Dlaczego polscy pracodawcy tak chętnie zatrudniają Ukraińców

Czy wiesz, że aż 85% zatrudnionych w Polsce cudzoziemców to Ukraińcy?

Okazuje się, że nasi sąsiedzi za wschodniej granicy zatrudniani są przez polskich pracodawców chętnie. Co więcej, przedsiębiorcy chwalą sobie ich pracę i zauważają z tego tytułu same korzyści. Wynika z tego, że ponad 2 miliony Ukraińców, którzy przyjechali do naszego kraju w celach zarobkowych, raczej nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, które pozwoli im na godne życie.

Ukraińcy zamiast polskich pracowników

Wreszcie dziura, jaka powstała po polskich pracownikach, którzy wyjechali po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej poza granice Polski, zostaje łatana. Przez lata polskie przedsiębiorstwa nie mogły się rozwijać, a wpływ na to miał przede wszystkim brak specjalistów i po prostu „rąk” do pracy. Dzisiaj nie ma już tego problemu, ponieważ stanowiska po naszych rodakach przejęli Ukraińcy. Nie ma jednak mowy o zabieraniu nam pracy. Zgodnie ze statystykami w ciągu kolejnego roku ma przyjechać do nas w celach zarobkowych kolejny milion Ukraińców i dla wszystkich znajdą się bez problemu miejsca pracy.

Ukraińcy nie boją się pracy

To prawda. Okazuje się, że pracownicy z Ukrainy nie boją się pracy i podejmują się realizacji zawodowych obowiązków, z których nierzadko rezygnują Polacy. Nie da się ukryć, że nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy nadal najczęściej wykonują prace proste, zazwyczaj fizyczne. Te nie cieszą się za to zbytnim zainteresowaniem wśród Polaków. Warto również podkreślić, stawki, które są oferowane za zajmowanie stanowiska, jakie wiążą się z pracą fizyczną, nadal nie są wygórowane, a Polacy są o wiele bardziej wybredni. Ukraińcy przyjeżdżają do nas głównie w celach zarobkowych. Nadal mogą u nas uzyskać miesięczne wynagrodzenie, które jest nawet kilka razy wyższe niż w ich ojczyźnie. Dzięki temu stać ich na samodzielne utrzymanie w Polsce oraz generowanie oszczędności, jakie najczęściej wysyłane są do pozostawionej na Ukrainie rodziny.

Warto też zaznaczyć, że pracownicy z Ukrainy po prostu dobrze pracują. Nie narzekają na warunki pracy, nie są roszczeniowi. Wykonują powierzone obowiązki zawodowe solidnie. Są wdzięczni za możliwość zatrudnienia i doceniają szansę na spokojne, bezpieczne życie na wyższym poziomie niż w swojej ojczyźnie.

Wynagrodzenie, na które stać polskiego pracodawcę

Jeszcze do niedawna Ukraińcy pracowali za o wiele niższą stawkę niż Polacy zatrudnieni na tym samym stanowisku. Okazuje się jednak, że stawki zostały już wyrównane. Ukraińcy zarabiają więcej, ale nadal na poziomie, na który może pozwolić sobie polski przedsiębiorca. Weźmy pod uwagę, że ten oferuje też Ukraińcom transport w miejsce pracy oraz zakwaterowanie. Nie stanowi to jednak większego problemu, jeśli pod uwagę weźmiemy korzyści, jakie wynikają z zatrudniania Ukraińców.

Co ciekawe, większość polskich pracodawców potwierdza, że zatrudnialiby Ukraińców nawet wtedy, gdyby wiązało się to z koniecznością podwyższenia stawki ich miesięcznego wynagrodzenia. Widać więc wyraźnie, że zatrudnianie obcokrajowców nadal jest opłacalne. Niektórzy potwierdzają nawet, że wolą zatrudniać Ukraińców aniżeli swoich rodaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here