Najskuteczniejszym sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest terminowe wywiązywanie się ze swoich finansowych zobowiązań. Niestety na zdolność kredytową wpływa również nasza historia kredytowa i jeśli nie jest ona zbyt różowa, to możemy mieć duże problemy z uzyskaniem kredytu. I to nawet wtedy, gdy nasza aktualna sytuacja finansowa jest naprawdę świetna. Czy można nieco wyprostować swoją historię kredytową? Co ma z tym wspólnego BIK? I o co chodzi z jego czyszczeniem?
BIK a zdolność kredytowa
Instytucje bankowe przed przyznaniem kredytu zawsze dokładnie analizują sytuację finansową swojego potencjalnego klienta. W tym celu sprawdzają również raporty z BIK (Biuro Informacji Kredytowej). To właśnie tam znajdują się wpisy dotyczące regulowania przez nas określonych zobowiązań, takich jak inne kredyty, pożyczki z parabanków, opłaty abonamentowe itd. W BIK notowane są zarówno wpisy pozytywne, które świadczą o terminowych spłatach, jak i wpisy negatywne – spóźnienia w opłacaniu zobowiązań, niespłacone kredyty itd. Oprócz tego znaleźć tam można m. in. ilość zapytań kredytowych BIK, która przy analizie bankowej także ma znaczenie.
W raporcie BIK znajduje się ocena punktowa, która wpływa na bankową ocenę scoringową. A ta z kolei ma wpływ na ostateczną decyzję banku w kwestii przyznania lub odmowy kredytu. Jeśli ocena w BIK jest niska, to niestety, ale prawdopodobieństwo otrzymania kredytu, leasingu czy możliwości zakupu czegoś na raty, znacząco maleje – często nawet do zera. W wielu przypadkach można na szczęście poprawić swoją historię kredytową widoczną w BIK. Określa się to jako czyszczenie BIK. Na czym to polega i jak to zrobić?
Czyszczenie BIK – co to oznacza?
W najogólniejszym znaczeniu czyszczenie BIK to po prostu usunięcie z BIK wpisów, które osłabiają naszą zdolność kredytową. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ nie wszystkie wpisy można usunąć, a niektórych nawet nie powinno się usuwać. Tym samym pod pojęciem czyszczenie BIK kryje się nie tylko usuwanie negatywnych wpisów z bazy Biura Informacji Kredytowej, ale także gruntowna analiza wpisów pozornie pozytywnych, które wcale nie działają na korzyść konsumenta.
I żeby wszystko było zrobione prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia wiedza, bo czyszczenie BIK to przede wszystkim opracowanie odpowiedniej strategii prostowania historii kredytowej i jej wdrożenia. Warto zatem w tym celu skorzystać z usług specjalistów. Nie można jednak dać się nabrać na czcze obietnice czyszczenia BIK bez pokrycia. Jak zatem wyczyścić BIK dobrze i z korzyścią dla naszej zdolności kredytowej?
Jak wyczyścić BIK dobrze?
Czyszczenie BIK należy rozpocząć od wygenerowania raportu BIK, który wykorzystywany jest do analizy naszej zdolności kredytowej. Taką analizę warto zlecić profesjonalistom, którzy będą wiedzieć, jakie wpisy można usunąć, które warto usunąć, a czego lepiej w ogóle nie tykać.
W tym przypadku istotne jest także wykrycie wpisów pozornie pozytywnych, które należy usunąć oraz jasne określenie tego, czy naszą zdolność kredytową można faktycznie poprawić. Jeśli nie chcemy być oszukani, to należy wybrać tylko i wyłącznie taką firmę czyszczącą BIK, która gwarantuje efekty lub zobowiązuje się do zwrotu kosztów, jeśli nasza ocena zdolności kredytowej w wyniku jej działań nie zostanie zwiększona.
Taką gwarancję wyczyszczenia BIK ze zwrotem kosztów w razie niepowodzenia dają specjaliści z mamdlugi.pl, którzy posiadają olbrzymie doświadczenie w zakresie pomocy przy wychodzeniu z długów i poprawie zdolności kredytowej. Warto zajrzeć na ich stronę i zobaczyć, na czym dokładnie polega ich pomoc!