Studia w USA

Po ukończeniu szkoły średniej, wiele osób zastanawia się, jak dalej pokierować swoją karierą naukową. Niektórzy wybierają studia licencjackie, jeszcze inni decydują się na podjęcie jednolitych studiów magisterskich. To jednak zaledwie dwie, z bardzo wielu możliwości, które mamy, jeśli mowa o kontynuowaniu naszej edukacji po skończeniu liceum. Nikt też nie każe nam ograniczać się jedynie do tego, aby podjąć studia w Polsce. Coraz więcej uczelni zagranicznych daje nam możliwość studiowania za granicą. Nierzadko na bardzo korzystnych warunkach. Pytanie jednak brzmi: Jaką zagraniczną uczelnię wybrać? Czy studia w USA to dobre rozwiązanie? Sprawdźmy, jak to wygląda i jakie korzyści możemy osiągnąć, jeśli podejmiemy decyzję o studiowaniu w USA.

USA czyli co musisz wiedzieć, kiedy jedziesz tam na studia

Zanim ostatecznie podejmiemy decyzję dotyczącą naszego wyjazdu na studia do USA, warto jest dowiedzieć się kilku rzeczy związanych z tym, jak to wszystko wygląda. Przede wszystkim, należy zacząć od tego, że mówimy tutaj o studiowaniu w zupełnie innym kraju. O zupełnie innej kulturze i obyczajach. Nie możemy zatem tak po prostu pominąć tego aspektu, jeśli podejmujemy decyzję o rozpoczęciu szkoły wyższej właśnie w Stanach.

USA czyli co musisz wiedzieć, kiedy jedziesz tam na studiaMusimy również pamiętać, że studiowanie w USA, to nie tylko uniwersytety w Nowym Jorku czy słonecznej Kalifornii. Do wyboru mamy całe mnóstwo różnego rodzaju uczelni, które rozmieszczone są po całych Stanach Zjednoczonych. Wiadomo, jedne z nich cieszą się większą popularnością, posiadają większy prestiż, zaś inne – mniejszą. Niezależnie jednak od wszystkiego, sam fakt tego, że decydujemy się podjąć studia zagranicą i nasz wybór padł właśnie na Stany Zjednoczone, jest godny pochwały. To, o czym też nie powinniśmy zapominać, to nie tylko fakt, że zyskujemy szansę studiowania na jednych z najlepszych uczelni na świecie. Będziemy też mieli możliwość poprawienia naszych umiejętności językowych, co w przyszłości może okazać się kluczowe. Obecnie bowiem jest tak, że niezależnie od wszystkiego, język obcy jest wymagany w każdej pracy, do jakiej zamierzamy aplikować.

Studia w USA – jakie mamy możliwości?

Sama możliwość rozwoju i doskonalenia naszego języka, to jeszcze nie wszystko, o czym musimy pamiętać, jeśli chodzi o podjęcie studiów w USA. Pamiętajmy, że wyjeżdżając na studia za granicę, nie tylko poznajemy zupełnie inną kulturę danego kraju, ale też – o czym w żadnym wypadku nie powinniśmy zapominać, możemy nawiązać nowe, interesujące kontakty. Studia za granicą to nieograniczone pole możliwości, jeśli chcemy zyskać nie tylko przyjaciół z całego świata, ale też – co także nie jest niczym dziwnym – poznać osoby, które być może w przyszłości pomogą nam w rozwoju naszej kariery zawodowej. To nic dziwnego, że kiedy wyjeżdżamy na studia za granicę, patrzymy na to też pod kątem zdobycia dobrze płatnej posady. Z pewnością studiowanie na uczelni zagranicznej – a już szczególnie w Stanach Zjednoczonych – jest dla nas w tym aspekcie sporą szansą.

Czy rzeczywiście warto studiować za granicą?

Czy rzeczywiście warto studiować za granicą?Tak, jak wszystko w naszym życiu, tak i studia na uczelni zagranicznej, mają wiele plusów jak i minusów. Nigdy nie jest tak, że jakaś decyzja to same plusy, albo i same minusy. Zalet studiowania za granicą jest naprawdę dużo. Nie będzie też błędem stwierdzenie, że to opłacalna dla nas decyzja – zarówno jeśli chodzi o zdobycie odpowiedniego wykształcenia, poprawienia naszych zdolności językowych, jak również w kontekście naszej przyszłej kariery zawodowej.

Niemniej jednak, nie możemy przejść obojętnie wobec wad, które przecież także występują, jeśli chodzi o studia za granicą. Przede wszystkim, musimy zacząć od tego, że jeśli decydujemy się na podjęcie studiów za granicą, to należy pamiętać o tym, że nie będziemy mogli do drugi weekend odwiedzać naszego domu rodzinnego. Musimy się zatem nastawić na to, że będziemy z daleka od domu nawet i kilka miesięcy. Co więcej, warto też podkreślić, że koszta życia w USA są znacznie wyższe, jeśli porównamy je z kosztami życia w Polsce. Tym samym, nie każdy będzie w stanie pozwolić sobie na to, aby studiować w Stanach Zjednoczonych.

Sporą przeszkodą, natomiast tylko na początku, może być dla nas bariera językowa. Nawet, jeśli bardzo dobrze znamy jakiś język, nie mamy pewności, że od razu będziemy w stanie płynnie i bez najmniejszych przeszkód porozumiewać się w tym języku. Początki mogą być dla nas bardzo trudne. Warto jest jednak podjąć takie ryzyko i zdecydować się na studiowanie w USA. Z czasem, z całą pewnością nasze umiejętności językowe staną się lepsze, a tym samym pozbędziemy się bariery językowej w komunikacji z osobami, które mówią np. tylko i wyłącznie po angielsku.

Podsumowanie

Reasumując, jeśli chodzi o studiowanie w Stanach Zjednoczonych, jest to dla nas naprawdę duża szansa nie tylko na zdobycie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale też właśnie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Dla naszego przyszłego pracodawcy, będzie to bardzo ważny czynnik stanowiący o zatrudnieniu nas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here