praca w danii

Dania jest jednym z najpopularniejszych kierunków dla polskie emigracji zarobkowej. Otwarcie duńskiego rynku pracy miało miejsce w 2006 roku i do tego czasu napłynęła tam spora grupa rodaków pragnących poprawić swoje warunki materialne. Dania to kraj zamożny, o bardzo wysoko rozwiniętej polityce socjalnej. Jest miejscem gdzie po prostu dobrze się żyje i gdzie można realizować się zawodowo otrzymując za to godziwe pieniądze. Aby wyjechać za pracą do tego skandynawskiego kraju trzeba spełnić kilka wymogów formalnych ale nie są one wygórowane a praca w Danii jest na wyciągnięcie ręki.

Wymagania formalne

Aby móc podjąć pracę w Danii należy poczynić pewne czynności administracyjne. Przede wszystkim trzeba uzyskać pozwolenie na pracę. Odpowiedni wniosek można złożyć w duńskiej ambasadzie albo już na miejscu w Urzędzie Imigracyjnym. Oprócz standardowych danych trzeba do wniosku dołączyć kserokopię umowy z przyszłym duńskim pracodawcą. Jeśli jednak nie wystarcza nam praca sezonowa i chcemy pozostać w Danii dłużej niż trzy miesiące musimy starać się o pozwolenie na pobyt. Procedura składania dokumentów jest podobna jak w przypadku starań o pozwolenie na pracę.

Dla kogo praca w Danii?

Przede wszystkim aby móc komfortowo pracować w Danii należy znać przynajmniej język angielski w stopniu komunikatywnym. Świetnie jeśli znamy również język niemiecki. W przypadku gdy planujemy dłuższy pobyt a być może chcemy osiąść w Danii na stałe, konieczne będzie nauka języka duńskiego. To nie tylko poprawi naszą pozycję na rynku pracy ale również znacznie ułatwi nam codziennie funkcjonowanie.

Na tutejszym rynku pracy poszukiwani są przede wszystkim pracownicy do branży, w których niechętnie podejmują prace Duńczycy. Tak więc na zatrudnienie mogą liczyć specjaliści z branży mięsnej – rzeźnicy, wykrawacze czy też technolodzy przetwórstwa mięsnego. W dalszej kolejności praca czeka również na stolarzy, spawaczy, ślusarzy oraz specjalistów od produkcji maszyn. Swojego miejsca na ziemi mogą tutaj również szukać lekarze i pielęgniarki.

Warunki życia i zarobki w Danii

Praca w Danii to odpowiedni wybór na osób, które cenią sobie komfort i bezpieczeństwo. To małe skandynawskie państwo zapewnia bardzo wysokie świadczenia socjalne, choćby zasiłek na wypadek bezrobocia czy świadczenia chorobowe i wypadkowe.

Duńscy pracodawcy oferują najwyższe stawki w całej Unii Europejskiej. Przy czym trzeba zauważyć, że w Danii nie obowiązuje płaca minimalna. Na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy z Polski. Najniżej w hierarchii płac stoją branże rolnicza i ogrodnicza. Tutaj można zarobić około 90 koron na godzinę. Lepiej zarobią sprzątaczki i opiekunki do osób starszych. Ich zarobki kształtują się wokół 100 koron za godzinę. Specjaliści od przetwórstwa mięsnego wyciągają około 120 koron za godzinę pracy. Warto również zauważyć tygodniowy wymiar czasu pracy w Danii jest niższy niż w Polsce i wynosi 33 godziny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

  1. Z artykułu wynika, że najpierw trzeba znaleźć w Danii pracodawcę a dopiero pózniej można starać się o wyjazd? Naprawdę tak to wygląda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here