Badanie biometryczne w diagnostyce chorób narządu wzroku

Biometr okulistyczny jest urządzeniem, które powinno znaleźć się w każdym gabinecie. To nie tylko precyzyjne, ale także wielozadaniowe narzędzie diagnostyczne, które pozwala kontrolować rozwój chorób oraz przebieg leczenia. Dodatkowo sprawdza się w takich obszarach jak chirurgia okulistyczna. Do czego można wykorzystać biometr?

Na czym polega badanie biometryczne?

Zarówno badania kontrolne, jak i diagnostyczne z wykorzystaniem biometru, przeprowadza się po uprzednim nieznacznym znieczuleniu rogówki, aby zminimalizować dyskomfort pacjenta w sytuacji, kiedy sonda diagnostyczna dotknęłaby powierzchni oka. Okulista musi poinformować pacjenta, że w trakcie i po badaniu może pojawić się nieprzyjemne, zamglone widzenie, które ustąpi w ciągu kilkunastu minut.

Badanie, w zależności od indywidualnego przypadku, uwarunkowań w gabinecie czy preferencji pacjenta, może być przeprowadzone w pozycji leżącej lub siedzącej. Pacjent powinien przez cały czas patrzeć w światło na końcu sondy i wykonywać ruchy głową czy oczami tylko na wyraźne polecenie lekarza.

Dodatkowo pacjent musi zdjąć do badania soczewki kontaktowe, a na badanie zgłosić się całkowicie bez makijażu – dopuszczalne są jedynie produkty do pielęgnacji.

Jak wykorzystać biometr okulistyczny?

Biometry okulistyczne sprawdzają się nie tylko w takich obszarach jak chirurgia okulistyczna, ale także w codziennej pracy w gabinecie. Z jego pomocą możliwe jest dokonanie precyzyjnych pomiarów całej gałki ocznej, w tym:

  • głębokości komory oka,
  • mocy optycznej sztucznej soczewki,
  • grubości soczewki,
  • mięśni w oczodole,
  • reflektywności poszczególnych struktur w obrębie narządu wzroku.

Dodatkowo urządzenie pozwala monitorować postęp krótkowzroczności oraz leczenia i rozwoju nowotworów.

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje biometrów: optyczne oraz ultradźwiękowe. Warto mieć w gabinecie oba urządzenia, aby zapewnić pacjentom jeszcze szerszy zakres usług, zarówno diagnostycznych, jak i chirurgicznych wewnątrzgałkowych. Przede wszystkim jednak biometry stosowane są w przypadku diagnostyki, leczenia i monitorowania postępów zaćmy. Zaawansowane urządzenia umożliwiają przygotowanie planu leczenia nawet w szybko postępujących przypadkach.

W ofercie MDT znajdują się biometry optyczne wyposażone w nowoczesne technologie. Dostępne modele zapewniają intuicyjną, prostą obsługę, a same sprzęty są bezawaryjne i bezpiecznie podczas użytkowania, zarówno dla pacjenta, jak i specjalisty. Dodatkowo wybrane modele posiadają technologię, która umożliwia diagnostykę i leczenie chorób (szczególnie zaćmy) nawet w bardzo zaawansowanym stadium.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here