na czym polega praca spedytora

Praca w spedycji to bardzo ciekawy kierunek kariery obierany corocznie przez absolwentów kierunków logistycznych polskich uczelni. Uprawianie zawodu spedytora jest bardzo wymagające ale zarazem mocno rozwijające. To stanowisko pracy o dużym stopniu samodzielności, polecane osobom o mocnym charakterze, wysokim poziomie samoorganizacji, przebojowości i znającym języki obce. Jeśli jesteś zainteresowany spróbowaniem swoich sił w tym zawodzie, w niniejszym artykule dowiesz się na czym polega praca spedytora.

Na czym polega praca spedytora – obowiązki

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że spedytor jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy podmiotem zlecającym przewóz towarów a przewoźnikiem. Wszystkie więc jego obowiązki i zadania będą więc wynikały z tego właśnie charakteru profesji. Tak więc spedytor będzie się zajmował głównie:

  • organizowaniem transportu towarów i usług
  • dbaniem o płynność tego transportu
  • znalezieniem odpowiedniego przewoźnika i negocjowaniem ceny oraz warunków transportu
  • dbaniem o możliwie najniższe koszty po stronie zlecającego

Teoretycznie spedytorzy pracują w ściśle określonych godzinach jednakże charakter tej pracy powoduje, że praktycznie stale muszą być pod telefonem. Kiedy odpoczywają w domu po dniu ciężkiej pracy, towary ich klientów krążą po kraju lub całym kontynencie i spedytorzy muszą być ciągle dostępni w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Wymagania pracodawców

Znalezienie pracy w zawodzie spedytora nie jest prostą sprawą. Pracodawcy wysoko stawiają poprzeczkę kandydatom. Przede wszystkim wymagają kierunkowego wykształcenia oraz doświadczenia w branży, zdobytego choćby drogą praktyk odbywanych podczas studiów. W związku z tym oczekują rzecz jasna znajomości zagadnień branżowych oraz aktualnych przepisów prawnych związanych ze spedycją towarów i usług. Bardzo istotna jest również znajomość języka angielskiego, choć obecnie już nie wystarcza. Dobrym atutem jest również znajomość języków: niemieckiego i rosyjskiego. Pracodawcy z branży oczekują również szeregu cech ogólnych takich jak: umiejętności pracy pod presją czasu, odporności na stres, zdolności interpersonalnych, umiejętności analitycznych oraz predyspozycji do zarządzania.

Zarobki spedytorów

Zarobki w tej branży uzależnione są oczywiście od rejonu kraju ( prym wiedzie województwo pomorskie – średnio około 3500 zł netto; najgorzej opłacani są spedytorzy w lubelskim – 2300 zł netto), doświadczenia w branży, znajomości języków obcych oraz stażu w jednym miejscu pracy. Średnie zarobki spedytora w Polsce kształtują się w okolicach 2800 zł netto. Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że są spore możliwość awansu w tym zawodzie i podniesienia pensji. Z pewnością spedytor międzynarodowy ze znajomością kilku języków obcych może liczyć na większe pobory niż spedytor obracający się tylko na rynku krajowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca listonosza
Następny artykułPraca w Danii

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here