wycieczka na studia

Chciałbyś dowiedzieć się w jaki sposób można diametralnie zmienić historię swojego życia przy pomocy jednej decyzji? Wiele osób zastanawia się, co można zrobić, żeby zmienić siebie, ukształtować swój charakter, sprawić żeby inni Cię podziwiali. Najlepszym rozwiązaniem jest wycieczka na studia.

Wycieczka na studia

wycieczka na studiaDlaczego tak bardzo atrakcyjna jest powyższa koncepcja? Powodów ku temu jest wiele, ale w tym artykule wymienimy jedynie kilka z nich, żeby nadmiernie na ten temat się nie rozpisywać. Pierwszą rzeczą, która przemawia za wyjazdem na studia do miasta, a nawet kraju innego niż rodzinne, jest możliwość poznania nowej kultury oraz ludzi, którzy myślą w zupełnie inny sposób, niż rówieśnicy z Twojej Małej Ojczyzny. Z czego to wynika? Po pierwsze, ludzie, którzy wychowali się w innym kraju, borykają się z zupełnie innymi problemami. Są czasami wychowywani w innym ustroju, innym modelu rodziny, w religii, w której zostali ukształtowani, kultywowane były inne wartości niż u Ciebie w domu.

Te wszystkie czynniki, finalnie, wpływają na to, że masz do czynienia z osobami, o zupełnie innym systemie wartości, sposobie myślenia czy nawet czasami poczuciu humoru. Czy to dobrze? Taka wycieczka na studia pozwala Ci niesamowicie rozwinąć skrzydła. Jeżeli przez całe życie, mieszkałeś w jednym i tym samym miejscu, a ludzie którzy Cię otaczają rozmawiają non-stop o tych samych problemach, wyrwanie się ze starych realiów daje Ci zupełnie nowy start. Zauważasz, że świat zupełnie nie jest czarno-biały. A raczej jest kompozycją, złożoną z różnych odcieni szarości. Warto choćby z tego względu zastanowić nad tym, czy nie warto by było rozpocząć eksplorację Kuli Ziemskiej, w poszukiwaniu wiedzy i swojego unikatowego zdania.

Nauka języków obcych

Drugim argumentem przemawiającym za tym, że wycieczka na studia to wyjątkowo dobry pomysł jest fakt, że dzięki takiej ekspedycji, a później osiedleniu się w nowych realiach, jesteś zmuszony przez cały czas porozumiewać się w języku obcym. To niesamowicie stymuluje Twój mózg i wykładniczo polepsza Twoje zdolności poznawcze i językowe. W porównaniu z ludźmi, którzy uczą się języka w szkole w swoim kraju, będziesz osiągał kilka jak nie kilkanaście razy lepsze wyniki w doskonaleniu swojej angielszczyzny czy innego języka obcego. Po trzecie, warto zwrócić uwagę na to, że wycieczka na studia, pozwala Ci poznać zupełnie nową kulturę od podstaw. Możesz zobaczyć, jakie dzieła architektoniczne powstały w danych miastach, czy tez jakie ustroje przewijały się przez jego granice. Poznasz historie ludzi, którzy w szczególny sposób przyczynili się do poprawy jakości życia społeczności, gdzie normalnie, nie usłyszałbyś o takiej osobie u siebie w kraju.

Problemy związane z wycieczkami na studia

wycieczka na studiaPlusów wyjazdu za granicę na studia jest masa i można by było wymieniać je jeszcze przez bardzo długi czas. Jednak trzeba teraz przejść na drugą stronę medalu i pomówić co nieco o jego negatywnych aspektach. Na początku nie jest łatwo. Spotykasz się z zupełnie inną rzeczywistością niż u siebie w kraju. Nikogo nie znasz, nie wiesz gdzie pójść do sklepu żeby kupić sobie piwo. A co najgorsze, czujesz się samotny. Z czasem wszystkie te problemy uda Ci się rozwiązać. Znajdziesz w końcu supermarket blisko swojego miejsca zamieszkania, który zapewni Ci wszystkie potrzebne do życia produkty. Poznasz ciekawych ludzi, którzy opowiedzą Ci historię swojego życia i będziesz mógł pójść z nimi na piwo, dzięki czemu nie będziesz już ani chwili czuł się taki samotny jak wcześniej. Jedna kwestia rozwiązana. Problemów jakie napotkasz pod terminem wycieczka na studia jest jednak więcej.

Początkowo, bariera językowa, jeżeli nie uczyłeś się go u siebie w szkole jest nie do przejścia. Nie potrafisz wytłumaczyć nikomu niczego. Najprostsze zakupy w warzywniaku wydają Ci się sytuacją nie do przejścia, a co dopiero załatwianie spraw w ambasadzie, konsulacie czy też urzędzie miasta w danym kraju. Do wszystkiego przywykniesz ale tak jak w przypadku poprzedniego problemu – zajmie Ci to trochę czasu. Trzecim problemem jaki możesz napotkać (i jest to całkiem duży problem), jest to, że jeżeli Twoja wycieczka na studia polega na wyjeździe na Erasmusa na jeden semestr, może okazać się, że materiał, który realizowałeś na zagranicznej uczelni, jest zupełnie niekompatybilny z tym, czego w tym samym momencie uczyłbyś się w Polsce co sprawia, że w rezultacie musisz powtarzać semestr, a w niektórych przypadkach cały rok, co wiąże się z gigantycznymi kosztami.

Podsumowanie

Reasumując, czy warto podjąć ryzyko i wyjechać na studia za granicę? Myślę, że tak. Ważąc plusy i minusy takiej mini-emigracji uważam, że ryzyko tego typu może się zwrócić w przyszłości. Kto wie czy Mike, którego poznałeś w trakcie przebywania na Erasmus+ w Hiszpanii nie będzie Twoim partnerem biznesowym, a Rachel z Holandii miłością Twojego życia? Takich rzeczy praktycznie nigdy się nie wie ale ja jednak wiem jedno: życiu trzeba dawać szansę i to na tyle często, żeby stało się dla Ciebie coś wyjątkowego i żebyś mógł cieszyć się jego pełnią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here