W jaki sposób napisać dobry artykuł

Pisać każdy może, ale nie każdy… powinien. Praca w dziennikarstwie to wspaniała przygoda. Warto jednak pamiętać, że nad autorem tekstów ciąży wielka odpowiedzialność. Pisarz (jako jednostka twórcza) wpływa na ludzką podświadomość/uczucia, zostawiając po sobie ślad w pamięci każdego odbiorcy. W jaki sposób napisać dobry artykuł? Gdzie szukać inspiracji do tworzenia nowych tekstów? O tym napiszemy w dalszej części publikacji.

Budowa dobrego artykułu

– tytuł artykułu (najlepiej ok. 70 znaków),
– wstęp,
– rozwinięcie tematu,
– zakończenie artykułu (krótkie, zwięzłe i na temat).

Dobry artykuł – jaki to artykuł?

Przede wszystkim taki, który:

• zainteresuje czytelnika (tj. przyciągnie jego uwagę),
• zachęci odbiorcę do zaznajomienia się z innymi publikacjami/artykułami tego samego autora.

Od czego zacząć pisanie artykułu? Poniżej znajdziesz kilka cennych porad

1). Po pierwsze (i najważniejsze), temat.

Pisanie o niczym z pewnością nie zainteresuje potencjalnego odbiorcy. Aby tekst mógł wzbudzić emocje w czytelniku (zarówno te pozytywne, jak i negatywne), powinien dotyczyć sedna sprawy.

2). Po drugie, intensywne zbieranie materiałów (research).

Zanim autor tekstów rozpocznie proces tworzenia nowego dzieła, zobligowany jest do zebrania koniecznej ilości materiałów.

Uwaga!

Materiałów do pracy można szukać wszędzie – w Internecie, w prasie, w najbliższym otoczeniu. Chcąc uzyskać jak największą ilość informacji, autor powinien rozmawiać z ludźmi (ludzie, zwłaszcza starsi, to prawdziwa skarbnica wiedzy i mądrości).

3). Po trzecie, tytuł.

Tytuł to wizytówka danego artykułu. Prawidłowo zbudowany powinien cechować się chwytliwością, musi również odnosić się do treści artykułu. Tytuł publikacji – co warte podkreślenia, nie może być zbyt długi oraz nużący (długa i mało plastyczna treść, może zniechęcić czytelnika do dalszej lektury).

Kilka zasad pisania artykułów

• Zasada nr jeden – bądź czujny (niedopuszczalne jest bowiem, aby Twój tekst zawierał błędy stylistyczne i/lub ortograficzne),
• Zasada nr dwa – zaskakuj czytelnika (im więcej błyskotliwych zdań, tym większa chęć przeczytania artykułu do końca),
• Zasada nr trzy – używaj czasu teraźniejszego,
• Zasada nr cztery – stronę bierną zamień na czynną,
• Zasada nr pięć – nie odkładaj pisania na później (jeśli poczujesz nagły przypływ natchnienia, przelej emocje na papier/na komputer; takie działanie sprawi, że nie utracisz żadnej cennej myśli),
• Zasada nr sześć – twórz, kreuj, ulepszaj (istotne jest, aby artykuł stanowił cząstkę samego Ciebie),
• Zasada nr siedem – modyfikuj gotowy tekst (zawsze istnieje jakiś fragment, który wymaga szybkiej korekty),
• Zasada nr osiem – stosuj akapity (akapity, nagłówki oraz wypunktowanie to elementy przyciągające uwagę odbiorców; im bardziej przejrzysty tekst, tym większa ilość potencjalnych czytelników),
• Zasada nr dziewięć – wykorzystuj tabele, zestawienia i wykresy (to znacznie ułatwia zebranie faktów w jedną całość),
• Zasada nr dziesięć – zrezygnuj z pompatycznych wyrazów oraz obcych zwrotów (np. anglojęzycznych),
• Zasada nr jedenaście – kończ w odpowiednim momencie (dobry tekst do Internetu powinien zawierać mniej więcej: 1 500 – 1 600 słów),
• Zasada nr dwanaście – noś przy sobie notes/kalendarz (dysponując kartką papieru i długopisem, będziesz mógł/mogła zanotować ciekawą myśl w dowolnym miejscu i czasie),
• Zasada nr trzynaście – nie poprzestawaj na jednym artykule.

Gdzie szukać inspiracji?

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszym doradcą jest otaczający nas świat. Drzewa, ludzie, ulice – to wszystko sprawia, że możemy czerpać z niczego i ze wszystkiego. Życie (w każdej sekundzie, minucie, godzinie) dostarcza nam wielu inspiracji, istotą jest zatem baczna obserwacja rzeczywistości – jej piękna/zmienności.

Cechy dobrego artykułu sponsorowanego

Artykuł sponsorowany to nic innego jak forma promocji w prasie bądź Internecie. Materiał reklamowy ma za zadanie zachęcić czytelnika do odbioru treści w nim zawartych, musi również dotyczyć sedna sprawy. Jak powinien wyglądać prawidłowo zbudowany artykuł? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych zasad.

• Artykuł – w pierwszej kolejności, powinien przyciągać uwagę potencjalnego odbiorcy (autor tekstu musi wiedzieć o czym pisze, powinien również – przed zbudowaniem tekstu, wypróbować dany produkt).
• Po drugie, artykuł nie może zawierać błędów stylistycznych, składniowych oraz ortograficznych (również interpunkcyjnych).
• Po trzecie, powinien być bezstronny.
• Po czwarte, musi zawierać tylko unikalne treści (niedopuszczalne jest kopiowanie artykułów z innych stron internetowych).

Uwaga!

Artykuł sponsorowany powinien być napisany w czasie teraźniejszym (stronę bierną należy zamienić na stronę czynną).

Podsumowanie

Pisanie tekstów to z pozoru łatwa i przyjemna praca (przy komputerze). Wystarczy dysponować wiedzą na temat zasad pisania artykułów i można już kreować prawdziwe dzieła. Pamiętajmy jednak, że wiedza na temat zasad nie idzie w parze z wrodzonym talentem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here