Studia po angielsku

Studia to nowy rozdział w życiu człowieka i to rozdział zupełnie odmienny od poprzednich. Kontynuujemy co prawda naukę, ale jest to zupełnie inna nauka niż do tej pory. Kończy się system „prowadzenia za rączkę”, jesteśmy dorośli, mamy w kieszeniach świadectwa dojrzałości i od tej pory uczymy się w zasadzie samodzielnie. Rok, w którym zdaje się maturę jest dla każdego człowieka rokiem przemian i podjęcia wielu decyzji. Nie dość, że musimy zdać ten najbardziej chyba stresujący w życiu egzamin, jakim jest matura, to jeszcze przed nami ważne wybory. Czy iść na studia, czy nie, jeśli iść, to na jakie? Co ja tak na prawdę chcę robić w życiu? Jaki wybrać zawód? Czy studiować w rodzinnym mieście (jeśli w mieście mieszkamy), w jakim mieście studiować (jeśli nie mieszkamy w mieście akademickim)? Jak się utrzymać, czy w ogóle studiować w Polsce, czy za granicą. Czy studia zaoczne, dzienne czy przez internet na jakimś znanym uniwersytecie? Może wybrać studia po angielsku?

Studia po angielsku w Polsce

Określiliśmy swoje zainteresowania, przygotowaliśmy się do matury, budżet z rodziną uzgodniony, decyzja podjęta. Wybieramy studia, gdzie wykładowym językiem jest angielski. Do niedawna, żeby pójść na studia po angielsku, trzeba było wyjechać za granicę. Dziś coraz więcej polskich uczelni oferuje kierunki, gdzie wykładowym językiem jest angielski.

Studia po angielsku w PolsceZanim przejdę do kwestii studiów w języku angielskim w Polsce, co jest głównym tematem tej publikacji, wspomnę jeszcze o pewnej alternatywie. Mam na myśli studia, gdzie językiem wykładowym jest oczywiście angielski, w pełni internetowe na tak znanych uniwersytetach jak University of Illinois czy University of London. Można uzyskać stopień licencjata czy magistra tych renomowanych uczelni praktycznie nie wychodząc z domu. Osobiście, bardzo mi się ta opcja podoba, jednak ma pewną niebagatelną wadę – słono kosztuje. Za 3-4 letnie studia trzeba zapłacić nawet 17.000 funtów brytyjskich. Są to więc studia dla majętnej części społeczeństwa, ale nie sposób nie wspomnieć o tak ciekawej opcji opisując studia w języku angielskim.

Mniej kosztowne, a równie ciekawe są oferty na rodzimym rynku edukacyjnym. Dziś już praktycznie każde większe miasto w Polsce daje możliwość studiowania w języku angielskim na przynajmniej jednej uczelni. Wykłady po angielsku proponują więc następujące miasta: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra. Dlatego jeśli koniecznie chcemy pobierać nauki w języku angielskim, to z jakiej części naszego pięknego Kraju byśmy nie pochodzili, jest to do osiągnięcia.

Oczywiście, jeśli chodzi o kierunki, to jest ich dostępnych znacznie mniej niż w rodzimym języku i jeśli koniecznie chcemy studiować po angielsku prawo, będziemy zmuszeni do wyjazdu do stolicy. Ale jeśli jesteśmy zainteresowani ekonomią – mamy do wyboru na prawdę sporo miast i uczelni.

Jakie kierunki można studiować po angielsku?

Jakie kierunki można studiować po angielsku?Jakie więc kierunki obecnie możemy studiować w języku Szekspira? Całe mnóstwo. Jest więc weterynaria, leśnictwo, ogrodnictwo, sztuka szeroko rozumiana (od grafiki, poprzez grafikę komputerową, tworzenie gier komputerowych po kinematografię i reżyserię), informatyka, ekonomia, biologia, biotechnologia, inżynieria lotnicza i lądowa, architektura, filozofia, archeologia, dziennikarstwo. To tylko niektóre możliwości, a należałoby też wspomnieć o stomatologii, rehabilitacji, turystyce, socjologii, geologii… Również o chemii, fizyce, statystyce i oczywiście o królowej nauk – matematyce. Co ciekawe, po angielsku można również studiować angielski a nawet hiszpański. Jak widać, przy odrobinie determinacji, można wybrać spośród dostępnych ofert ciekawe miejsce i kierunek na kolejne lata naszego życia.

Czy studia po angielsku są dla każdego?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Czy studia, gdzie językiem wykładowym jest język obcy są dla każdego, kto spełnia warunek podstawowy, czyli język zna? Otóż nie. Jeśli język wykładowy nie jest naszym językiem natywnym, weźmy pod uwagę fakt, że zawsze będzie nam trudniej przyswoić wiedzę z wykładów, niż ma to miejsce w przypadku języka rodzimego. Polacy po prostu myślą po polsku. Po polsku tłumaczą wszelkie zjawiska i mają polskie podejście do wszystkich dotyczących ich spraw.

Przyswajanie wiedzy w obcym języku wymaga więc od studenta na pewno więcej pracy, niż od żaka uczącego się tego samego w języku ojczystym. Oczywiście, z czasem nabierzemy wprawy, poznamy charakterystyczne dla danej dziedziny słowa – klucze. Oraz pewną specyficzną logikę i żargon reprezentatywny dla danego zawodu, więc będzie łatwiej. Dodatkowym atutem, jaki otrzymaliśmy jako Polacy od naszej narodowej tradycji, historii i spuścizny przodków jest trudny i bogaty język rodzimy. Jest nam stosunkowo łatwo uczyć się języków obcych bardziej prostych i ubogich w zasób słownictwa. A do takich należy niewątpliwie angielski.

I jeszcze jedna kwestia: jeżeli po skończeniu studiów, na których całą wiedzę z danej dziedziny przyswoiliśmy w języku angielskim, zamierzamy pracować w Polsce, to już w czasie nauki powinniśmy wyrobić sobie nawyk tłumaczenia charakterystycznych pojęć z dziedziny, którą poznajemy na … język polski.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here