outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy jest to coraz częściej spotykane narzędzie w polskich firmach. Stosuje się je w celu redukcji etatów pracy. Może być ono wykorzystywane też, aby przenieść obowiązki związane z obsługą kadrowo-płacową na inny podmiot. Jak do tej pory, samo pojęcie outsourcing pracowniczy nie zostało opisane w żadnym obowiązującym akcie prawnym. Sam outsourcing oznacza wyodrębnienie. W momencie stosowania powyższego rozwiązania dokonuje się przeniesienia pracowników do innego pracodawcy. W takiej sytuacji możemy mówić o leasingu pracowniczym lub o wynajmie pracowników.

Na czym polega outsourcing pracowniczy

Zgodnie z obowiązującą normą, mianem wymienionych pojęć określa się głównie sytuację udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas świadczenia przez pracownika pracy u innego pracodawcy.
Najpopularniejsza opcja polega na dalszym korzystaniu z pracy pracownika przez dotychczasowego pracodawcę, z równoczesnym przeniesieniem ciężaru zatrudnienia na inny podmiot. Występuje tu klasyczny transfer części zakładu pracy lub rozwiązanie umowy o pracę z pierwszym pracodawcą i automatyczne zawiązanie umowy o pracę w nowym miejscu pracy.

Pierwsze rozwiązanie wymaga wyjaśnień związkom zawodowym oraz pracownikom odnośnie zaistniałej sytuacji. Na pewno jest to alternatywa najbardziej korzystna dla samych pracowników. Nie dochodzi tu do zwolnień Dotychczasowy pracodawca nie ponosi ryzyka z możliwymi skargami pracownika do sądu pracy. Należy pamiętać, że pracownik w takiej sytuacji może rozwiązać umowę na stosunkowo uproszczonych zasadach. Ponadto obaj pracodawcy są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania powstałe względem pracownika podczas jego zatrudnienia w pierwszym zakładzie pracy.
Drugi sposób nie wymaga procedury opisanej w Kodeksie pracy. Nie zostawia pracownikowi możliwości rozwiązania umowy o pracę za uprzedzeniem. Jednak oparty jest na zaufaniu pracowników i pracodawcy, skoro wiąże się z rozwiązaniem umowy o pracę.

Prawne aspekty outsourcingu pracowniczego

Powyższe przypadki nakazują odpowiednie skonstruowanie umowy o outsourcing pracowniczy. Nie wynika to z przepisów prawa, ale najlepiej zawrzeć taką umowę w formie pisemnej. Ponadto warto zaznaczyć, iż treść umowy może być zgodna z zasadą swobody umów. Pracodawcy ustalają między sobą o podziale obowiązków względem pracowników, oraz o wpływie pracodawcy, na niektóre decyzję. Należy być świadomym, że wpływ na pracownika musi być odpowiednio wyważony.

W tym miejscu powinno się przypomnieć o nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z czerwca 2017r. Dokument te wprowadza rozszerzone uprawnienia ZUS odnośnie oceny, kogo w danym stanie faktycznym należy uznać za płatnika składek. Dodatkowo nowelizacja ta pozwala na przeniesienie składek odprowadzanych za danego pracownika przez dotychczasowego płatnika na konto płatnika ustalonego przez ZUS, bez konieczności pierwotnego zwracania całości nadpłaconych składek pierwszemu pracodawcy, a następnie dochodzenia pełnej należności od podmiotu, który jest pracodawcą w ocenie ZUSu. Podsumowując outsourcing pracowniczy to dobre rozwiązanie, jednak należy je odpowiednio wdrożyć w życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułPraca listonosza

3 KOMENTARZE

  1. firma macierzysta schodzi z kosztów, pracownik zatrudniony jest przez pośrednika, który też musi coś uszczknąć dla siebie. Koniec końców szary pracownik jest stratny na tym wszytskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here