warszawa - studia

Warszawa jak magnes przyciąga młode osoby spragnione wielkiego miasta i potężnych możliwości budowania swojej drogi zawodowej oraz rozwijania osobistych pasji. Miasto to liczy ponad 1,7 miliona mieszkańców, a razem z aglomeracją ponad 3 mln i jest zdecydowanie największym ośrodkiem miejskim w Polsce, a także jednym z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozwija się prężnie, oprócz bycia największym w Polsce ośrodkiem akademickim jest również miejscem, gdzie praktycznie każda gałąź przemysłu jest niezwykle rozpowszechniona. Warszawa jest również doskonale skomunikowana z resztą krajów poprzez gęstą sieć połączeń kolejowych, a także ze światem dzięki lotnisku im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Warszawa – studia każdego roku przyciągają rzesze absolwentów szkół średnich.

Warszawa – studia

warszawa - studiaJeżeli chodzi więc o miasto Warszawa – studia cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród młodych, spragnionych wiedzy i wrażeń osób. Największym uniwersytetem w Warszawie jest założony w 1816 roku Uniwersytet Warszawski. Był on wielokrotnie zamykany z powodu chociażby powstania listopadowego, jednak generalnie w okresie zaborów był czołowym polskim ośrodkiem naukowym i miejscem krzewienia uciskanej tożsamości narodowej. Według rankingu Perspektyw z 2018 roku, Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w Polsce. Na arenie krajowej UW ma w zasadzie tylko jednego konkurenta, a jest nim Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Poza nim widocznym ośrodkiem akademickim, który próbuje dorównać dwóm liderom jest również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

UW jednak pozostaje na wysokim poziomie od początku swojego istnienia, a obecnie można często spotkać tą uczelnię na listach prezentujących uczelniane rankingi światowe. Uniwersytet ma jedno z najpotężniejszych zapleczy w kraju, a obecnie studiuje nim ponad 44 tysięcy studentów, co jest najwyższym wynikiem w Polsce. Na UW studiować można praktycznie każdy kierunek studiów na jednym z 21. wydziałów. Kampus Główny znajduje się w historycznych budowlach z samym centrum na Krakowskim Przedmieściu. Wiele budynków znajduje się również na Kampusie Ochota, w którym głównie zajmuje się badaniami ścisłymi nad chemią, fizyką, matematyką itp. W innych lokalizacjach znajdują się jeszcze inne obiekty uniwersyteckie. Pięciu absolwentów UW zostało laureatami Nagrody Nobla, w tym aż trzech pochodzenia żydowskiego. Polaków było dwóch: Henryk Sienkiewicz oraz Czesław Miłosz, obaj w dziedzinie literatury.

Politechnika Warszawska

Na trzecim miejscu w kraju, a drugim w Warszawie spośród wszystkich szkół wyższych znajduje się Politechnika Warszawska. Wedle rankingów jest to najlepsza techniczna uczelnia w Polsce, a jedna z najlepszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1915 roku, a kształci obecnie aż 33 tysiące studentów na dziewiętnastu wydziałach. Plasuje się na wysokich miejscach pod względem zaplecza oraz możliwości po ukończeniu studiów. Stolica bowiem daje mnóstwo szans podjęcia pracy w branżach związanych z naukami ścisłymi. Absolwenci budownictwa mogą szukać swojej okazji w kadrach kierowniczych przy licznie powstających osiedlach na obrzeżach miasta, a inni próbować sił w silnie rozwijającej się przemysłowej stronie Warszawy.

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Prawie 10 tysięcy studentów uczy się na kolejne warszawskiej uczelni państwowej, czyli Warszawskim Uniwersytecie Medycznym założonym w 1950 roku po oddzieleniu od UW przedmiotów lekarskich. Uczelnia ta zajmuje wedle rankingu Perspektyw pierwsze miejsce w kategorii „kierunek lekarski” w Polsce, czyli jest najlepszym miejscem kształcenia nowych lekarzy. W murach uczelni kształcił się chociażby wielki Zbigniew Religa, który dokonał w 1985 roku pierwszego przeszczepu serca w Polsce i był pionierem chirurgi w naszym kraju.

Szkoła Główna Handlowa

Prawie 14 tysięcy przyszłych ekonomistów kształci się na pierwszej oraz najbardziej prestiżowej i najlepszej we wszystkich tematycznych rankingach Szkole Głównej Handlowej. Uczelnie założono w 1906 roku. Kierunki takie jak ekonomia, finanse i rachunkowość oraz zarządzenie są nie tylko najlepsze w kraju, ale również cenione za granicami Polski. Uczelnia mieści się na Mokotowie.

Pozostałe uczelnie wyższe w Warszawie

warszawa - studiaKolejnych 16 tys studentów studiuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, czyli drugim ogólnym uniwersytecie w stolicy stanowiącym niejakie zaplecze dla UW. Uczelnia powstała na bazie Akademii Teologii Katolickiej, więc widoczny jest w niej nacisk na tą dziedzinę nauki. Można tam jednak studiować np. prawo. Uniwersytet został założony w roku 1999. Zwrócić uwagę warto również na ostatni państwowy warszawski uniwersytet, czyli Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina działający od 1810 roku. Obecnie studiuje tam prawie 1000 osób.

W stolicy znajduje się również wiele innych uczelni prywatnych i specjalistycznych. Do tych pierwszych zalicza się Uniwersytet SWPS, który jest jedynym w Polsce prywatnym uniwersytetem, który słynie głównie z psychologii i zagranicznych filologii. Studiuje tam obecnie ponad 15 000 osób. Innymi znanymi uczelniami są Akademia Leona Koźmińskiego, Uczelnia Łazarskiego, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Akademia Finansu i Biznesu Vistula, Akademia WSB i Collegium Civitas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here