Jak prawidłowo zaaranżować biuro

Nietrudno jest obliczyć, że człowiek spędza w pracy znaczną część swojego życia. Ważne jest więc, aby spędzany w niej czas był dla nas jak najbardziej przyjemny i nie wywoływał stresu. Jakość pracy może zostać poprawiona na wiele różnych sposobów, jednak najważniejszym z nich jest prawidłowe rozplanowanie miejsca w biurze.

Wiele badań dowiodło, że jakość pracy w zespole wzrasta, gdy każdemu z pracowników zagwarantowana jest wystarczająca przestrzeń osobista. Będąc właścicielem działalności gospodarczej warto jest więc pomyśleć, aby nie umiejscawiać ciasno osób pracujących w firmie w celu zaoszczędzenia miejsca, gdyż jest to po prostu nieopłacalne.

Ogólne zasady rozplanowywania pomieszczeń

Praktycznie każde biuro powinno być zaaranżowane na swój sposób względem charakteru budynku oraz specjalizacji, którą wykonujemy. Istnieją jednak podstawowe zasady, które niezwłocznie trzeba wprowadzić, aby w biurze zapanował porządek i miła atmosfera.

Pierwszą regułą, którą urządzając biuro powinna zaistnieć, jest podział powierzchni na poszczególne strefy. Strefa pracy, jedzenia, odpoczynku i komunikacji. Dzięki tej prostej metodzie, w biurze zapanuje porządek i każdy będzie w danym momencie wiedział, gdzie jest jego miejsce i co powinien robić.

Odnośnie indywidualnych potrzeb naszych pracowników, oprócz biurka, fotela i komputera, warto zadbać o wolną przestrzeń, oraz umieścić stanowisko jak najbliżej okna. Nie szufladkujmy pracowników. Zachowując odpowiednie odległości między biurkami możemy pozostawić otwartą przestrzeń, a nie zabudowywać każdego z osobna. Kontakty międzyludzkie w pracy są zdecydowanie potrzebne.

Jak powinno wyglądać stanowisko biurowe?

Meble biurowe, a raczej ich dobór, często sprawiają kłopot. Aby biuro funkcjonowało poprawnie potrzebne są biurka, fotele oraz szafki.

Pierwsza część asortymentu – biurko. Nie tylko powinno dobrze wyglądać, ale przede wszystkim spełniać funkcje ergonomiczne oraz umożliwiać łatwe poruszanie się. Nie może ono być za duże, jednak potrzebne będzie tyle miejsca, by pomieścić wszystkie potrzebne aktualnie dokumenty oraz komputer. Bardzo modnymi i dobrymi dla zdrowia biurkami są te z regulacją wysokości umożliwiającą pracę na stojąco.

Następnym i najważniejszym elementem wyposażenia pracownika jest krzesło biurowe. To od niego w dużej mierze zależy stan fizyczny osoby pracującej, ponieważ ta spędza się na nim sporą część dnia. Warto jest wybrać fotel posiadający wszelkie regulacje, oparcie wyprofilowane względem krzywizny kręgosłupa oraz z oparciem na kark.

W kwestii szafek i półeczek. Przydatne jest stworzenie takich dla swoich pracowników, aby posiadali miejsce, w którym mogliby odłożyć swoje prywatne rzeczy na czas pracy.

Co lepsze do biura – komputer czy laptop?

Kupując sprzęt biurowy z pewnością musimy zaopatrzyć się w określoną liczbę komputerów i drukarek. W kwestii komputerów często nie wiemy, czy lepszy dla pracownika okaże się komputer stacjonarny czy laptop. Odpowiedź na to jest stosunkowo prosta. Jeżeli osoba pracuje na stałe w biurze i ma do przechowywania dużo różnych plików, to rozsądny okaże się wybór komputera stacjonarnego. W przeciwnym wypadku, gdy nasz pracownik pracuje w biurze lub niekiedy poza nim, idealny dla niego będzie właśnie laptop.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here