Umowy przez Internet i podpis kwalifikowany

Podpisywanie umów przez internet to wygodne rozwiązanie, które nieustannie zdobywa nowych zwolenników. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszczędzić czas i dokonać formalności z domowego zacisza. To znaczne ułatwienie organizacyjne, szczególnie dla zapracowanych osób. Jak zawrzeć umowę przez internet, by była ona wiążąca?

Jakie elementy powinna zawierać umowa internetowa?

Ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniem są umowy przez Internet. Ułatwiają współpracę na odległość i pozbywają się trudności logistycznych, które towarzyszą ciągłemu przemieszczaniu się w celu złożenia podpisu. Wersje online rządzą się jednak swoim prawami, dlatego przy ich zawieraniu należy zachować szczególną ostrożność.

Umowa internetowa, podobnie jak tradycyjna, musi zawierać zgodne oświadczenie woli obu stron. Ponadto powinny się w niej znaleźć elementy kluczowe dla danego rodzaju umowy. Jeśli więc będzie ona obejmować zlecenie pracy, to nie można zapomnieć o takich zapisach, jak wynagrodzenie, rodzaj wykonywanej czynności czy forma zapłaty. Oprócz tego konieczne jest udostępnienie końcowej wersji dokumentu drugiej osobie, by mogła ona zapoznać się z jego treścią.

Podpis kwalifikowany — czym jest?

By dokument miał moc wiążąca, najczęściej musi on posiadać podpis. Zawieranie umowy online nie stanowi wyjątku i również takiego potrzebuje. W wersjach elektronicznych zastosowano podpis kwalifikowany, który jest cyfrową wersją klasycznego odpowiednika. Dzięki niemu możliwe jest podpisane dowolnego dokumentu online, tym samym nadając mu wartość prawną. Pozwala na zdalne i legalnego zawieranie m.in. umów cywilnoprawnych czy też przesyłanie faktur elektronicznych.

Koszt podpisu kwalifikowanego wraz z rocznym certyfikatem wynosi ok. 300 zł brutto. Dla osób sporadycznie zawierających umowy online przygotowano także jednorazowe, tańsze wersje.

Jak zawrzeć umowę online?

Umowa przez Internet może być spisana własnoręcznie przez zainteresowane strony. W tym celu należy stworzyć dokument, który będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy, a następnie przesłać go do akceptacji. Przygotowanie dokumentów wymaga jednak wiele skupienia i wiedzy, by proces przebiegł pomyślnie, a końcowa umowa nie posiadała błędów.

Osoby, które nie są tak biegłe w sprawach technologicznych, mogą skorzystać ze stron pomagających w stworzeniu profesjonalnej umowy. To także rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić swój czas i zyskać pewność, że gotowy dokument będzie pozbawiony wad.

Do czołowych narzędzi umożliwiających tworzenie umów przez Internet należy Umownik. Pozwala on na wygenerowanie korzystnej umowy, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ponadto zapewnia on weryfikację tożsamości, która niweluje konieczność posiadania podpisu elektronicznego. Cały proces trwa zaledwie kilka minut i odbywa się wyłącznie przez Internet, a finalny produkt może być natychmiastowo przesłany do klienta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here