Ile trwają studia

Po nauce w szkole średniej i zdanej dobrze maturze przychodzi dla każdego absolwenta czas kolejnych wyborów. Stają oni przed niezwykle ważnym wyborem, a mianowicie muszą wybrać czy i na jakie studia chcą poświęcić kolejne kilka lat swojego życia. Wybór ten jest bardzo trudny. Będzie on bowiem miał swoje konsekwencje dla reszty życia wszystkich absolwentów liceów. Zbyt pochopny lub niezbyt przemyślany wybór może mieć fatalne skutki. Dlatego zanim dokona się właściwego wyboru, warto jest dokładnie przestudiować temat i dowiedzieć się ile trwają studia, jakie kierunki są dostępne, jakie są perspektywy zatrudnienia oraz jak wygląda program nauczania na danym kierunku.

Ile trwają studia?

Ile trwają studia?Długość trwania studiów bezpośrednio zależy od trybu jaki wybierzemy oraz na jakim etapie edukacji aktualnie się znajdujemy. Oczywiście z uwagi na różne koleje losu nauka może trwać dłużej niż zakładany czas. Bywają przypadki, że studia które powinny trwać maksymalnie 6 semestrów niektórzy studenci kończą nawet w 10 lat, czyli 20 semestrów. Są to jednak przypadki dość rzadkie.

Jeśli chodzi o standardową długość studiów to zacząć musimy od studiów I stopnia, czyli tych, których ukończenie wiąże się ze zdobyciem tytułu licencjata lub inżyniera. Są to najpopularniejsze studia w Polsce. W przypadku studiów licencjackich trwają one równe 6 semestrów, czyli 3 lata. Jeśli zaś chodzi o zdobycie tytułu inżyniera na studiach I stopnia to w tym przypadku będziemy musieli wydłużyć czas swojej nauki o kolejny jeden lub dwa semestry, w zależności od konkretnego kierunku.

Nieco dłużej trwają jednolite studia magisterskie. Tutaj nauka będzie trwała od 9 do 12 semestrów. Dotyczy to jednakże tylko niektórych kierunków, szczegółowo wymienionych w ofercie każdej uczelni. Jeśli zaś chodzi o ostatni etap edukacji w uczelniach wyższych, czyli studia doktoranckie to tutaj czas trwania wyniesie minimalnie 2 a maksymalnie 4 lata.

Które miasto ma najlepszą ofertę?

Które miasto ma najlepszą ofertę?Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić które miasto ma najlepszą ofertę edukacyjną dla studentów. Na pewno jakimś wyznacznikiem mogą być wszelakie rankingi uczelni, jednak wszystko zależy też na jakiej podstawie są one ustalane. We wszystkich można jednak zauważyć, że w czołówce zawsze znajdują się uczelnie z kilku miast: Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Prym wiodą Uniwersytety: Warszawski, Jagielloński i Wrocławski a także Politechniki. Zaraz za nimi plasują się uczelnie z Poznania, Gdańska czy Torunia a także z Rzeszowa, Szczecina oraz innych większych miast.

Jednak to właśnie Kraków, Warszawa i Wrocław co roku ściągają największą liczbę studentów czyniąc z tych miast prawdziwe akademickie zagłębia. Co roku przyjeżdża do tych miast kilkaset tysięcy studentów pierwszego roku. Miasta te zmieniają się wtedy nie do poznania. Na ulicach tworzą się korki a centra miast zaczynają na nowo odżywać po wakacyjnej stagnacji.

Aby wybrać konkretną uczelnię dopasowaną do swoich zainteresowań, warto jest prześledzić wyniki zdawalności na poszczególnych uczelniach, nazwiska znanych absolwentów a także jakie są perspektywy zatrudnienia po danej uczelni o czym wspomnimy w kolejnym akapicie. W żadnym przypadku nie możemy się kierować tym, na jakie studia wybierają się nasi znajomi. Wybór studiów i miasta musi być naszym samodzielnym wyborem. Oczywiście studiując ze znajomymi łatwiej o aklimatyzację, lecz i bez tego nie będzie ona trwała zbyt długo.

Jakie są perspektywy zatrudnienia?

Studiowanie w największych ośrodkach akademickich na swoja jedną wielką zaletę. Otóż w takich miastach bardzo chętnie swoje siedziby oraz biura zakłada mnóstwo firm z różnych branż. Zależy im na łatwiejszym dostępie do wykształconych specjalistów z danej dziedziny. A takich specjalistów dostarczają dobre uczelnie. Im więcej takich uczelni w danym mieście, tym większe szanse na zatrudnienie na prawdę wartościowych pracowników. Pracodawcy często również w różny sposób współpracują z danymi uczelniami aby mieć jeszcze lepszy wgląd w sytuację na rynku pracy. Wokół uczelni we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie istnieje na prawdę duże skupiska pracodawców, które wręcz konkurują o najlepszych studentów. Głównie mowa tu o firmach z branży IT, gdyż to właśnie ta branża bezustannie cierpi na niedobór pracowników. A trzeba przyznać, że wciąż się rozwija.

Czy studia to konieczność?

Oczywiście, aby dostać dobrze płatną pracę i dobrze ułożyć sobie życie nie musimy spędzać kilku lat młodości na uczelniach. Równie dobrze można od razu po szkole średniej postawić na zdobywanie doświadczenia. Istnieje przecież całe mnóstwo pracodawców, którzy bardziej niż wykształcenie, cenią sobie doświadczenie oraz konkretne umiejętności niezbędne w danym zawodzie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here