Psychiatria - Studia

Chyba każdy z nas uczęszczając jeszcze do szkoły, zdaje sobie sprawę z tego, że – prędzej czy później – etap szkolny będzie musiał zostawić za sobą. Kiedy jesteśmy w ostatniej klasie z reguły cieszymy się z tego, że szkołę (której większość z nas podobno tak bardzo nie lubi) będziemy mieli już za niedługo za sobą i w końcu poczujemy co to znaczy być wolnym człowiekiem. Niestety, jeżeli wydaje ci się, że wolnym człowiekiem będziesz wtedy, kiedy skończysz szkołę, to przygotuje się na to, że wkrótce ktoś obleje cię wiadrem zimnej wody.

Studia jako początek dorosłego życia

Studia jako początek dorosłego życiaNiektórzy, ci którzy szkołę już dawno mają za sobą i od kilku lat oddają się pracy, z całą pewnością powiedzą ci, że wolność to miało się w szkole, że wiele by oddali za to, by choć na jeden dzień mieć znów piętnaście lat i pójść do tej szkoły. Dla wielu ludzi bycie dorosłym oznacza ogromną odpowiedzialność, której nie zaznaliśmy wtedy, kiedy uczęszczaliśmy jeszcze do szkoły. W końcu w tych czasach najbardziej nas interesowało to, by zdać wszystkie egzaminy, a potem by dobrze się bawić, oczywiście nie zapominając przy tym, by pomóc coś rodzicom w obowiązkach domowych. A potem, kiedy stajemy się dorośli, kiedy wyprowadzamy się od rodziców, przekonujemy się, co to znaczy prawdziwe życie. Przychodzi płacenie rachunków, robienie obiadów, chodzenie do pracy, opłacanie samochodu, robienie zakupów i inne wydatki, które są niezbędne w naszym życiu. Dlatego warto dobrze zabezpieczyć się i nie wydawać wszystkiego na przyjemności, a umieć z każdej wypłaty odłożyć chociaż sto złotych.

Co po maturze?

Wróćmy jednak do tego okresu, kiedy kończymy szkołę i podejmujemy decyzje dotyczącą tego, co będziemy robić wtedy, kiedy dostaniemy w swoje ręce ostatnie szkolne świadectwo. Oczywiste jest to, że większość z nas od razu zacznie poszukiwać pracy. Szukanie pracy dla niektórych jest łatwe, innym przychodzi z trudnością, ale każdy powinien coś znaleźć. Drudzy z nas z kolei wybierają się na studia, a jeszcze inni wybierają się i do pracy, i na studia. To bardzo ambitna decyzja, wymagająca dużo samozaparcia, wytrwałości i cierpliwości. Ale jest to zrealizowania. Nie dość, że będziemy mogli zdobyć wymarzone wykształcenie, to jeszcze cały czas zarabiamy chodząc do pracy. Marzenie wielu ludzi.

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jeżeli wybierasz się na studia, ale nie wiesz jeszcze dokładnie na jaki kierunek byś chciał się wybrać będziesz musiał solidnie się zastanowić. Wiadomo oczywiście, że jeżeli wybierzesz jakiś kierunek, ale po kilku dniach od rozpoczęcia studiów przekonasz się, że to nie jest to, możesz zmienić. Jednak po co robić sobie zamieszanie, lepiej pomyśleć raz a dobrze, prawda? Musisz pomyśleć o tym, co cię interesuje, co chciałbyś robić w swoim życiu. Jeżeli masz dużo takich rzeczy, to może dobrym pomysłem będzie żeby najpierw wykluczyć to, co z całą pewnością odpada. To nieco ograniczy kierunki, które pozostaną ci do wyboru. Wybór niekoniecznie będzie łatwy, ale jeżeli już go dokonasz, to bądź dobrej myśli.

Psychiatra – Studia dla osób interesujących się ludzką psychiką

Psychiatra - Studia dla osób interesujących się ludzką psychikąJeżeli interesujesz się ludzką psychiką, pomyśl o studiach, które zagłębiają się w ten zakres ludzkiego organizmu. Jedną z opcji dla ciebie będzie psychiatria – studia. Ten kierunek studiów skupia się na dziedzinach psychologii oraz na całej masie zaburzeniach osobowości, chorobach umysłowych. Psychiatria może okazać się bardzo ciekawym kierunkiem, szczególnie wtedy, kiedy widzisz siebie w roi psychiatry. Musisz jednak mieć na uwadze, że samo zainteresowanie psychiatrią nie wystarczy ci do tego, by stanąć na wysokości zadania w roli psychiatry. Psychiatra nie ma łatwej pracy. Jego praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Pamiętaj, że zadaniem psychiatry jest leczenie. Będziesz upoważniony do tego, by przepisywać ludziom leki, których zadaniem będzie pomóc danemu pacjentowi. Psychiatra musi mieć silna psychikę. Będziesz narażony na wiele sytuacji, który wystawią cię na próbę. Jeżeli nie czujesz się na siłach, lepiej odpuść sobie zostanie psychiatrą. Jednak nawet jeżeli nie chciałbyś zostać psychiatrą, możesz udać się na ten kierunek na studiach. W końcu kto powiedział, że kończąc jakiś kierunek na studiach trzeba potem w tym zawodzie pracować? No właśnie, nie ma takiego obowiązku.

Nie musisz pracować w zawodzie

Zawsze więc możesz udać się na studia po to, by poszerzyć wiedzę z zakresu tego, co cię interesuje. Po to, by poznać nowych ludzi, którzy także interesują się tym, co ty. A z resztą może po tych kilku latach, które spędzisz na studiach, uznasz, że jednak jesteś wystarczająco silny, by dać sobie radę na stanowisku psychiatry. Pamiętaj, że zawsze możesz odbyć jakiś taż, który da ci praktyczny wgląd w to, jak wygląda praca psychiatry. Ponadto taki staż będziesz mógł wpisać potem do swojego życiorysu, kiedy będziesz już szukał pracy.

Pamiętaj, że jeżeli marzysz o zostaniu psychiatrą, powinieneś oddać całe swoje serce w naukę na studiach. Źle wykształcony psychiatra może jedynie zaszkodzić pacjentowi niż mu pomóc. A przecież nie na tym polega jego praca, prawda? Wystarczy być wytrwałym, systematycznie się uczyć i przykładać się do wszystkiego. Sukces gwarantowany.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here