Czym różnią się kamizelki pneumatyczne od tradycyjnych?

0
455

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się kamizelki pneumatyczne, czyli krótko mówiąc – kamizelki dmuchane. Już na pierwszy rzut oka widać, że znacznie różnią się od tradycyjnych kamizelek ratunkowych. Co jeszcze – poza aspektami wizualnymi – odróżnia je od dobrze nam znanych klasycznych kapoków? Czy są tak samo funkcjonalne? Czy gwarantują bezpieczeństwo w mniejszym, a może w większym stopniu? Dla kogo są przeznaczone?

Wygląd – i co jeszcze?

Kamizelki pneumatyczne przede wszystkim są mniej zabudowane od tych tradycyjnych. Nasze plecy pozostają wolne, odkryte. Dzięki takiej konstrukcji mamy pełną swobodę ruchu i wygodę, która może być nieco bardziej skrępowana podczas noszenia tradycyjnego kapoku. Zakładanie zajmuje dosłownie sekundę – wystarczy przełożyć przez głowę. Kamizelki pneumatyczne mogą być noszone w stanie spoczynku – modele automatyczne (np. model firmy Aquarius) same napełniają się powietrzem na skutek kontaktu z wodą. Wszystko to dzięki specjalnemu systemowi – między nabojem z CO2 a mechanizmem spustowym umieszczono rozpuszczalną w wodzie tabletkę. Proste i jednocześnie genialne. Czy oznacza to, że funkcjonalność tego typu kamizelek jest ograniczona poprzez posiadanie dodatkowych akcesoriów – w tym przypadku naboi? Niestety tak. Należy pamiętać o wymianie zużytych bądź przeterminowanych naboi i – mało tego – trzeba kupić naboje przeznaczone do konkretnego modelu naszej kamizelki. Jeżeli nie zależy nam na tego typu automatyce, to nie ma żadnego problemu – kamizelkę można napompować ustnie lub manualnie, poprzez pociągnięcie sznurka.

Dla kogo?

Kamizelki pneumatyczne stanowią idealny środek ratunkowy dla żeglarzy. Docenią oni komfort płynący z jej noszenia i użytkowania. W stanie spoczynku zajmuje bardzo mało miejsca – o wiele mniej, niż tradycyjne kapoki – i można zapomnieć, że ma się ją w ogóle na sobie. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom zatroskanych rodziców i wprowadzili na rynek również modele dla dzieci, które są oczywiście odpowiednio mniejsze. Tutaj podstawową różnicą między kamizelką dmuchaną a tradycyjną jest brak pasa krokowego, który w modelach klasycznych zapobiega wyślizgnięciu się dziecka. Z uwagi na ten aspekt, kamizelki pneumatyczne lepiej sprawdzą się u dzieci odrobinę starszych. Strona GoSup.pl

ma w swojej ofercie różne modele kamizelek ratunkowych, wszystkie mają dokładnie opisaną specyfikację – warto się z tym zapoznać i dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Hit czy kit?

Oczywiście wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami, nie przeszkadza nam lekko ograniczona swoboda ruchów, ale mamy za to pełne poczucie stabilności i bezpieczeństwa – wybierzmy klasyczną kamizelkę ratunkową. A jeśli oczekujemy lekkości, funkcjonalności i potrzebujemy czuć się komfortowo oraz nie przeszkadza nam wydatek raz na jakiś czas (zakup naboi) – to ratunkowe kamizelki pneumatyczne będą dla nas absolutnym hitem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here