Uczelnie prześcigają się między sobą w zapewnieniu swoim kandydatom odpowiednich ofert i wyboru kierunków. Coraz częściej zdarza się, że uczelnie o profilu typowo humanistycznym do swojej oferty dorzucają kierunki o charakterze ścisłym. Tak samo uczelnie ekonomiczne próbują zainteresować potencjalnych kandydatów kierunkami prawniczymi lub humanistycznymi. Z czasem okazuje się, że wiele form studiów było niepotrzebnych, a liczba osób nimi zainteresowana zamiast z roku na rok się zwiększać, jedynie maleje, przez co kierunek przestaje być przyszłościowy i staje się jasne, że nie ma sensu na dłuższą metę w niego inwestować. Bardzo popularne są również studia zagraniczne. Jedną z dostępnych opcji są studia w Danii.

Studia w Polsce

studia w daniiOkoło 25 lat temu popularność zyskały studia marketingowe. Dzisiaj wiedza z tego zakresu jest przeplatana przez wiele kierunków studiów, gdyż każdy na przynajmniej podstawowym poziomie powinien znać współczesne trendy, aby odnaleźć się na rynku. Taki kierunek jak europeistyka również miał zyskać popularność pod kątem przyszłej pracy w strukturach europejskich. Również okazał się jednak niezbyt praktyczny, a jedyna popularność, jaką zachował, została w dowcipach i memach internetowych. Podobnie jak zresztą kulturoznawstwo, stosunki międzynarodowe, a nawet bardzo szlachetne dziedziny życia, które wymagają stałych badań i stałego rozwoju jak politologia, socjologia, psychologia i filozofia.

To prawdopodobnie najbardziej stereotypowo negatywnie postrzegane kierunki, a ich potencjalni kandydaci powinni skończyć najwyżej w kasie w sklepie albo fast-foodzie. Niestety, jest w tym źdźbło prawdy. Ale nie dotyczy to tylko i wyłącznie tych kierunków, bo takich jest znacznie więcej. I nie znaczy to, że każdy, kto na takim kierunku studiował, tak skończy. Liczy się jednak zrozumienie faktu, że nie same studia dają szczęście i możliwości, ale ciężka praca i zyskiwane umiejętności także poza nimi. Dlatego warto, aby swoją karierę planować od samego początku, a nie iść na dany kierunek tylko dla papierku. Warto też, aby z wyborem kierunku studiów wiązała się także pasja. Często jednak życie weryfikuje przypadkowych studentów i ci zmuszeni są zrezygnować na wczesnym etapie albo poszukać innej formy edukacji, która będzie bardziej im przychylna.

Studia za granicą

Niektórzy z tego powodu wyjeżdżają za granicę, gdzie jest łatwa szansa na duży zarobek – najczęściej znacznie większy niż w Polsce przy pracach dorywczych. Dzięki takiemu doświadczeniu łatwiej zdecydowanie jest później wrócić do Polski i poszukać dla siebie pracy. Niektórzy wyprowadzają się za granicę, ale w innym celu. Chcą tam studiować. Nie jest to również wybór skazany na porażkę, bo dyplomy zagranicznej uczelni, zwłaszcza dobrze prosperującej są szanowane na całym świecie, a bardzo pozytywnie wpłynie to na opinie pracodawcy w naszym kraju ojczystym. Najwyżej w rankingach światowych znajdują się oczywiście uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. A jeśli chodzi o Europę – te z Wielkiej Brytanii. Japońskie, szwajcarskie, kanadyjskie również prezentują wysoki poziom i stanowią sporą konkurencję.

Bardzo ceniony jest też system edukacji skandynawskiej. Kraje takie jak Norwegia, Finlandia, Szwecja, Dania czy Islandia przodują w rankingach zadowolenia z życia. Składają się na to wysokie zarobki, wysoki standard życia większości mieszkańców, wysokiej jakości służba zdrowia i do niej dostęp oraz oczywiście dostęp do publicznej oświaty, która również znajduje się na wysokim poziomie. Jako wzór kraju o dobrze zbudowanym systemie edukacyjnym, jest podawana Finlandia słynąca z najłatwiejszego dostępu do bezpłatnych książek. Ostatnimi czasy głośno było o pomyśle ujednolicenia przedmiotów i zebrania wszystkich – od geografii, historii, matematyki i innych w jeden, który będzie na lekcjach analizowany pod kątem każdej z wymienionych dziedzin.

Studia w Danii i innych krajach skandynawskich

studia w daniiJednak również studia w Danii, Norwegii czy Szwecji pozwolą się rozwinąć w sposób, który zmieni postrzeganie dotychczasowego życia. Mottem skandynawskim jest tzw. prawo Jante polegające na tym, żeby nie wywyższać się innych. Żadne tytuły nie sprawiają, że jest się lepszym. W końcu każdy z nas jest taki sam. Każdy kiedyś zaczynał i miał te same problemy, które musiał przezwyciężyć. Największym problemem dla osób, które chcą podjąć studia na skandynawskich uczelniach, może być fakt wymaganej znajomości danego języka, np. w przypadku dostania się na studia licencjackie. Trochę lepiej jest pod tym kątem w Danii, ale Szwecja i Norwegia bardzo dbają o puryzm językowy i o to, żeby rodzime tradycje nie zostały zapomniane.

Jednocześnie wszystkie kraje bardzo miło patrzą na studentów zza granicy i upatrują w nich szanse na zrozumienie obcych kultur. Oczywiście my sami także możemy na tym skorzystać. Sporym kłopotem w przypadku wyjazdu za granicę do krajów skandynawskich są także ceny. Wynajem domów, zwłaszcza w większych ośrodkach takich jak Oslo, Sztokholm czy Kopenhaga wiąże się z obowiązkiem posiadaniem sporej ilości pieniędzy na start, na co także nie każdy może sobie pozwolić. Niektórych może odrzucać także surowy klimat, chociaż znowu Dania jako kraj o klimacie nizinnym jest bardziej przystępny niż chłodne, a momentami mroźne Szwecja i Norwegia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here