Gdzie założyć firmę za granicą?

Szukając optymalizacji podatkowej, przedsiębiorcy często przenoszą firmę za granicę. Gdzie opłaca się prowadzić działalność gospodarczą, tak, by było to zgodne z prawem i korzystne dla firmy?

Raje podatkowe

Założenie firmy w raju podatkowym jest kuszące dla wielu osób, jednak nie jest to zgodne z prawem. Ucieczka przed podatkami jest traktowana, jako oszustwo. Ministerstwo finansów stworzyło nawet listę państw, których polityka finansowa szkodzi naszym interesom. Wśród nich znajdziemy takie kraje jak Andora, Lichtenstein, Monako, Barbados, czy Malediwy. Założenie tam firmy uważane jest za uchylanie się przed opodatkowaniem i celowe działanie na szkodę państwa. Dlatego założenie tam działalności gospodarczej nie jest najlepszym rozwiązaniem i może grozić przykrymi konsekwencjami.

Działalność na terenie UE

Legalnie można założyć przedsiębiorstwo w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej. Obecnie na jej terenie obowiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Prowadzenie firmy tam, gdzie są niższe koszty pracy, czy tańsze surówce, to korzystne rozwiązanie. Dlatego wielu naszych rodaków prowadzi działalność w państwach UE, korzystając z preferencyjnych podatków i ulg. Niestety już wkrótce może to ulec zmianie. Nadchodzący od nowego roku podatek Exit tax, może sprawić, że będzie to już nieopłacalne. Ma on na celu zmuszenie przedsiębiorców do płacenia podatków w miejscu wytwarzania zysków. Dyrektywa obowiązująca od końca 2019 roku w całej UE zlikwiduje konkurencję podatkową pomiędzy państwami Unii.

Firma w Wielkiej Brytanii

Założenie firmy w Wielkiej Brytanii jest korzystne dla wielu naszych rodaków. Aby założyć spółkę LTD nie trzeba być rezydentem tego kraju. Wysoka kwota wolna od podatku, brak biurokracji, niskie składki na ubezpieczenie społeczne, płacone dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, to niewątpliwe zalety prowadzenia firmy w Anglii. Przedstawiciele zawodów, które nie wymagają prowadzenia zakładu na terenie naszego kraju z pewnością skorzystają na założeniu firmy w UK. Podobnie jak osoby decydujące się na zostanie rezydentem w tym państwie i prowadzenie w nim działalności. Ponieważ obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest to sposób legalny, zgodny z prawem. Nawet podatek Exit tax nie zmniejszy atrakcyjności prowadzenia firmy w Anglii. Nadchodzący Brexit oznacza opuszczenie unii celnej i strefy wolnego rynku przez UK. Wielka Brytania samodzielnie będzie regulowała zasady gospodarcze i nie będą obowiązywały ją unijne dyrektywy. Nie będzie tam obowiązywał podatek wyjścia. Anglia będzie konkurować ze Szkocją w przyciąganiu przedsiębiorców. Dzięki temu skorzystają oni na korzystnych warunkach do rozwoju biznesu.

Co wybrać?

Dla osób planujących prowadzenie firmy za granicą, od przyszłego roku wybór będzie w dużej mierze ograniczony do Wielkiej Brytanii. Należałoby się zastanowić, czy korzystniejsza będzie firma w Anglii, czy Szkocji? Szkocja, która była przeciwnikiem Brexitu, jest bardzo przyjaźnie nastawiona do obywateli UE. Dlatego, by przyciągnąć europejski biznes, wprowadza korzystniejsze od innych krajów UK procedury. Walka o przedsiębiorców pomiędzy Szkocją a Anglią, to okazja dla osób, które zamierzają otworzyć firmę za granicą.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here