Od wielu lat medycyna jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. Są to studia prestiżowe, dające zawód dobry i zdecydowanie potrzebny. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „Medycyna – studia”, aby się przekonać ile jest publikacji na ten temat. Jednak w Polsce lekarzom nie żyje się niestety tak dobrze jak w innych krajach, choć oczywiście zawsze można mieć nadzieję, że będzie lepiej. Niezależnie od tego, kierunek ten zawsze cieszy się popularnością i zapewne szybko się to nie zmieni.
Dla kogo są studia medyczne?
Na medycynę wybierają się bardzo różne osoby. Istnieje powszechne przekonanie, że kierunek ten wybierają dla siebie przede wszystkim potomkowie lekarzy i na pewno jest to fakt. Takim osobom jest po prostu łatwiej, ale nie tyle jeśli chodzi o znajomości, ale znajomość zawodu; nieraz mają też wrodzone zdolności. Zdolności to kolejna bardzo ważna kwestia. Nie ma co się łudzić – jeśli ktoś jest kiepskim z chemii czy fizyki (ale przedmiot ten nie jest wymagany na wszystkich uczelniach), nie ma co liczyć na studia medyczne. By dostać się na ten oblegany kierunek, trzeba zdać maturę bardzo dobrze. Powoduje to, że osoby, które już od dawna wiedzą, że chcą być lekarzami, wiele lat przygotowują się do matury. Uczestniczą w dodatkowych zajęciach lub biorą korepetycje.
Nie da się więc ukryć, że wymaga to też czasem sporych nakładów finansowych. Lecz jest to inwestycja, która zwracać będzie się całe życie. Warto jednak mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie jest się orłem w tych dziedzinach, ale jakoś przebrnie się przez maturę i zda ją dobrze, nie zawsze daje to gwarancję, że na studiach będzie tak samo łatwo. Są one zdecydowanie bardzo trudne. Dlatego nawet dostanie się na nie nie gwarantuje, że się je ukończy. Nauki jest bardzo wiele, nie zawsze jest ona przyjemna. Nie każdy na przykład jest w stanie przetrwać zajęcia praktyczne w prosektorium. Jeśli pojawią się takie problemy, warto już wcześniej dać sobie spokój z tym kierunkiem i poszukać szczęścia na przykład w innym zawodzie medycznym, jak pielęgniarka czy ratownik medyczny.
Pieniądze czy powołanie?
Na pewno są różne powody tego, że wybiera się takie właśnie studia. Są one z pewnością bardzo prestiżowe. Już same studia medyczne każą domyślać się, że dana osoba jest obowiązkowa i mądra, a jej samej dają szansę dobrej przyszłości. Na pewno każdy ma nadzieję na dobre zarobki, bo lekarze są w stanie sporo zarobić, choć oczywiście w Polsce nie wygląda to tak dobrze jak w innych krajach. Niemniej jednak możliwości są dużo większe niż w innych zawodach, zwłaszcza jeśli ktoś jest dobrym lekarzem, a przy tym gotów jest pracować dużo. Na brak zatrudnienia także nie można narzekać, a zwłaszcza w Polsce – w dobie wyjeżdżających za granicę lekarzy. Oczywiście to także jest bardzo dobre rozwiązanie, a kto się na nie zdecyduje i wyjedzie na przykład do Niemiec, będzie mógł żyć bardzo dostatnio.
Wiele osób potępia jednak taką postawę, uważając, że zawód lekarza powinno się wykonywać z powołania. Z tym bywa różnie. Nawet jeśli początkowo się je ma, niemało lekarzy bardzo szybko zaczyna odczuwać wypalenie czy bezradność gdy nie może pomóc swym pacjentom. Stosunkowo niskie zarobki w Polsce powodują też, że lekarze muszą pracować na kilku etatach, gdy chcą żyć na odpowiednim poziomie. W takich warunkach trudno jest delektować się swoją pracą i poświęcić wszystkim pacjentom odpowiednią ilość czasu.
Medycyna – studia. Różne specjalizacje
Niewątpliwie wielką zaletą takich studiów są duże możliwości, jakie daje. Po kilku latach ogólnych studiów medycznych wybiera się specjalizację, a możliwości jest bardzo wiele. Tutaj warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami, na przykład jeśli ktoś lubi dzieci i ma do nich odpowiednie podejście, na pewno będzie dobrym pediatrą.
Rozsądnie jest też jednak kierować się realiami rynku. Wiadomo na przykład, że w starzejącym się społeczeństwie będzie potrzeba wielu specjalistów geriatrii, czyli lekarzy chorób wieku podeszłego, ciągle mało jest też anestezjologów, a co do lekarzy medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, to na pewno nikt nie ma wątpliwości, jak duże jest zapotrzebowanie na te usługi. Jeśli więc ktoś chce mieć pewność, że pracy dla niego nie zabraknie, na pewno dobrym dla niego kierunkiem będzie medycyna – studia te dają wiele możliwości i pozwalają na rozwijanie swych zainteresowań równocześnie z zadbaniem o dostatnie życie.
W dodatku lekarze mają wiele możliwości zarobkowania. Wiadomo, że etat w przychodni czy nawet w szpitalu nie jest bardzo sowicie opłacany, ale medycy radzą sobie z tym, zatrudniając się w kilku miejscach. Doskonałym wyjściem są też prywatne gabinety oraz kliniki, można też pracować naukowo i wykładać na uczelni. Dużo mniej opłacalna jest zaś praca w pogotowiu. Generalnie lekarz, który chce dużo zarobić, musi sporo pracować, ale na pewno warto to zrobić, gdyż daje to nie tylko dobre zarobki, ale też mnóstwo satysfakcji, prestiżu i daje pewność, że robi się coś ważnego dla społeczeństwa. Wszystko to powoduje, iż zawód ten cieszy się wielkim zainteresowaniem i na pewno nigdy się to nie zmieni, a na pewno nie w najbliższym czasie.