Doradztwo finansowe i jego finansowy kontekst

Dokumentacja finansowa tworzona na potrzeby doradztwa gospodarczego, w tym biznesplanów powinna być bardzo dokładna i zawierać jak najwięcej szczegółów. Konkretne wytyczne ustalane są oczywiście zawsze przy danym projekcie, ale zasada pozostaje niezmienna: im więcej danych, analiz i zestawień, tym biznesplan jest po prostu lepszy.

Od czego zacząć?

Nie ma niestety jednego odgórnego wzoru dotyczącego wyglądu i konstrukcji takiej dokumentacji. Są jednak pewne schematy, dzięki którym można je przygotować w sposób profesjonalny i maksymalnie bezbłędny. Osobom, które nie mają na to czasu, przychodzi zaś z pomocą https://www.wojcikdoradztwo.pl/ jako fachowy doradca w tym zakresie. Przygotowując dokumentację finansową i z zakresu działalności gospodarczej do chociażby biznesplanu należy zacząć od researchu, czyli wyszukania najbardziej podstawowych danych dotyczących danej działalności. Będą to koszty pierwotne, a więc dotyczące spraw fundamentalnych jak zakup nieruchomości (lub wynajem), koszt płacy, wyposażenia lokalu, zakupu towaru itp.

Dokładniejsze analizy

Na późniejszym etapie dokumentacji sporządza się bardziej szczegółowe zestawienia wydatków i zysków, w tym także te prognozowane. Opracowuje się je na podstawie analizy rynkowej, ale też w oparciu o dane chociażby GUS dla danego regionu. Analiza finansowa wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, ale też niemałego doświadczenia, dlatego warto powierzyć ją osobom wykwalifikowanym w tym zakresie, aby wyeliminować ewentualne błędy. Przygotowanie ich samemu nie skreśla oczywiście wartości planu, ale obarczone jest większym ryzykiem nieprawidłowości.

Finansowanie projektu

Podstawą każdego dobrego doradztwa gospodarczego jest wskazanie źródeł finansowania inwestycji. Mogą to być źródła wewnętrzne, czyli przede wszystkim wkład własny w formie gotówkowej albo bezgotówkowej (nieruchomość), jak i wkład zewnętrzny. Do tych ostatnich zalicza się kredyty i pożyczki firmowe, ale też pieniądze pochodzące z dofinansowań z różnych projektów unijnych. Ujęcie takich źródeł w zestawieniu ma podwójne znaczenie: wskazuje, że inwestor ma środki do rozpoczęcia działalności, ale i pokazuje, że potrafi je pozyskiwać od podmiotów trzecich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here