Instalacje grzewczo-sanitarne, czyli nic innego jak ogrzewanie budynku połączone z zapewnieniem mu ciepłej wody, przez ostatnie lata bardzo wyewoluowały. Znane wszystkim i niesamowicie popularne kotły CO (nazywane również piecami), stały się z mało praktycznych urządzeń wymagających stałej obsługi modelami o dużej funkcjonalności i ułatwiającej życie automatyce. Zwiększyło się także bezpieczeństwo ich stosowania. Ale czy to oznacza, że kotły CO wciąż nie mają żadnej alternatywy?
Nowoczesne pompy ciepła
Wręcz przeciwnie! Jedną z nich są pompy ciepła, czyli ekologiczne źródła ogrzewania powietrza oraz domu, które można zamontować w praktycznie każdym budynku. Pompy w zależności od rodzaju wykorzystują energię cieplną pobieraną z gleby, wody albo powietrza, a następnie przekształcają ją na energię użytkową. Nowoczesność takich rozwiązań znacznie wyprzedza kotły CO i jednocześnie zachowuje równie duży współczynnik grzewczy.
Ekologiczne panele fotowoltaiczne
Drugą alternatywą będącą TOP 1 ekologicznych i odnawialnych źródeł energii grzewczej są panele fotowoltaiczne, które w polskich miastach i wsiach pojawiają się dosłownie jak grzyby po deszczu. Dzięki ich montażowi można praktycznie do zera ograniczyć koszty użytkowe związane z ogrzewaniem całego domu, wykorzystywaniem energii elektrycznej oraz ogrzewaniem domu. Fotowoltaika pozwala na pełne uniezależnienie się od innych źródeł ciepła, a przy tym koszty jej instalacji zwracają się o wiele szybciej niż w przypadku pompy.
Ogrzewanie z sieci miejskiej
Wciąż korzystną finansowo i bardzo praktyczną alternatywą dla kotłów od https://sklep.jarbud.opole.pl/ pozostaje również ogrzewanie z sieci miejskiej. Jego użytkownicy nie muszą się martwić żadnymi technicznymi sprawami, regularnym serwisem i konserwacją instalacji. Odpada również konieczność kupowania opału lub paliwa do uruchomienia kotła. W tym rozwiązaniu minusem jest jednak uzależnienie od zewnętrznego podmiotu w zakresie czasu, w którym ogrzewanie działa. Dlatego nawet po podpięciu do sieci warto mieć w zanadrzu możliwość uruchomienia własnego pieca CO i dogrzania mieszkania w razie konieczności.