Jak odzyskać pieniądze pożyczone osobie prywatnej

Jak mawia przysłowie dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Jednak przysłowia są głupotą narodów a pożyczanie stanowi normalną aktywność gospodarczą. Dla niektórych przesłanką do pożyczania jest tylko chęć pomocy, a dla innych szansą do zarobku. Jednak co zrobić, jeżeli nie możemy odzyskać pożyczonych pieniędzy?

Umowa pożyczki — jak udokumentować?

W przeciwieństwie do kredytu (udzielanego przez instytucje kredytowe, czyli głównie banki), pożyczka ma bardziej liberalne przepisy dotyczące formy zawierania umowy. Umowa pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi może być zawarta nawet w formie ustnej. Jednak w przypadku kłopotów ze spłatą, znacząco utrudnione jest udowodnienie faktu podpisania umowy. Dlatego jeżeli mamy papierową wersję umowy z podpisem obu stron, to rośnie szansa na odzyskanie pieniędzy. Przy czym ważne jest, aby umowa nie zawierała zapisów niedozwolonych (np. za wysokich odsetek) albo była tylko pozorna (np. w celu ominięcia przepisów podatkowych).

Ponadto pomocna może być forma przekazania środków pieniężnych. Jeżeli dokonaliśmy przelewu, to w każdym momencie możliwe jest pozyskanie dokumentu, który potwierdzi przekazanie środków. Wiele osób obawia się, że przelew na wysoką kwotę może być zakwestionowany przez bank. Niemniej jeżeli nadamy odpowiedni tytuł przelewowi, to nie powinien być cofnięty. Formę przekazania środków i spłaty pożyczki najlepiej zawrzeć w umowie. Oprócz dogodności należy uwzględniać bezpieczeństwo.

Wezwanie do zapłaty — pierwszy krok

Jeżeli nasza umowa pożyczki jest odpowiednio udokumentowana, możemy samemu albo z pomocą prawnika wezwać do spłaty pożyczki. Dla wielu pożyczających samo otrzymanie pisma działa motywująco do spłaty, ze względu na zawarte informacje o podjętych dalszych krokach. Następnym krokiem jest sąd i przy pomyślnym wyroku, komornik sądowy. Orzeczony nakaz zapłaty uprawomocnia się po dwóch tygodniach. Możemy również wnieść o zabezpieczenie przedmiotu sprawy oraz wyegzekwowanie należności przez komornika sądowego. Należy pamiętać, że na ogół nie odzyskamy swoich środków, jeżeli pożyczkobiorca ogłosił po zaciągnięciu pożyczki upadłość konsumencką (o ile nie zostaliśmy uwzględnieni w planie spłaty zobowiązań).

Alternatywnym rozwiązaniem jest sprzedaż zobowiązania innym podmiotom. Cesja wierzytelności jest jednak na część pożyczonych środków. Im gorsza sytuacja finansowa pożyczkobiorcy oraz gorsza dokumentacja udzielonej pożyczki, tym niższa otrzymana część wierzytelności (może być to nawet mniej niż 10%). Takie rozwiązanie jest dość rzadkie w umowach pomiędzy dwoma osobami prywatnymi/fizycznymi.

Na każdym z tych etapów konieczne jest zachowanie odpowiednich procedur. Pomoże w tym prawnik z doświadczeniem. Nie tylko przygotuje pisma do sądu, wezwanie do zapłaty, ale również umowę pożyczki. Dobry specjalista do spraw prawa zaproponuje najlepsze rozwiązanie prawne, odpowie również na wszystkie pytania i zapewni najwyższe bezpieczeństwo podpisanej umowy. Współpraca z prawnikiem obniża znacząco ryzyko zawieranych umów.

Poszukujesz rzetelnego i kompleksowego wsparcia w zakresie odzyskiwania należności, lub w innych kwestiach prawnych? Pomoże Ci Adwokat Krzysztof Dadura – Adwokat Warszawa Prawo Cywilne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here