Jak zostać alpinistą przemysłowym? Sprawdź zarobki i wymagania!

0
13395

Alpinizm przemysłowy to ciekawy, ale też niebezpieczny zawód. Alpiniści przemysłowi zajmują się myciem okien w biurowcach i wieżowcach; w zakresie ich zadań jest jest mycie ekranów akustycznych, a nawet odśnieżanie większych dachów. Warszawa, Kraków, Wrocław i inne duże miasta to miejsca, w których nie brakuje zapotrzebowania na wysokościowe mycie okien. Jak zostać alpinistą przemysłowym? Jakie badania należy wykonać.

Jakie badania są wymagane, aby zostać alpinistą przemysłowym?

Aby uzyskać uprawnienia do pracy na wysokościach, należy przejść specjalny kurs BHP. Taki kurs trwa około dwóch tygodni. Podczas zajęć kursanci zostają z zasadami pracy na wysokości i utrzymania sprzętu. Koszt takiego kursu to około tysiąc pięćset złotych. Po ukończonym kursie należy zdać specjalny egzamin. Oprócz kursu kandydat na alpinistę przemysłowego musi dostać zezwolenie do pracy na wysokości od lekarza. Takie badania są ważne przez około 2 lata – po tym czasie należy je powtórzyć.

Jakie zlecenia wykonuje alpinista przemysłowy?

Alpinista przemysłowy nie tylko zajmuje się czyszczeniem okien w biurowcach. Alpiniści przemysłowi mogą pomóc też w m.in. następujących pracach:

  • czyszczenie i malowanie elewacji wysokich budynków (też bloków);
  • mycie ekranów akustycznych;
  • montaż bilbordów;
  • odśnieżanie dachów;
  • udrażnianie rynien.

Są to jedynie wybrane przykłady prac na wysokości. Zlecenia mogą być naprawdę zadziwiające, dlatego warto stale orientować się w ofercie konkurencji i cyklicznie odbywać szkolenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy?

Po pierwsze, warto przeczytać opinie o pracodawcy – niektórzy nie przestrzegają przepisów BHP, co jest szczególnie niebezpieczne. Po drugie, warto sprawdzić ich ofertę – dzięki temu można się przekonać o potencjalnym zakresie zleceń. Ważne jest też, aby podpatrzeć, czy pracodawca zatrudnia pracodawców, czy przypadkowych ludzi.

Ile zarobisz na alpinistycznym myciu okien?

Zarobki alpinisty przemysłowego zależą od ilości i specyfikacji zleceń oraz od pory roku. Średnio można zarobić około 4 tysięcy złotych miesięcznie. Latem zlecenia opierają się głównie na myciu biurowców, co może zająć nawet cały miesiąc (na przykład wieżowiec Warsaw Financial Center 10 osób myje około miesiąca!), a zimą jest to głównie odśnieżanie dachów wielkich hal.

[Głosów:103    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here