Kredyt dla rolnika z gwarancją COSME – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Z pewnością nie raz słyszałeś o kredytach z gwarancją COSME. Czy wiesz jednak, co się kryje pod tą nazwą? Sprawdź, czym jest program COSME 2014-2020 i czy warto z niego skorzystać, będąc rolnikiem!

Czym właściwie jest program COSME?

COSME 2014-2020 to program ramowy przygotowany przez Komisję Europejską, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności firm z sektora MŚP. Budżet projektu opiewa na kwotę ok. 2,3 mld euro, z czego aż 1,3 mld euro stanowią pieniądze przeznaczone na instrumentu finansowe. Pieczę nad wszystkim sprawuje Europejski Fundusz Inwestycyjny, a w Polsce Bank Gospodarstwa Krajowego, który podpisał umowę z 12 bankami, które zostały upoważnione do udzielania kredytów z uwzględnieniem gwarancji COSME.

CZY WIESZ, ŻE…

Gwarancje bankowe to specyficzna forma wsparcia dla kredytobiorców, która zakłada, że gwarant spłaci określoną część należności względem banku, jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie tego zrobić. Bank nie musi więc martwić się o płynność spłacania rat, a dalsze rozliczenia mają miejsce między gwarantem i kredytobiorcą, który jest zobowiązany do późniejszego zwrócenia kwoty wypłaconej z gwarancji, wraz z pewnymi odsetkami, które jednak są wyliczane na korzystnych dla kredytobiorcy warunkach.

Kto może skorzystać z gwarancji COSME?

Oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Fundusz Inwestycyjny gwarancja COSME jest skierowana przede wszystkich do przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie firmy. Cel jest prosty – zapewnić im wsparcie w postaci zabezpieczenia kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, a tym samym ułatwienie im „rozkręcenia” działalności.

Zastanawiasz się nad kredytem rolniczym z gwarancją COSME, lecz nie wiesz, czy sprawdzi się w Twojej sytuacji? Skontaktuj się z nami – szybko sprawdzimy, czy to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i pomożemy Ci w jego uzyskaniu.

Kredyt z COSME – czy warto?

Nie da się ukryć że to rozwiązanie jest szansą dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, jednak nie mają do tego środków. Dlaczego?

  • gwarancja COSME sprawi, że bank chętniej udzieli Ci kredytu – w końcu nie musi się martwić tym, że nie podołasz z jego stratą, gdyż zabezpiecza Cię gwarancja. Szanse na to, że bank nie otrzyma swoich pieniędzy wraz z odsetkami są więc bardzo małe;
  • maksymalna kwota kredytu inwestycyjnego lub obrotowego, który możesz dostać, to 600 000 zł i może to być maksymalnie 80% wartości inwestycji. Musisz więc dysponować zaledwie 20-procentowym wkładem własnym;
  • odsetki za kwotę wypłaconą w ramach gwarancji COSME są dość niskie, ponieważ wynoszą jedynie 1% w skali roku – ich spłata nie powinna więc stanowić większego problemu;
  • z gwarancji COSME możesz skorzystać nawet, jeśli już wcześniej wziąłeś kredyt z gwarancją de minimis – nie musisz więc rezygnować z tej formy wsparcia;
  • okres spłaty również jest wyjątkowo korzystny dla rolników – wynosi 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i aż 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here