Po ukończeniu studiów pierwszego lub drugiego stopnia absolwenci szkół wyższych zadają jedno z najważniejszych pytań w swoim życiu: „co dalej”? Jeśli nadal czujesz potrzebę nauki, masz ochotę poszerzyć zdobytą dotychczasowo wiedzę albo chcesz spróbować w życiu czegoś nowego, warto zastanowić się nad rozszerzeniem swojej wiedzy. Pomogą na w tym studia podyplomowe – co to takiego? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Studia podyplomowe – co to?

studia podyplomowe - co toNa studia podyplomowe może pójść każdy absolwent szkół wyższych, który posiada dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich. Najczęściej jednak na dalszą edukację decydują się Ci, którzy czują, że mogą jeszcze pogłębić swoją wiedzę specjalistyczną związaną z ich dotychczasowym zawodem. Uzupełnianie o dodatkową wiedzę często okazuje się być sporym atutem na rynku i pomaga w znalezieniu pracy oraz zbudowaniu kariery. Na podjęcie nauki na studiach podyplomowych decydują się również Ci słuchacze szkół wyższych, którzy poszukują nowych możliwości i chcą poszerzyć horyzonty. Studiowanie na kierunkach całkowicie różnych od dotychczasowego wykształcenia nie stanowi w tym wypadku żadnego problemu. Coraz częściej absolwenci szkół wyższych pierwszego stopnia decydują się na rozpoczęcie studiów podyplomowych od razu po uzyskaniu stopnia licencjata. Studia podyplomowe mogą być więc alternatywą dla uzupełniających studiów magisterskich. Na taką opcję decydują się Ci kandydaci, którzy chcą szybciej wejść na rynek pracy, jednocześnie nadal kontynuując edukację.

Jak wyglądają studia podyplomowe?

Najczęściej studia podyplomowe trwają od roku do dwóch. Zajęcia odbywają się w wybrane weekendy, dwa, trzy razy w miesiącu. Można łączyć je więc z wykonywaniem pracy na pełny etat. W odróżnieniu od studiów licencjackich i magisterskich, studia podyplomowe kończą się uzyskaniem świadectwa, które potwierdza uzyskanie odpowiednich kwalifikacji podyplomowych. Na niektórych kierunkach wymagane jest również napisanie pracy dyplomowej, którą należy na zakończenie kierunku obronić. W odróżnieniu od studiów licencjackich i magisterskich, studia podyplomowe kończą się uzyskaniem świadectwa, które potwierdza uzyskanie odpowiednich kwalifikacji podyplomowych. Na niektórych kierunkach wymagane jest również napisanie pracy dyplomowej, którą należy na zakończenie kierunku obronić.

Jaki jest koszt studiów podyplomowych?

Decydując się na naukę na studiach podyplomowych, należy pamiętać, że są to studia, za które trzeba zapłacić – i to nie mało. Oczywiście koszt całkowity studiów zależy od wielu czynników, począwszy od prestiżu uczelni, na której odbywają się zajęcia, poprzez popularność kierunku czy wykładowców. Istnieją jednak takie kierunki studiów podyplomowe, które chociaż częściowo refundowane są z funduszy unijnych bądź środków państwowych. Najczęściej jednak koszt za dwuletnie studia podyplomowe waha się w kwocie 2500-4000 tys. Na darmowe studia mogą załapać się jednak osoby bezrobotne. Powiatowy urząd pracy może sfinansować zarejestrowanemu bezrobotnemu całość kosztów studiów, jednak nie może on wynosić więcej niż 300 procent przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo, bezrobotny, który regularnie będzie uczęszczał na zajęcia może liczyć na dodatkowe stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.

Jak dostać się na studia podyplomowe?

Najczęściej, aby dostać się na wybrany kierunek należy, tak jak w przypadku studiów stacjonarnych przejść przez internetową procedurę rekrutacyjną, następnie złożyć odpowiednie dokumenty aplikacyjne i uiścić opłatę. Na bardziej popularne kierunki uczelnie często organizują dodatkowe egzaminy wstępne, aby dokonać wyboru najlepszych kandydatów.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie kierunek studiów?

studia podyplomowe - co toWszystko zależy od oczekiwań i planów rozwoju kariery przyszłego kandydata. Najlepiej jednak skupiać się na kierunkach, które oferują jak najbardziej aktualną wiedzę w danej specjalizacji oraz pokazują w jaki sposób zastosować ją w praktyce. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę zainteresowania i dotychczasowe wykształcenie kandydata. Warto również przejrzeć plan zajęć i zapoznać się z treściami, które będą prezentowane na wykładach – pomoże to uniknąć duplikowania wiedzy, którą być może słuchacz nabył już w poprzednich etapach kształcenia. Ważne są również informacje, które uczelnia udostępnia na temat danego kierunku: „do kogo jest skierowany?”, „czego można oczekiwać po ukończeniu akurat tych studiów?”. Przejrzenie opinii dotychczasowych absolwentów kierunku, również okaże się pomocne. Wybór konkretnej uczelni też może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego należy dokładnie przejrzeć konkurencję na rynku. Czasem warto wybrać droższą uczelnię czy tę, do której trzeba nieco dalej dojechać, jednak oferującą ciekawsze tematy zajęć czy większy prestiż wykładowców.

Dalsza edukacja i podnoszenie kwalifikacji jest dużym atutem na rynku pracy. Pracownik, który chce się rozwijać, poszerzać horyzonty i wiedzę ma dużo większą szansę na zbudowanie wymarzonej kariery. Studia podyplomowe mogą być idealnym rozwiązaniem i dobrą inwestycją, która zaowocuje w przyszłości spełnieniem zawodowych celów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here