Jak ogłosić upadłość konsumencką

W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem staje się upadłość konsumencka. Oczywiście dłużnik ma do wyboru szereg innych możliwości, które pomagają wyjść ze spirali zadłużenia, poprawić sytuację finansową. Upadłość konsumencka wiąże się z koniecznością wejścia na drogę sądową. Warto wiedzieć, że na taki krok mogą pozwolić sobie osoby prywatne, czyli nieprowadzące żadnej działalności gospodarczej. Upadłość konsumencka nie jest dostępna dla przedsiębiorców. W wyniku postępowania upadłościowego możliwe staje się zaspokojenie wierzyciela, umorzenie części lub nawet całości długu.

Czy warto zdecydować się na upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka jest sposobem na ogłoszenie swojego bankructwa. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które nie potrafią w żaden inny sposób wyjść ze spirali zadłużenia. Można zdecydować się na taki krok przy niewypłacalności. W pierwszej kolejności trzeba wszcząć procedurę postępowania upadłościowego, co wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Nie każdy może ogłosić upadłość konsumencką. Jeśli dłużnik jest akcjonariuszem lub komandytariuszem spółki, to będzie musiał poszukać innego sposobu na wyjście z długów. W przypadku braku niewypłacalności również nie przysługuje opcja ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wniosek o jej ogłoszenie nie może być składany częściej niż raz na dziesięć lat. Jeśli dłużnik przyczynił się do pokrzywdzenia wierzycieli, to również musi poszukać innego sposobu na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala na oddłużenie i poprawienie komfortu psychicznego dłużnika. Jeśli ktoś chce powrócić do normalnego funkcjonowania bez długów, zawiesić postępowanie windykacyjne/sądowe/egzekucyjne, to warto pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Jest to skuteczny sposób na zatrzymanie naliczania odsetek, czyli pomnażania się długu.

Pomoc w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej

W celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej warto rozejrzeć się za doświadczoną kancelarią prawną, która pomoże w przeprowadzeniu całej procedury. Trzeba pamiętać o tym, że to właśnie odpowiednie przygotowanie jest kluczową kwestią, bo trzeba dobrze uargumentować celowość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Sąd dokładnie weryfikuje sytuację osoby, aby stwierdzić, czy mogą ona skorzystać z takiej ostatecznej opcji. Na straconej pozycji są osoby, które z własnej winy przyczyniły się do pogłębienia niewypłacalności. Może być to wynikiem niedbalstwa lub umyślnego działania. Najpierw należy skontaktować się z kancelarią, która zbierze wszystkie informacje i dokumenty. Będą one niezbędne do przygotowania skutecznego wniosku. Kancelaria złoży wniosek o upadłość konsumencką w imieniu swego klienta. Sąd może ogłosić upadłość konsumencką lub oddalić wniosek. Następnym etapem jest ustalenie planu spłat wierzycieli. W dalszej kolejności rozpoczyna się postępowanie upadłościowe właściwe, które polega na zlikwidowaniu majątku. W tym celu powołuje się syndyka i sędziego-komisarza. Określa się również wierzycieli i wierzytelności. Ostatnim etapem jest umorzenie wszystkim zobowiązań upadłego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here