Instalacje fotowoltaiczne

Dla branży energii odnawialnej, której dużą częścią jest fotowoltaika, ostatnie lata to prawdziwy rozkwit i rozwój. W ciągu zaledwie dwudziestu czterech miesięcy liczna gospodarstw domowych korzystających z paneli słonecznych się podwoiła, a liczba firm i instytucji inwestujących w taką formę pozyskiwania energii wzrosła prawie trzykrotnie. Co ważne, tendencja wzrostowa cały czas się utrzymuje i wszystko wskazuje na to, że pozostanie tak jeszcze bardzo długo.

Dlaczego fotowoltaika?

Prócz typowej odpowiedzi związanej z ekologią i ochroną środowiska, za panelami słonecznymi od https://freesun.pl/ przemawiają też względy finansowe. Koszt instalacji fotowoltaicznej, który nie należy do najmniejszych, zwraca się bardzo szybko. W zależności od wielkości gospodarstwa domowego, liczby użytkowników i wykorzystaniu energii, jest to okres liczony od roku do około trzech lat. Po tym czasie pieniądze wydane na panele zwracają się w oszczędnościach za prąd. Finalnie dom wyposażony w fotowoltaikę wydaje około osiemdziesięciu procent mniej na prąd niż przed założeniem instalacji. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jej montaż.

Nie tylko w miastach

Ciekawostką jest, że pod względem świadomości ekologicznej zwyciężają miasta, ale to wsie i miasteczka najczęściej inwestują w energię słoneczną. Powód może wydawać się prozaiczny – w zamkniętej miejskiej przestrzeni bloków trudno o montaż paneli, natomiast w otwartych strukturach wsi jest to wiele łatwiejsze. Średnio już siedem na dziesięć nowych instalacji fotowoltaicznych powstaje w miejscowościach liczących poniżej dziesięciu tysięcy mieszkańców.

Zalety paneli słonecznych

Energetyczna samowystarczalność, oszczędność finansowa, troska o środowisko i zmniejszenie spalania węgla w tradycyjnych elektrowniach to główne zalety korzystania z instalacji fotowoltaicznych. Inną, równie znaczącą, jest jej uniwersalność. Energię pozyskaną w ten sposób można bowiem spożytkować w dowolnym celu. Nada się zarówno do ogrzewania domu w zimę, podgrzewania wody użytkowej, jak i do codziennego korzystania z urządzeń elektronicznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here