Doradztwo franczyzowe

Franczyza to model biznesowy, który cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Chętnie korzystają z niego osoby, które pragną mieć swoją firmę, ale nie bardzo mają pomysł na produkt, czy usługę. Z franczyzy chętnie korzystają również Ci przedsiębiorcy, którzy chcą od razu otrzymać gotowy scenariusz na sukces. W wyborze odpowiedniego partnera pomagają doradcy franczyzowi. Na czym polega ich praca?

To model biznesowy, który chętnie wykorzystują firmy na całym świecie. Doskonale znają go przedstawiciele sieci handlowych, którzy w dużej mierze na tej strategii opierają swój wzrost biznesowy. Według definicji, systemy franczyzowe to model współpracy między jednostkami, gdzie przedmiotem jest wiedza, technologia, marka i know-how. Za to wszystko franczyzobiorca płaci. Należy jednak wiedzieć, że forma zapłaty może być różna.

Z praktycznego punktu widzenia, franczyza to model korzystny dla obu stron. Franczyzodawca dzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, a także udostępnia wizerunek swojej marki – najczęściej jest to rozpoznawalny Brand. Z drugiej strony franczyzobiorca bierze na siebie odpowiedzialność za rozwój danego biznesu, co ma korzyści dla całej firmy. Najważniejszym z nich są oczywiście generowane przez firmę pieniądze.

Umowa franczyzowa

Podstawą działalności obu stron jest podpisywana przez nich umowa franczyzowa. Zawiera ona najważniejsze informacje na temat współpracy – od wydatków związanych z udostępnieniem prawa do marki, aż po określenie sposobu wynagrodzenia, które franczyzobiorca ma obowiązek przelewać na konto franczyzodawcy.

Konstrukcja takiej umowy wygląda za każdym razem inaczej. Dotyczy to nie tylko firm z różnych branż i sektorów, ale również w obrębie jednej organizacji – część partnerów może liczyć na lepsze warunki. Jak łatwo się domyślić, podpisanie takiej umowy na korzystnych warunkach nie jest proste. Miedzy innymi dlatego, tak wiele firm chętnie korzysta ze wsparcia specjalistów od doradztwa franczyzowego.

Doradztwo franczyzowe. W czym Ci może pomóc?

Doradztwo franczyzowe to profesjonalne wsparcie, z którego powinien skorzystać każdy, kto planuje uruchomienie biznesu w ramach działającej już sieci franczyzowej. Specjaliści pomogą nie tylko z wyborem odpowiedniego partnera, ale również służą pomocą w czasie negocjacji warunków – co jest ważne z punktu widzenia późniejszych przychodów. Źle wynegocjowana umowa franczyzowa może być sporym problemem dla franczyzobiorcy. Może okazać się, że zdecydowana większość jego zysków trafi na konto sieci, a jemu pozostanie jedynie niewielka część.

Z pomocy doradztwa franczyzowego korzystają również bardziej doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać swój biznes w oparciu o franczyzy. To coraz popularniejsza forma działalności, która przyciąga większą stabilnością i pewnością przychodów – co jest bardzo ważne w niepewnych czasach, a za takie należy uznać miesiące pandemiczne. Duża i znana marka szybciej przyciągnie klientów, niż dopiero co założona firma.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here