akwarium

Jak stworzyć piękne akwarium?

Jeśli planujemy stworzyć piękne akwarium, które będzie naszą dumą musimy zadbać zarówno o dobre przygotowanie zbiornika, jak i o dobre jego oświetlenie. W dzisiejszych czasach najczęściej spotkać możemy oświetlenie w technologii led. Oświetlenie to jest proste w wykonaniu a jednocześnie bardzo efektowne. Aby dobrze oświetlić nasz zbiornik musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest wielkość zbiornika oraz jego wysokość. Kolejnym istotnym elementem jest rodzaj roślin, które posiadamy w akwarium. Decydując się na oświetlenie musimy wziąć pod uwagę również dekoracyjny aspekt oświetlenia. Światło powinno bowiem stanowić ozdobę akwarium.

Jak dobrać oświetlenie led do akwarium?

Najważniejsze jest oczywiście to, by dobrać odpowiednie oświetlenie do wielkości naszego akwarium. Im większe tym więcej światła będziemy potrzebować. Możemy wybierać spośród różnych rozwiązań. Do najbardziej popularnych należą specjalne świetlówki led przeznaczone do akwarium, ale możemy zdecydować się również na lampy led, taśmy led czy też moduły led. W zależności od tego gdzie będziemy montować oświetlenie należy odpowiednio dobrać moc świetlną. Rośliny bowiem, aby prawidłowo rosnąć potrzebują odpowiedniej ilości światła. W tym wypadku rośliny wodne nie różnią się zbytnio od roślin lądowych. W obu przypadkach światło jest podstawowym składnikiem fotosyntezy. Światło wpływa również na kondycję ryb. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie posiadamy roślinek żywych w akwarium ilość światła nie musi być aż tak duża. Wystarczy tylko odpowiednio, dekoracyjnie oświetlić nasze akwarium.

Jakie są zasady przy oświetlaniu akwarium za pomocą ledów?

Wybierając światło do akwarium musimy zwrócić uwagę na to jaki efekt chcemy uzyskać. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad przy tworzeniu oświetlenia. Diody led nie mogą zostać zawilgocone, gdyż skraca to ich żywotność. Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie oświetleniu led odpowiedniego odprowadzenia ciepła, które generują. Oświetlenie led do akwarium powinno również posiadać odpowiednią szczelność. Takie oświetlenie jest odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci i pyłów. Do akwarium najlepiej sprawdzi się oświetlenie o szczelności IP65 oraz większej. Taka szczelność oznacza, że zamontowane taśmy led czy moduły led są zabezpieczone przed wilgocią i mogą być montowane przy wodzie. Oczywiście nie oznacza to, że takie oświetlenie można zanurzyć w wodzie. Bezpośrednio w wodzie można zamontować oświetlenie o szczelności IP68 oraz więcej. Jest to ważna kwestia o której nie należy zapominać.

Jakie oświetlenie wybrać?

Aby dokładnie i atrakcyjnie oświetlić akwarium warto zamontować kilka źródeł światła. Do najpopularniejszych rozwiązań nadal należy montowanie świetlówek led. Są to rozwiązania dosyć tanie i energooszczędne. Możemy wybierać spośród różnych barw. Świetlówki są również pozbawione efektu migotania, co miało miejsce w przypadku świetlówek gazowych, które montowane były do tej pory. Ich montaż jest również bardzo prosty i szybki. Za pomocą zasilacza podłączamy je bezpośrednio do napięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here