Oscylatory w Forex

Oscylatory to popularne wśród inwestorów wskaźniki pozwalające określać stadium danego trendu. Jednocześnie wskazują szczególne momenty, w których aktualny trend może utracić swój impet. Głównym zadaniem oscylatorów jest zatem dokładne wskazywanie miejsca zajęcia pozycji. Dzięki temu pozwalają z dużym prawdopodobieństwem oszacować jego kontynuację.

Oscylatory dla początkujących

Oscylator dość dokładnie mierzy tempo zmian, a także szybkość ruchów notowań w porównaniu do obecnego poziomu cen. W jaki sposób zapisane jest zachowanie ceny? Zależy ono od wzoru matematycznego. W efekcie cena zostaje wyświetlona na platformie na przykład w formie wskaźnika technicznego. Praktycznie wszystkie oscylatory bazują na tej samej metodologii liczenia, choć warto wziąć pod uwagę, że jedne mogą być nieco bardziej dynamiczniejsze niż inne. Właśnie dlatego nie warto stosować kilku oscylatorów tylko na jednym wykresie.

Gdzie stosuje się oscylatory?

Wskaźniki w postaci oscylatorów znalazły szerokie grono zwolenników głównie w analizie technicznej. Inwestorzy Saxo Bank Polska dość często polegają na nich w chwili powstania konsolidacji na wykresie, kiedy wyraźnie widać brak trendu, albo tuż po jego rozwinięciu. Traderzy dysponujący stosunkowo długim horyzontem czasowym poszukują wejścia na rynek tylko wówczas, gdy dany oscylator wskazuje na poziom wyprzedania.

Rodzaje oscylatorów

Z dnia na dzień powstaje coraz więcej oscylatorów. Warto poznać te najbardziej użyteczne. 

  • oscylator stochastyczny

Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników na całym świecie. Jego wykorzystanie nie ogranicza się tylko do rynku walutowego. Każdy początkujący inwestor powinien poznać go jako pierwszy wskaźnik, gdyż znaczna część pozostałych oscylatorów została zbudowana właśnie na bazie stochastic.

  • oscylator RSI – Relative Strength Index 

Podobnie jak oscylator stochastyczny, jeden z najpopularniejszych wskaźników na świecie. Oscylator RSI został zaprojektowany przez Wellesa Wildera i wspaniale nadaje się do handlu zarówno w wysokich jak i niskich interwałach czasowych. Z powodzeniem można go stosować na wielu popularnych instrumentach finansowych. Dość często jest również używany z innymi wskaźnikami analizy technicznej.

  • oscylator ATR – Average True Range 

Podobnie jak wskaźnik RSI, został stworzony przez Wellesa Wildera. Powstał przede wszystkim z myślą o rynku towarowym, w którym często pojawiają się luki notowań uniemożliwiające określanie aktualnej zmienności rynkowej. Zadaniem ATR, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich wskaźników, nie jest zatem wygenerowanie sygnału kup/sprzedaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here