W dzisiejszych czasach studiowanie jest po prostu modne. Niemalże każdy człowiek, który wciąż uczęszcza jeszcze do szkoły średniej, myśli i planuje już swoją dalszą edukację. Nie zamierza ograniczać się do ukończenia liceum bądź technikum czy nawet przejścia przez egzaminy maturalne. Od razu zaczyna sprawdzać oferty poszczególnych uczelni i wybiera dla siebie idealny kierunek studiów, by dzięki nim zdobyć wyższe wykształcenie i pozwolić sobie na znalezienie świetnie płatnej pracy. Na studiach licencjackich edukacja zwykle się jednak nie kończy. Głodni wiedzy studenci przeważnie decydują się na kontynuowanie swojej nauki nawet po trzech latach spędzonych na uczelni. Wybierają dla siebie studia drugiego stopnia i ponownie poświęcają dwa lata na doskonalenie zdobytej wiedzy czy pozyskiwanie zupełnie nowych umiejętności. A czy to rzeczywiście im się opłaca? Czy po licencjacie warto udać się na dodatkowe studia magisterskie, czy jest to jednak zupełnie niepotrzebne?
Zmiany w systemie edukacji
Zmiany, które nastąpiły w systemie edukacji, wywołały spore zamieszanie. Szczególnie dotknęły aktualnych i przyszłych studentów, którzy dziś sami muszą decydować o tym, w jakim momencie zamierzają przerwać swoją naukę. Wizja końca tych wszystkich męczarni jest naprawdę kusząca. Młody człowiek, zmęczony przesiadywaniem nad książkami i przygotowywaniem się do egzaminów, marzy już tylko o tym, aby pójść do normalnej pracy, zacząć na siebie zarabiać i rozpocząć prawdziwe dorosłe życie. Początkowo niemalże wszyscy studenci planują udanie się na dodatkowe studia magisterskie. Gdyby zapytać kogoś, kto wciąż jest na pierwszym bądź drugim roku, o jego dalsze plany związane z edukacją, na pewno wyraziłby on swoją chęć kontynuowania nauki.
Zmienia się to jednak bardzo szybko. Trudnych egzaminów i testów jest coraz więcej, a brak czasu na wypoczynek czy rozwijanie pasji skłania ludzi do porzucenia swoich uczelni. Oczywiście większość studentów mimo zmęczenia kończy jeszcze swój licencjat, ale dawne plany odchodzą w niepamięć i nie decydują się oni na wybranie się na studia drugiego stopnia. Ma to zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Rezygnacja z dalszej edukacji pozwala bowiem skoncentrować się na samej pracy, ale też czasem jest przyczyną zarabiania mniejszych pieniędzy. Im lepsze jest wykształcenie młodego człowieka, tym większe ma on szanse na zdobycie atrakcyjnej i dobrze płatnej posady.
Jak wybrać kierunek studiów magisterskich?
Częstym błędem popełnianym przez młode osoby jest również udawanie się na studia drugiego stopnia, które w żadnej mierze nie są związane z ich poprzednimi kierunkami. Byli studenci filologii dostrzegają bowiem, że zdobyte przez nich wykształcenie nie jest wcale atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców, dlatego postanawiają się przebranżowić. Jako że zdobycie licencjatu bądź tytułu inżyniera pozwala im na automatycznie udanie się na dowolne studia magisterskie, od razu się na nie kierują. Wybierają dla siebie kierunki informatyczne bądź matematyczne, bardzo pożądane w dzisiejszych czasach, po czym mają spore trudności z nauką. Nie są w stanie nadrobić wszystkich zaległości.
Zawsze wypadają gorzej na tle pozostałych studentów, którzy mają już sporą wiedzę na temat wybranego kierunku, bo wcześniej go studiowali. Dopada ich silna frustracja i niechęć do wszystkiego. Jeśli mimo wszystko chcą ukończyć swoje studia i to z satysfakcjonującym wynikiem, muszą całymi dniami przesiadywać przy książkach i nadrabiać zaległości, których jest całe mnóstwo. W przeciwnym wypadku albo nie udaje im się obronić pracy magisterskiej, albo otrzymują z niej niski wynik, który nie zadowoli żadnego pracodawcy. Wynika to jednak wyłącznie z nieumiejętnego wybierania dla siebie dalszych kierunków. Z tego względu warto już na samym początku, po ukończeniu szkoły średniej, poważnie zastanowić się nad tym, co chce się w życiu robić.
Studia drugiego stopnia
Czasem jednak studia drugiego stopnia mogą być naprawdę wartościowe. Jeśli będą one przynajmniej częściowo związane z dziedzinami, w których młody człowiek wcześniej kształcił się na swoich studiach licencjackich, na pewno okażą się przydatne. Pozwolą utrwalić zdobytą już wiedzę. Często bowiem na wykładach odbywających się na studiach magisterskich mówi się o dokładnie tych samych tematach co na studiach licencjackich. Pamięć ludzka jest jednak zawodna, a informacje wylatują z głowy błyskawicznie. Trzeba je sumiennie utrwalać, aby zawsze móc zaskoczyć nimi chociażby swojego szefa. Studia magisterskie dają też człowiekowi przepustkę do lepszego życia.
Obecnie większość młodych osób posiada bowiem tytuł inżyniera lub licencjata. Każda z nich stara się walczyć o jak najlepszą posadę, dlatego też gdy większa firma organizuje rekrutację, zazwyczaj zostaje zasypana tysiącami życiorysów osób chętnych do pracy. Może w nich przebierać i zawsze sprawdza wykształcenie poszczególnych kandydatów. Którzy z nich mają większe szanse na pozyskanie wymarzonej posady? Oczywiście ci, którzy odbyli już studia drugiego stopnia. Warto w ten sposób o nich pomyśleć, aby zmotywować się do kontynuowania nauki.