Biura do wynajęcia w Polsce

W naszym kraju z roku na rok wzrasta zainteresowanie biurami do wynajęcia. Coraz więcej firm z różnych branż decyduje się na tego typu rozwiązanie w największych miastach Polski. Jak przedstawia się obecna sytuacja na tym rynku i czy w najbliższym czasie może ulec zmianie?

Popyt na biura nie tylko w Warszawie

Zapewne nikogo nie zdziwi informacja, że to stolica Polski wciąż pozostaje liderem w ilości wynajmowanych powierzchni biurowych. W Warszawie swe siedziby ma wiele najważniejszych firm w naszym kraju, a ponadto to największe miasto w Polsce, mocno przeważające w tej kategorii nad pozostałymi lokacjami. Nie oznacza to jednak, że rozwój rynku biurowego następuje tylko w tym miejscu. Warto zwrócić szczególną uwagę na Kraków i Wrocław – w I kwartale 2019 roku, w pierwszym z tych miast, udział w popycie na wynajem tego typu powierzchni wynosił 43%, a w przypadku Wrocławia – 24%.

Coraz więcej powierzchni biurowej

Łączna powierzchnia biur do wynajęcia w największych polskich miastach sama w sobie jest imponująca, a ich ilość wciąż rośnie. W połowie 2019 roku mogliśmy mówić o liczbie przekraczającej 10,7 milionów metrów kwadratowych. W trójmieście ich ilość przekroczyła 800 tysięcy metrów kwadratowych, a w Katowicach, podobnie jak w Poznaniu, 500 tysięcy metrów kwadratowych. Wciąż mówimy tu jedynie o wynajętej już powierzchni biurowej. Tymczasem w samym tylko I kwartale 2019 roku na największych polskich rynkach regionalnych pojawiło się 120 tysięcy metrów kwadratowych, a w budowie pozostało 1,6 miliona metrów kwadratowych. Nic nie wskazuje na to, aby liczby te miały przestać rosnąć, a wręcz przeciwnie – coraz więcej przedsiębiorstw jest zainteresowanych wynajmem tego typu powierzchni.

Ile zasobów biurowych jest wciąż do wynajęcia?

Średni poziom pustostanów w Polsce w połowie 2019 roku wynosił jedynie 9,3%, a w samej Warszawie 9,1%. Wśród innych istotnych lokalizacji w naszym kraju, warto zwrócić na wyjątkowo niski procent w Trójmieście – tam jedynie 5,4% powierzchni pozostaje niewynajęte. W większości największych polskich miast współczynnik ten utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Można zatem stwierdzić, na rynku wciąż jest “miejsce” dla nowych firm, które interesują biura do wynajęcia, jednak znalezienie takiego, które odpowiada nam zarówno powierzchnią, jak i lokalizacją, może nie należeć do najłatwiejszych zadań. W takim wypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy są w stanie zagwarantować nam biuro o interesujących nas parametrach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here