Kocioł grzewczy z podajnikiem na ekogroszek – jaki kupić, by trafić?

0
627

Ekogroszek to paliwo, do którego używania nie trzeba przekonywać. Jest ekologiczne, wysokowydajne, a przy tym stosunkowo tanie. Korzystają z niego tysiące polskich rodzin, które wytwarzają w ten sposób energię cieplną w swoim czterech ścianach. Jeśli rozważasz możliwość „przerzucenia” się na ekogroszek – poniżej dowiesz się jaki rodzaj pieca będzie ci potrzebna oraz jakimi cechami powinien się odznaczać.

Dlaczego warto korzystać z ekogroszku?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim – ekogroszek to paliwo węglowe przyszłości; spełnia wszystkie normy unijne obowiązujące w naszym kraju. Jest więc bezpieczne dla środowiska – w trakcie spalania powstaje niewielka ilość tlenków siarki lub innych szkodliwych substancji. Dzięki temu ich wpływ na otoczenie naturalne jest znikomy. Ekogroszek to często wybór osób, które pragną zrezygnować z opalania węglem na korzyść jakiejś ekologicznej alternatywy.

Parametry grzewcze ekogroszku również skłaniają do jego wyboru. Paliwo to posiada wyjątkowo wysoki poziom wartości opałowej, dochodzący nawet do 24 Mj/kg paliwa. W porównaniu do np. pelletu, zrębków, czy innych ekologicznych paliw spalanych w kotłach, jest to najwyższa wartość. Mówiąc wprost, ekogroszek to wybór osób, który zależy na komfortowej temperaturze przez cały okres grzewczy.

Kocioł grzewczy z podajnikiem na ekogroszek – najważniejsze kwestie

Kocioł, w którym będzie opalać ekogroszkiem, powinien być dedykowany do tego typu paliwa. W jego konstrukcji znajdują się elementy przeznaczone właśnie do jego obsługi. Są to przede wszystkim specjalny rodzaj podajnika, a także palenisko i inne elementy konstrukcyjne.

Spalanie ekogroszku polega na jego automatycznym transporcie do komory na palnik, gdzie zostaje on termicznie przetworzony. Uwalniana przez niego energia cieplna jest następnie transportowana do układu CO.

Kotły na ekogroszek są przeznaczone zarówno do pracy w trybie ciągłym, jak i z przerwami. Jeśli zależy nam na optymalny wykorzystaniu wytworzonej energii, warto upewnić się, czy instalacja podpięta do kotła jest wyposażone w odpowiednie zawory mieszający oraz termostat. Dzięki temu, można obniżyć jego zużycie energii o nawet 20% względem standardowych kotłów do opalania węglem.

Moc grzewcza kotła na ekogroszek

Wśród dostępnych kotłów zauważamy, że różnią się przede wszystkim przewidzianą mocą, z którą pracują. Znajdziemy przede wszystkim kotły o mocy od 25W do nawet 500kW. Te ostatnie to kotły dedykowane do kotłowni przemysłowych, zasilających duże budynki użyteczności publicznej jak i zakłady produkcyjne.

Kalkulując własne zapotrzebowanie na moc kotła, należy uwzględnić takie sprawy jak: poziom termoizolacji ścian w danym budynku, ilość pięter, obecność poddasza, rozmiar w m2 oraz kubatura. Ponadto, należy uwzględnić, czy piecyk będzie tylko podgrzewał kaloryfery (instalację CO) czy również wodę użytkową.

Pracę kotłów możemy regulować, posługując się w tym celu programatorem i panelem sterującym. Możemy m.in. zmieniać moc, z którą pracuje urządzenie. Warto jednak podkreślić, że kocioł powinien być dobrany w odpowiednim zakresie mocy – gdyż dopiero wtedy będziemy mogli zoptymalizować parametry jego pracy, bez obaw o jego nieekonomiczną pracę. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here