Zarabianie pieniędzy na nieruchomościach

Inwestowanie w nieruchomości może być bezpieczne i efektywne. Wiele osób decyduje się na taki krok, spodziewając się dużego zwrotu inwestycji. Często wybieranym rozwiązaniem jest kupowanie nieruchomości wymagających remontu, który można przeprowadzić w samodzielnym zakresie. W ten sposób można w przeciągu kilku miesięcy podnieść cenę danej nieruchomości o nawet 10 tys. zł., wprowadzając ją z powrotem na rynek. Poniżej udzielamy porad dla początkujących inwestorów zainteresowanych nieruchomościami.

Mieszkanie „z zyskiem” – jak je znaleźć?

Rynek nieruchomości jest zróżnicowany w poszczególnych ośrodkach miejskich. Największe miasta posiadają swoją specyfikę, wynikającą z ich unikatowej urbanistyki i możliwości lokalowych. Wśród ofert sprzedaży nieruchomości znajdziemy zarówno lokale zaliczane do tzw. nowego budownictwa, jak i stare mieszkania czynszowe w kamienicach. Jakość lokali w obu tych grupach bywa różna – wiele z nich posiada jednak wyjątkowy potencjał, który można wykorzystać.

Pierwszym zadaniem jest więc odnalezienie oferty mieszkania stosunkowo zaniedbanego, którego cena będzie zaniżona. Jednocześnie, powinno mieć potencjał – nie wymagać dużego remontu, by jego wygląd znacząco się poprawił. Warto przy przeglądaniu poszczególnych ofert zwrócić uwagę na jakość ścian i podłóg – jeśli wymagają tylko powierzchownego remontu, dodaj je do listy interesujących.

Oferty takie często napływają od określonej grupy sprzedawców, np. emerytów, właścicieli po-spadkowych, właścicieli z zagranicy. Warto eksplorować potencjał interesującego cię miasta, dzielnicy lub okręgu, korzystając z pomocy specjalistów od nieruchomości. Pomogą rozpoznać środowisko rynku i precyzyjnie ocenią potencjał interesujących cię ofert.

Kapitał dla początkujących – jaką kwotę zainwestować?

By zarabianie pieniędzy na nieruchomościach wypaliło, musisz posiadać kapitał wstępny. Do wyboru są kredyty hipoteczne (w przypadku zakupów w celu szybkiej sprzedaży, często odradzane) i kredyty na inne cele. Doradcy z pewnością przedstawią wam szczegółowo ofertę swoich oddziałów. Warto jednak dysponować wkładem własnym, który wynosić może ok. 10-15% ceny nieruchomości.

W cenę kredytu należy wliczyć koszt wykonania remontu. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który dokona jego wyceny. Najważniejszymi pomieszczeniami, na których warto się skupić, są kuchnia i łazienka.

Najczęściej wykonywanymi pracami jest wyrównywanie powierzchni ścian i ich malowanie, odnawianie lub wymiana podłogi, a także zmiana elementów . Do tego należy doliczyć potencjalny koszt nowych: drzwi, klamek, parapetów, grzejników oraz diagnozy i ewentualnej naprawy systemów energetycznych.

Inwestycja w meble jest często niekonieczna; w dużym stopniu zależy to od przeznaczenia danego mieszkania. Jeśli jego przeznaczeniem jest wynajem na krótki (do 2 lat) termin, dobrze będzie zainwestować w podstawowe meble oraz elementy wyposażenia. W przypadku mieszkań do wynajmu na długi termin, lub mieszkań na sprzedaż – dobrze wypielęgnowane podłogi i ściany zrobią wystarczające wrażenie – wynajmujący lub nowy nabywca umebluje je w swojej wyobraźni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here