budownictwo - studia

Mamy XXI wiek, technologia rozwija się w zatrważającym tempie, ludzie pracują o wiele za dużo, dzieci nie mają czasu na dzieciństwo. Nadchodzi moment, kiedy kończąc szkołę średnią musimy zdecydować, co dalej z naszym życiem. Okazuje się wtedy, że 70% z nas jest totalnie zagubiona. Czas szybko zleciał, nie było okazji żeby się zastanawiać nad pracą, przyszłością. Okazuje się, że interesującą opcją dla młodych ludzi może być budownictwo – studia. To bardzo interesujący kierunek studiów, po którym nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Edukacja

budownictwo - studiaW biegu myślimy czy iść na studia, czy może lepiej do pracy? Tylko, jaka praca, jakie studia? W dzisiejszym programie nauczania za dużą wagę przywiązuje się do teorii, nie uczy się nas jak pracować na konkretnym przykładzie. Brakuje praktyki, obycia ze sposobem pracy. Pracodawcy żądają młodych, wykształconych z dużym doświadczeniem ludzi. Jednak jest problem, bo kto ma tych młodych ludzi uczyć zawodu skoro wszyscy oczekują, że sami muszą się nauczyć. Studia, czas letargu między młodzieńczym szaleństwem a próbą nauki życia dorosłego. Walczymy z myślami, jaki kierunek wybrać, czy iść na studia stacjonarne czy zaocznie i pracować w między czasie. Czy jest kierunek, który zapewni 100% pewność przyszłego miejsca pracy? W większości współczesnych zawodów nasze predyspozycje, umiejętności oraz wybory decydują o kolejnej ścieżce kariery.

Budownictwo – studia

Niestety Polski system edukacji jest daleki od ideału. Wiele młodych osoby nie wie, które studia zapewnią im dobrą pracę w przyszłości. Uczelniom z kolei brakuje elastyczności na zmieniającym się rynku pracy. Niektóre kierunki studiów istnieją już chyba bardziej dla podtrzymania tradycji niż zaspokojenia potrzeb pracodawców. Nawet studia, które powinny uczyć praktycznej wiedzy, sposobu myślenia oraz nabywania umiejętności, w rzeczywistości uczą jedynie suchej teorii. Weźmy uczelnie techniczne, które oferują szereg stypendiów, możliwości praktyk, wyjazdów zagranicznych. Budownictwo – studia wymagające, ciężkie, podobno nawet opłacalne. Wykładowcy wpajający młodym ludziom swoje życiowe doświadczenia, miotający się między normami budowlanymi, teoretycy wypalający się zawodowo. Studenci na takich kierunkach, praktyki podczas 5 letnich studiów magisterskich mają max. 3 miesiące a teorii 45 miesięcy. Kiedy młody człowiek ma nauczyć się fachu, swojej przyszłej pracy, z książek? W tej chwili właśnie zastanawiamy się czy decydując się na studia techniczne, kończąc magistra, zdając uprawnienia budowlane, siedząc 45 miesięcy w książkach chcemy ryzykować i pracować w zawodzie, o którym nie mamy pojęcia.

Sztuka uczenia się

Uczymy się całe życie, każde nowe doświadczenie, epizod zawodowy, rozmowy, kształtują w nas poczucie pewności siebie. Pracując, chodząc na kursy zawodowe, staże, szkolenia jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niżeli siedząc 5 lat w sali wykładowej niejednej uczelni. Oczywiście są fenomeni, którzy od najmłodszych lat przejawiają swoiste zdolności naukowe, i z pewnością studia są w stanie ich ukierunkować, nadać obycia z posiadającą wiedzą. Nie ma recepty na przyszłość, na znalezienie idealnych studiów, idealnej pracy. Potrzeba czasu, ryzykownych posunięć, wsparcia, chęci i wiary. Mimo wszystko musimy pamiętać, że aby wykonywać pewne zawody musisz skończyć określone kierunki. Bez ukończenia prawa nici z zostania prawnikiem, a bez architektury – architektem czy urbanistą. Planując karierę w pewnych zawodach, należy ukończyć wymagane studia. Faktycznie nie pomagają w CV jednak muszą w nim po prostu być!

Jak poradzić sobie na studiach?

budownictwo - studiaZ praktycznego punktu widzenia nie powinniśmy się kierować chwilową modą na wybrane kierunki. Jeżeli obecnie jest na coś zapotrzebowanie nie oznacza to, że za 3 lata też będzie. Lepiej ukończyć coś bardziej elastycznego kierunkowo, co w czasie trwania studiów możemy naprowadzić bardziej zawodowo, niżeli studiować coś sztywnego prawnie. Istotnym smaczkiem studiowania jest również fakt, że studia dają Ci możliwość życia na własną rękę, ale często jeszcze z pomocą rodziców. Jeśli więc możesz skorzystać z takiej pomocy, to ciesz się życiem to właśnie rób. Na pracę poniekąd przyjdzie jeszcze czas. Niemniej jednak, jeśli trafi Ci się ciekawy sposób by trochę dorobić, to z niego korzystaj, rodzice na pewno będą Ci za to wdzięczni! Co ważne, nawet korzystając z pomocy rodzicielskiej i tak poznasz wartość pieniądza, zwłaszcza, że prawdopodobnie będziesz mieć określony budżet miesięczny. I co najważniejsze studia to przede wszystkim ludzie. Mało prawdopodobne, żeby gdziekolwiek można było spotkać tak ogromną mieszankę najróżniejszych charakterów, temperamentów i pomysłów.Jedno jest pewne – nie potrzebujesz studiów do tego by osiągnąć sukces.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here