praca listonosza

Praca listonosza jest jedną najtrudniejszych i najbardziej niedocenianych profesji. Swego czasu świetnie zawód listonosza przedstawił amerykański pisarz Charles Bukowski w „Listonoszu”. Co prawda opisywał realia zza oceanu ale w przypadku poczty pokrywają się one z tym co widzimy w Polsce. Przede wszystkim to ciężka, fizyczna praca, na barkach listonosza spoczywa również duża odpowiedzialność. Zarobki nie powalają z nóg, są wręcz upokarzająco niskie. Często również dochodzi do strajków i negocjacji między pracownikami a zarządem Poczty Polskiej. Jednak sytuacja listonoszy nie poprawia się już od dłuższego czasu. Zastój płacowy i trudne warunki pracy nie zniechęcają jednak kandydatów na listonoszy. Przede wszystkim niskie wymagania sprawiają, że o pracę w Poczcie Polskiej nie jest trudno. Poza tym zwód ten pozwala na kontakt z ludźmi i pracę w ruchu co dla wielu jest dobrym argumentem.

Czym zajmuje się listonosz?

Pierwsze co nasuwa się na myśl – listonosz roznosi listy. Taka była jego pierwotna funkcja. Stąd też wzięła się nazwa zawodu. Jednak ten ewaluował prze lata i teraz listonosz ma o wiele więcej obowiązków, od sprzedaży ubezpieczeń, proponowania zakładania kont bankowych i wciskania klientów różnych mało istotnych gadżetów, które również zapełniają półki w urzędach pocztowych.

Praca listonosza to jednak przede wszystkim doręczanie korespondencji i przesyłek do odbiorców i uzyskanie pokwitowania. Listonosze roznoszą również renty i emerytury. Każdy listonosz ma swój rejon, który obsługuje pieszo (ciągnąc za sobą wielką torbę bagażową wypchaną przesyłkami), rowerem lub autem (zazwyczaj własnym)

Praca listonosza – zagrożenia

Listonosz codziennie musi dostarczyć do odbiorców duże ilość listów i innych przesyłek. To wiąże się z dźwiganiem sporych ciężarów i do tego na określonym rejonie. Z tego tytułu listonosze są często narażeni na urazy kręgosłupa czy tez naderwania mięśni. Innym zagrożeniem są klienci, nie zawsze przychylnie nastawieni do listonoszy. Czasami też słyszymy o listonoszach pogryzionych przez psy. Wobec tego, że listonosze doręczają również gotówkę w postaci rent i emerytur, narażeni są również na napady rabunkowe.

Wymagania i zarobki

Wymagania jakie stawia Poczta Polska przed kandydatami na listonoszy nie są duże. Zwykle oczekuje się od potencjalnego pracownika wykształcenia minimum zawodowego, prawa jazdy kategorii B, własnego samochodu oraz kilku ogólnych cech: uczciwości, odpowiedzialności, sprawności fizycznej czy komunikatywności.

Zarobki listonoszy – tak jak płace innych pracowników niskiego szczebla Poczty Polskiej – kształtują się mało okazale. Początkujący listonosz może liczyć na około 1200 zł netto. Średnie zarobki na tym stanowisku w skali kraju wynoszą około 2000 zł brutto. Dodatkowo listonosze mogą nieco zyskać na napiwkach od rent i emerytur.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here