studia - gdańsk

Gdańsk to miasto liczące sobie ok. 450 tysięcy mieszkańców będące stolicą województwa pomorskiego i aglomeracji zwanej Trójmiastem. Miasto leży nad Morzem Bałtyckim, posiada port, stocznię, a także wiele kilometrów strzeżonych plaż położonych z dala od ruchliwego centrum. Ośrodek miejski znany jest od wczesnego średniowiecza. Więc dzisiaj jest miejscem z bardzo dużą liczbą cennych zabytków, do których należy rynek Głównego Miasta z Ratuszem, Żuraw, potężna Katedra Mariacka czy resztki fortyfikacji na Westerplatte. Gdańsk jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, w którym coraz większe znaczenie mają właściwie wszystkie gałęzie przemysłu. Stolica województwa pomorskiego to także lokalne centrum kulturalne oraz miejsce z rozległymi terenami odpowiednimi do uprawiania rozmaitych sportów. Miasto posiada również bogatą ofertę edukacyjną. Studia – Gdańsk to atrakcyjna opcja dla młodych ludzi.

Studia – Gdańsk

studia - gdańskNic więc dziwnego, że do tego szóstego co do wielkości miasta w Polsce przybywa wiele młodych osób spragnionych życia w dużym mieście i odpoczynku nad morzem po całym dniu spędzonych w sali wykładowej. Jeżeli chodzi o studia – Gdańsk może poszczycić się dwoma uniwersytetami, czy też politechniką. Największą gdańską uczelnią jest założony w 1970 roku Uniwersytet Gdański, na którym obecnie uczy się 27 tysięcy studentów. Według najnowszego rankingu Perspektyw uniwersytet zajmuje dwudzieste czwarte miejsce wśród uczelni wyższych w Polsce, a ósme jeśli brać pod uwagę tylko i wyłącznie uniwersytetu o kształceniu ogólnym. Gdańska uczelnia kształci studentów na dziesięciu wydziałach, z których większość położona jest w stolicy województwa pomorskiego. Wyjątkami są Wydział Ekonomiczny oraz Wydział Zarządzania, które mają swoje siedziby w Sopocie.

W Gdynii natomiast znajduje się część budynków należących do Wydziału Biologii oraz Wydziału Oceanografii i Geografii. Do tego ostatniego należy znane dokładnie turystom słynne fokarium na Helu, w którym pracują właśnie ludzie z uniwersytetu w Gdańsku. W całości na terenie Gdańska znajdują się siedziby sześciu wydziałów: Wydziału Chemii, Wydziału Historycznego, Wydziału Filologicznego, Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki, Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji. Ten ostatni posiada również oddział zamiejscowy w Koszalinie w województwie zachodniopomorskim. Większość uniwersyteckich budynków (siedziby wydziałów, biblioteka, akademiki) znajduje się w Kampusie Oliwa położonym w pewnej odległości od samego centrum miasta zaraz przy stacji kolei miejskiej. Część infrastruktury jest całkowicie nowa. Uniwersytet Gdański należy do tych, które znacznie w ostatnich latach się rozwinęły dzięki sporym nakładom na naukę.

Gdański Uniwersytet Medyczny

Najlepszym według rankingu Perspektyw uniwersytetem w Gdańsku jest natomiast Gdański Uniwersytet Medyczny, który zajmuje 7. miejsce w rankingu ogólnym. A jeżeli chodzi o uczelnie medyczne plasuje się na zaszczytnym pierwszym miejscu razem z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to znak jakości gdańskiej medycznej uczelni i wskazuje na to, że tamtejsi lekarze kształceni są na najlepszym krajowym poziomie. Uniwersytet jest również najstarszą medyczną uczelnią w Polsce. Powstał zaraz po drugiej wojnie światowej w 1945 roku, kiedy Gdańsk wrócił w administracyjne granice naszego kraju. Obecnie uczy się na nim 5 tysięcy studentów. Swego rodzaju częścią działalności uczelni w mieście jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, w którym młodzi lekarze mają szanse szlifować swoje umiejętności pod okiem największych znawców tematu.

Politechnika Gdańska

studia - gdańskWysoko w rankingach, na dziewiątym miejscu wśród wszystkich uczelni w Polsce, znajduje się również Politechnika Gdańska, na której uczy się 18 tysięcy osób. Znajduje się tam dziewięć wydziałów, część z nich ma swoją siedzibę w całkowicie nowych lub zmodernizowanych ostatnio budynkach. Budynki znajdują się w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz. Uczelnia bierze prężnie udział w rozmaitych badaniach naukowych, a jej praca doceniona została przyznaniem wielu międzynarodowych certyfikatów gwarantujących kompetencje oraz wysoką jakość usług edukacyjnych. Akademiccy naukowcy opracowali w niedalekiej przeszłości CyberOko, czyli urządzenie służące do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce.

Akademia Myzyczna

Dla utalentowanych artystycznie studentów powstała w 1947 roku Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki, która obecnie kształci prawie 800 studentów. Celem działania placówki jest odpowiednie wykształcenie muzyków grających na rozmaitych instrumentach i pomoc w osiągnięciu przez nich najwyższego kunsztu. Uczelnia przygotowuje również nauczycieli muzyki i teoretyków, kompozytorów, organizatorów życia muzycznego itp. W budynku Wielkiej Zbrojowni znajduje się natomiast Akademia Sztuk Pięknych, która skupia się na pielęgnowaniu talentów malarskich, rzeźbiarskich, graficznych i innych.

Pozostałe szkoły wyższe w Gdańsku

W Gdańsku znajduje się również Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego, a także garść szkół prywatnych takich jak Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Gdańska Szkoła Wyższa, Ateneum, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa czy też Wyższa Szkoła Zarządzania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here