Obowiązkowy zwrot kosztów w przypadku przedterminowej spłaty kredytu

Wyrok TSUE z września 2019 roku reguluje kwestię zwrotu części kosztów operacyjnych oraz prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Jest on korzystny z punktu widzenia kredytobiorców, jednak banki muszą liczyć się ze sporym obciążeniem finansowym. Pekao musi zwrócić konsumentom około 150 mln złotych. Podobnie jest w przypadku innych popularnych instytucji.

Nowa ustawa problemem dla banków

Instytucje finansowe nie są zadowolone z wdrożenia nowej ustawy. W przypadku Pekao zneutralizowanie jej skutków potrwa minimum trzy lata. Warto wspomnieć, że nie każdy bank rozwija się równie dynamicznie. Łączna wysokość zwrotów sięga około miliarda złotych. Nowi klienci mają ułatwione zadanie. Już podczas podpisywania umowy są informowani, że w przypadku przedterminowej spłaty część kosztów zostanie zwrócona.

Oczywiście nie oznacza to, że osoby, które podpisały umowę kredytową przed 11 września 2019 roku nie mogą liczyć na zwrot gotówki. W takim przypadku należy jednak złożyć odpowiedni wniosek. Zgodnie z obowiązującą ustawą gotówka po prostu się należy, a więc nie warto z niej rezygnować.

Kary za naruszenie praw konsumenckich

Wcześniejsza spłata kredytu jest równoznaczna z wypłatą części kosztów operacyjnych oraz prowizji. Odrzucenie przez bank wniosku o zwrot gotówki jest naruszeniem praw konsumenckich. Nieprawidłowości z pewnością zostaną udowodnione podczas postępowania wyjaśniającego. Trzeba zaznaczyć, że instytucja finansowa może zostać ukarana wysoką karą pieniężną. Ma to zniechęcić kredytodawców do nieuczciwych praktyk.

Złożenie reklamacji to nie wszystko. Trzeba liczyć się z koniecznością wytoczenia sprawy na drogę sądową. Oczywiście każdy przypadek jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Kancelaria Lextio oferuje profesjonalną pomoc kredytobiorcom, którzy mają problem z uzyskaniem zwrotu za przedterminową spłatę zobowiązania. Pomoc doświadczonych ekspertów znacząco przyspieszy całą sprawę. To najlepsza opcja dla tych, którzy pragną szybko odzyskać należne pieniądze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here