studia - kryminalistyka

Dużą popularnością w społeczeństwach zachodnich, choć nie tylko, cieszą się seriale, książki, czy filmy kryminalne. Są to dzieła, w których akcja toczy się wartko, dużo się dzieje, a my nie możemy doczekać się kolejnych sekund, w których odkryjemy następną stronę świetnego bestselleru, czy kolejną klatkę filmową w doskonałym dreszczowcu. Nie jedna młoda osoba, zafascynowana tajemniczością zbrodni, postrzega je nie jako tragedię, a jako sposób na rozwiązywanie zagadek. Zagadek, które nierzadko są niesamowicie interesujące i ekscytujące. Dla takich osób studia – kryminalistyka to bardzo interesująca opcja.

Zbrodnia w popkulturze

studia - kryminalistykaNa bazie tego zafascynowania ludzi tematami z pogranicza kryminalistyki, powstały tak popularne ostatnio escape roomy. Są to pokoje zagadek, w których należy rozwikłać zagadkę, przykładowo śmierci jakiejś osoby, by móc się wydostać z pokoju w którym nas zamknięto. Mówiąc o takich pokojach trzeba przyznać, że może to być nie tylko atrakcyjna rozrywka dla pasjonatów takich klimatów, ale także doskonały sposób na spędzenie czasu ze znajomymi i integrację. Zabawa taka pomaga poprawić umiejętność pracy zespołowej. Tematyka zbrodni jest tak popularna, że powstają na jej bazie także gry planszowe, czy karciane. Nie od dziś wiadomo, że nasze mózgi są skonstruowane w taki sposób, że uwielbiają rozwiązywać różnego rodzaju zagadki. Proces dochodzenia do rozwiązania jest dużo atrakcyjniejszy niż sam moment, w którym poznajemy prawdę. Każdy lubi ten dreszczyk emocji towarzyszący zawsze w sytuacjach, w których musimy odkryć jak do czegoś doszło.

Literatura kryminalna

Jeśli jesteśmy pasjonatami tematów związanych z morderstwami i niewyjaśnionymi zbrodniami, rynek wydawniczy wychodzi nam na przeciw. Każdego miesiąca na sklepowych półkach możemy odnaleźć kolejne tomy kryminalnych przygód. Pisane są one nie tylko przez rasowych pisarzy, ale także nierzadko przez osoby związane ze zbrodniami zawodowo. Oczywiście nie mam tu na myśli samych zbrodniarzy, ale osoby wykonujące takie zawody jak kryminolog, czy specjalista medycyny sądowej. Zapotrzebowanie na takie wydawnictwa jest bardzo duże. Śmiało można powiedzieć, że kryminały to najbardziej dochodowy gatunek literacki. Jeśli lubimy taką tematykę i chcemy się wypróbować w charakterze pisarza- nic nie stoi nam na przeszkodzie.

Wydawnictwa ustawicznie szukają nowych talentów. Z powodu ogromnego zapotrzebowania na kryminały, otrzymać propozycję wydania książki, jest stosunkowo łatwo. Jednak trzeba liczyć się też ze sporą konkurencją na rynku. Ludzie często sięgają po tytuły napisane przez znanych im i sprawdzonych autorów. Jeśli napisaliśmy już książkę i chcemy się przekonać, czy jest ona naprawdę dobra i nadaje się do druku, najpierw dajmy ją do oceny zaufanej osobie, a później wydawnictwu. Na bazie niektórych książek powstają filmy, czy seriale. Jako szybsza i łatwiejsza w odbiorze forma, zdobywają one jeszcze większą popularność niż ich papierowe odpowiedniki.

Studia – kryminalistyka

studia - kryminalistykaJeśli jesteśmy żywo zainteresowani tematem rozwikływania zagadek i poszukiwania tropów prowadzących do prawdy, powinniśmy zainteresować się możliwością zgłębiania swojej wiedzy. Od niedawna uczelnie wyższe wychodzą na przeciw oczekiwaniom wielu młodych ludzi i oferują dla nich idealny kierunek. Jeśli chodzi o studia – kryminalistyka jest wyjątkowym wyborem. Podczas całego toku studiów możemy zapoznać się ze sposobami zbierania dowodów, oględzin miejsc zbrodni, dochodzenia do sposobów jakimi zbrodnie zostały dokonane. Studia takie mogą być niesamowitym uzupełnieniem naszej wiedzy pochodzącej z dzieł kultury popularnej. Będziemy mieli niepowtarzalną szansę porównania rzeczywistości ukazanej w książkach i serialach, z tą z realnego życia. Z pewnością poszerzy to nasze horyzonty myślowe i sprawi, że już nigdy nie spojrzymy tak samo jak wcześniej na żaden puszczany w telewizji serial kryminalny. Jeśli kierunek nam się spodoba, będziemy mieli szansę związać z nim swoją przyszłość zawodową. Dla osób zainteresowanych przestępczością i jej zwalczaniem, będzie to nie lada gratka. Będą mogli się rozwijać w interesującym ich kierunku, a przy okazji zarabiać na tym. Warto pamiętać, że rzeczywistość pracy na stanowisku kryminalistyka znacząco odbiega od tego co jest przedstawiane w niektórych serialach, szczególnie tych zagranicznych.

Perspektywy po studiach na kryminalistyce

Żyjemy w innych realiach i z pewnością praca na tym stanowisku nie będzie wyglądała tak „różowo” jak na szklanym ekranie. Jednak jeśli jesteśmy tego świadomi i mimo wszystko chcemy poświęcić swoje życie na odkrywanie tajemnic stojących za straszliwymi zbrodniami- te studia będą dla nas idealnym miejscem na start. Dzięki nim nabierzemy wiedzy i kwalifikacji do wykonywania tego niezwykle przydatnego zawodu. Musimy się jednak uzbroić w odrobinę cierpliwości. Od rozpoczęcia studiów, do początku naszej kariery zawodowej, może minąć trochę czasu. Warto poświęcić go rozsądnie i jak najlepiej przygotować swoją psychikę do zawodu, który będziemy w przyszłości wykonywać. Zadbajmy więc o codzienną higienę naszych umysłów, zdrową dietę i dobry sen. Zdrowie naszych ciał jest bardzo ważne, to ich dobra kondycja pozwoli nam w przyszłości pracować na najwyższych obrotach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here