dom pogrzebowy warszawa

Ekshumacja zwłok to proces skomplikowany i złożony. Jest on wykonywany w wyjątkowych okolicznościach i wiąże się z wieloma formalnościami.

Kiedy można wykonać ekshumację?

Ekshumacji, czyli wydobycie już pogrzebanych zwłok, dokonuje się w celu ponownych oględzin sądowych lub w celu przeniesienia ich do innego grobu. W pierwszym wypadku wykonuje się ją, gdy na przykład śmierć nastąpiła w niejasnych okolicznościach i po jakimś czasie pojawiły się nowe ślady, które muszą być porównane ze szczątkami.

Drugi przypadek jest częstszy. Coraz częściej bywa tak, że na cmentarzach brakuje miejsca lub rodzina wybudowała w innym miejscu grobowiec rodzinny i chciałaby przenieść szczątki zmarłego członka rodziny. Ekshumacje zwłok przeprowadza wybrany dom pogrzebowy. Warszawa to miasto, w którym jest coraz mniej mniej na cmentarzach, dlatego takie ekshumacje są ostatnio częściej przeprowadzane przez domy pogrzebowe.

Ekshumacja tylko w wyznaczonym okresie

Do ekshumacji zwłok potrzebna jest zgoda inspektoratu sanitarnego oraz zarządu cmentarza. Co ważne, ekshumacji można dokonać jedynie w ściśle wyznaczonym terminie: od 16 października do 15 kwietnia. Musi być ona wykonana jedynie we wczesnych godzinach porannych.

Pierwsze ograniczenia wynika ze względów epidemiologicznych – w zimniejszym okresie trudniej jest o rozprzestrzenienie się bakterii gnilnych. Drugie ograniczenie zostało wprowadzone w trosce o to, aby zwykli przechodnie nie musieli oglądać gnijących zwłok.

Jak przebiega ekshumacja?

Ekshumacje przeprowadzają pracownicy zakładu pogrzebowego, ale nie każdy pracownik funeralny do tego się nadaje. Widok  zwłok po paru, a często nawet po parudziesięciu latach rozkładu jest naprawdę okropny.

Nie wszystkie zakłady pogrzebowe mogą przeprowadzić ekshumację. Aby dom pogrzebowy mógł przeprowadzić ekshumacje, musi mieć specjalne pozwolenie z inspektoratu sanepidarnego. Wymogi sanepidu są restrykcyjne i nie każda firma pogrzebowa może je przejść.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here