studia humanistyczne

Studia humanistyczne to takie, w którym kierunek badań ogniskuje się na człowieku, jego działalności na przestrzeni wieków, twórczości, a także samej istoty. W odróżnieniu do kierunków ścisłych, humanistyka zajmuje się więc tym, co zostało stworzone przez człowieka, a nie przez naturę. Osoba utalentowana w przedmiotach humanistycznych powinna więc dobrze rozumieć ludzką mentalność i być skoncentrowana na osiągnięciach, jakich udało się dokonać przedstawicielom naszego gatunku.

Studia humanistyczne

studia humanistyczneNauki humanistyczne uznawane są w pewnych kręgach za daleko nieprzyszłościowe. Faktycznie, na rynku pracy, w dobie szaleńczego rozwoju technologii, potrzeba obecnie więcej ścisłowców, którzy koncentrują się na badaniu i rozwijaniu konkretnych nauk przyrodniczych oraz matematycznych. W dzisiejszym świecie niezwykle ważną rolę odgrywa wynalazek, opatentowanie nowych rzeczy, pchanie świata do przodu. Naukowcy potrzebni są w rozmaitych firmach, instytutach. Oczekuje się rozwoju nie tylko technologii informatycznej, ale też medycyny. Lekarze, informatycy, inżynierowie i inni ścisłowcy mają więc większą szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Nie należy jednak sądzić, że humaniści nie powinni kształcić się w przedmiotach, które ich interesują. Na świecie bowiem powinna zostać odpowiednia ilość dobrych filologów, prawników, historyków i innych osób, które będą zwracać szczególną uwagę na społeczeństwo i człowieczeństwo.

Prawo

Jednym z najpopularniejszych przedmiotów humanistycznych jest prawo. Zaliczane jest ono do tej kategorii, ponieważ wymaga kontaktu z lokalną społecznością, znajomością historii prawa na przestrzeni wieków, instytucji państwa, ewolucją prawnego pojęcia jednostki. W codziennej sytuacji prawnik musi wykazywać się retoryką, empatią oraz szeroko pojętym zrozumieniem drugiego człowieka. Ze wszystkich tych powodów prawo jest lepszą opcją dla osób zainteresowanych przedmiotami humanistycznymi, ponieważ będą wykonywać pracę z większym zainteresowaniem. Warto jednak powiedzieć, że prawo nie jest zupełnym i klasycznym przedmiotem humanistycznym, ponieważ w jego skład wchodzą chociażby takie przedmioty jak ekonomia, logika czy też bardzo wiele nauki pamięciowej. Na niektórych uniwersytetach na prawo można dostać się dobrze zdając matematykę – np. na poznańskim UAM jest to przedmiot wymienny z historią. Według najnowszych rankingów prawo jest najlepsze na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, a także Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierunek studiować można jednak na ponad dwudziestu innych uczelniach w Polsce, zarówno na państwowych, jak i prywatnych.

Filologia polska

Typowym przedmiotem humanistycznym jest filologia polska, czyli nauka o literaturze i gramatyce ojczystego języka. Najczęściej absolwenci tego kierunku starają się o wykształcenie pedagogiczne i rozpoczynają naukę w szkolnictwie publicznym. Ewentualną drogą jest również zostanie na uniwersytecie i podjęcie badań nad literaturą, a nawet własna droga jako pisarz lub wydawca. Oczywiście ze względu na potrzeby rynku, bardzo wiele młodych osób boi się iść na filologię polską, ponieważ przedmiot uchodzi za taki, po którym grozi bezrobocie. Na uniwersytetach progi na filologię polską są niezwykle niskie, a liczba miejsc zdecydowanie mniejsza niż jeszcze niedawno. Przykładowo, na UAM w roku akademickim 2018/2019 liczba miejsc wyniosła ok. 100, natomiast aż 50 wolnych miejsc widniał w drugiej rekrutacji. Warto jednak powiedzieć, że jeśli ktoś naprawdę czuje powołanie do studiowania tego kierunku nie powinien sugerować się niskim poziomem na kierunku (o czym świadczą progi nawet na najlepszych uczelniach) oraz mówieniem o mało przyszłościowym zawodzie. Przede wszystkim w dorosłym życiu należy robić to, co sprawia rzeczywistą radość i spełnienie. Według rankingu Perspektyw najlepsze trzy uczelnie to UAM, UW oraz UJ. Zaskakujące jednak jest czwarte miejsce – Akademia Pomorska w Słupsku.

Historia

studia humanistyczneCzołowym humanistycznym kierunkiem jest również historia. Zasadnicze problemy osób studiujących tą dziedzinę nauki są takie same jak opisane wyżej w przypadku filologii polskiej. Historycy jednak mają trochę szerszy wachlarz możliwości mogąc pracować w archiwach państwowych, a często z uwagi na zainteresowania mają też poglądy polityczne i zyskują popularność jako politycy. Historykiem z wykształcenia jest chociażby Donald Tusk oraz Bronisław Komorowski. Historycy mają do wyboru parę specjalizacji, ale generalnie rzecz biorąc uczą się chronologicznie dokładnie każdego okresu. Według rankingów ponownie najlepsza jest ta sama trójka w kolejności: UW, UAM, UJ, a następnie UWr, a także UMK.

Innymi humanistycznymi kierunkami są także filologie zagraniczne, chociaż często określane jako przedmioty językowe stanowiące osobną grupę. Stricte humanistyczne są jednak filozofia i kulturoznawstwo, oba kierunki najlepsze na UW. Ciekawym przykładem jest również teologia, w której nauczaniu króluje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie. Innymi kierunkami, bardziej społecznymi są też dziennikarstwo, politologia, socjologia, stosunki międzynarodowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here