Z czego składa się elektronika

Nie od dziś wiadomo, że urządzenia elektroniczne opanowały cały świat i występują zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Ciężko wyobrazić sobie dzisiejsze funkcjonowanie bez telefonu czy komputera, a zakłady pracy bez maszyn, pomagających w produkcji. Jest to z pewnością duże ułatwienie dla nas wszystkich. Zaglądając jednak trochę bardziej w głąb, zaczynamy zastanawiać się jak to wszystko jest zbudowane i jakim sposobem działa.

Aby profesjonalnie zająć się produkcją elektroniki potrzeba wielu lat nauki i praktyki. Nie jest to prosta czynność, ponieważ z biegiem lat powstają coraz to nowsze rzeczy, a rynek nie śpi, dążąc do regularnej miniaturyzacji połączonej z wyższą jakością. Warto jest jednak poznać poszczególne podzespoły dowiadując się, co do czego służy.

Podział elementów na czynne i bierne

Każdy z podzespołów należy do swojej określonej grupy. Dwa główne rodzaje, do których przypisujemy każdy element to bierne oraz czynne. Te pierwsze, określane inaczej jako pasywne, tylko pobierają prąd, natomiast drugie (aktywne) mają za zadanie na przykład zmieniać jego formę.

  • Części pasywne

Należy do nich popularny rezystor będący podstawowym elementem, od którego zaczyna się naukę elektroniki. Służy on do ograniczenia przepływu prądu w poszczególnych gałęziach, dzięki czemu nie występują przeciążenia w obwodzie. Następnie cewka i kondensator – obie te części charakteryzują się magazynowaniem energii oraz niwelowaniem wahań napięcia na obwodzie, jednak jeden element robi to w sposób indukcyjny, a drugi w sposób pojemnościowy.

  • Części aktywne

Do tego typu elementów zaliczyć możemy diody, których podstawową właściwością jest przepuszczanie prądu tylko w jedną stronę. Jest to przydatne w głównej mierze w prostownikach napięć. Oprócz nich tranzystory, które wzmacniają sygnały prądowe oraz tyrystory, będące podobnymi do diody, jednak z taką różnicą, że możemy panować nad częstotliwością ich załączania.

Rodzaje montażu

Względem potrzeb oraz postępu technologii, produkcja elektroniki wzbogacana jest o coraz to nowsze metody montażu. Najpopularniejsze z nich to montaż przewlekany THT oraz powierzchniowy SMD.

produkcja elektroniki

Pierwszy rodzaj jest czasochłonny i z pewnością nie sprawdzi się, gdy potrzebna jest duża ilość układów do wykonania. Polega on na lutowaniu podzespołów za pomocą przechodzącej pod płytką fali. Na samym końcu potrzebne jest tylko ucięcie wystających od spodu elementów.

Montaż SMD jest znacznie praktyczniejszy, jednak nie sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Na samym początku procesu na płytce umieszczana jest pasta lutownicza, następnie na niej położone zostają elementy, które idealnie kleją się i łączą w piecu rozpływowym.

Czym jest płytka drukowana?

Wszystkie elementy elektroniczne łączone są w jeden układ na płytkach drukowanych. Produkowane są one z materiałów izolacyjnych po to, aby nie przechodził przez nie prąd. Nadrukowane są na nich ścieżki, które mają za zadanie przewodzenie energii z jednego elementu do drugiego oraz wycięte pady, będące miejscami na mocowania podzespołów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here