barista

Praca baristy, może wydawać się z pozoru lekką i przyjemną pracą. Okazuje się jednak, że potrafi być bardzo męcząca i dodatkowo stresująca. Jest to bowiem praca z ludźmi, którzy czasami bywają bardzo nieprzyjemni. Praca baristy dodatkowo związana jest z ciągłym napięciem wynikającym z dokładnego przestrzegania receptury. Wobec tego jest to praca, w której możemy dobrze zarobić? Okazuje się, że za taki wysiłek należy się odpowiednie wynagrodzenie. Od czego będzie zależała wysokość pensji baristy oraz na jakie zarobki może liczyć? 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/barista-ile-zarabia/

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia baristy?

W Polsce Niestety nie jest to zawód szczególnie cenione. Korzystanie z usług baristy jest przypisany do wielkich ośrodków oraz najlepiej zarabiających osób. Powoduje to, że kawiarnie muszą konkurować o klienta, obniżając koszty ich funkcjonowania. Jednym z takich kosztów jest niestety twoja wypłata. Co wpływa na jej wysokość? Przede wszystkim Twoje miejsce zatrudnienia. Jeżeli pracujesz w dużej i ekskluzywnej kawiarni, będziesz zarabiał zdecydowanie więcej niż w lokalu znajdującym się na przykład w centrum handlowym. Dodatkowo na Twoją wypłatę będzie wpływało to, czy pracujesz w dużym mieście. Zdecydowanie więcej zarobimy w dużych miastach Mazowsza, Wielkopolski czy Dolnego Śląska. Na prowincji kawiarnie będą zdecydowanie mniej opłacalne. Istotne są tez Twoje doświadczenie oraz umiejętności. Początkujący barista będzie skazany na mniejsze zarobki, niż jego starszy kolega po fachu.

Mediana zarobków baristy

W naszym kraju Balice może liczyć na przeciętne wynagrodzenie wynoszące 2780 zł brutto na miesiąc. Jest to mediana, więc wynika z tego, że połowa z nich będzie zarabiała więcej a inna połowa mnie i kropka zarobki mieszczą się w przedziale od 2440 zł do 3120 zł. Pozostałe dwie ćwierci dzielą się na zarobki powyżej tej kwoty, a drugie poniżej. Stawki bardzo często określane są godzinowo, a nie miesięcznie. Jeżeli dopiero zaczynamy pracę w tym zawodzie, to nie możemy liczyć na więcej niż 15 zł brutto za godzinę. Po jakimś czasie, zyskując doświadczenie oraz zaufanie pracodawcy, stawka może wzrosnąć nawet do 19 zł brutto za godzinę. 

Zobacz też: http://www.mercante.pl/jak-wyglada-droga-do-zostania-radca-prawnym/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here