Studia - Poznań

Poznań to miasto zamieszkałe na stałe przez ponad pół miliona osób, a jeszcze więcej, gdyby doliczyć czasowo przebywających w mieście studentów. Jest to piąte co do wielkości miasto w Polsce i prężny ośrodek, w którym rozwija się praktycznie każda dziedzina przemysłu. Pomocna jest z pewnością bliskość zachodniego sąsiada, Niemiec, z którym miasto często współpracuje przy rozmaitych międzynarodowych projektach. Poznań to także miasto bardzo atrakcyjne dla osób chcących zaznać nieco kultury. Historyczne centrum, liczne galerie i muzea, teatry i kina to gratka dla osób spragnionych tego typu wrażeń. Do głównych zabytków należą kompleks Starego Miasta z charakterystycznym renesansowym Ratuszem i urokliwymi kamieniczkami, katedra i cały zespół Ostrowa Tumskiego, gmach Biblioteki Raczyńskich i wiele innych cennych obiektów.

Co oferuje Poznań?

Co oferuje Poznań?Stare Miasto jest również siedzibą licznych klubów, a co za tym idzie dobrym miejscem do weekendowej zabawy. Poznań oferuje również bardzo wiele, jeżeli chodzi o sport i rekreację. Jezioro Maltańskie położone we wschodniej części miasta jest miejscem, w którym wiele Poznaniaków lubi biegać, jeździć na rowerze czy po prostu spacerować. Tego typu aktywnościom sprzyja również wiele parków takich jak Cytadela czy Park Sołacki. Wokół Poznania znajdują się także inne miejsca, które doskonale nadają się do zwiedzania i uprawiania kolarstwa: Wielkopolski Park Narodowy czy też puszcza Zielonka. Słowem, miasto jest wszechstronne i odpowiada potrzebom osób o różnych zainteresowaniach.

Poznań daje również możliwość szaleństwa na zakupach w bardzo dużej ilości galerii handlowych i sklepików. Dobrze zjeść możemy w licznych na Starówce oraz innych miejscach restauracjach. Problemów z przemieszczaniem się po mieście nie powinno być dzięki doskonale zorganizowanej sieci tramwajowej oraz autobusowej. W przypadku tego ostatniego aspektu, Poznań oferuje wyrobienie specjalnej karty – PEKA dzięki której podróżowanie komunikacją miejską będzie jeszcze bardziej komfortowe.

Poznań jest również niezwykle ważnym krajowym centrum komunikacyjnym

Ze znajdującego się w dogodnej lokalizacji dworca głównego odjeżdżają pociągi dosłownie w każdym kierunku. Mnogość eksploatowanych linii kolejowych powoduje, że praktycznie każda okoliczna miejscowość może cieszyć się dogodnymi regionalnymi połączeniami do Poznania, które czynią z tego miasta bezsprzeczną stolicę Wielkopolski, a także jedno z większych centrum przesiadkowych. Dalekobieżne pociągi odjeżdżają praktycznie do każdego miasta polskiego – Poznań ma bezpośrednie połączenia ze wszystkimi innymi miastami wojewódzkimi poza Kielcami. Dodatkowo istnieją kompleksowe pociągi do sąsiadów zza Odry – Poznań ma połączenie z Berlinem.

Warto również powiedzieć, że w Poznaniu praktycznie nie istnieje bezrobocie, które balansuje wokoło 3%, więc dotyczy osób, które po prostu pracować nie chcą. Znalezienie dobrze płatnej pracy w Poznaniu nie jest zbyt trudne, ponieważ firmy same o pracownika walczą. Popyt jest wszakże ogromny, a prężny rozwój miasta jest na tyle duży, że stale potrzeba nowych osób.

Studia – Poznań

Studia - PoznańWszystkie te cechy powodują, że jeżeli chodzi o studia – Poznań jest bardzo atrakcyjnym miejscem. Studenci mają tutaj właściwie wszystko, czego potrzebują. Tylko i wyłącznie na uczelniach państwowych w Poznaniu kształci się aż 85 tysięcy osób. Największy odsetek studentów uczy się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jest to aż 40 tys. osób. Większość zajęć znajduje się w nowoczesnych, zbudowanych w ostatnich latach budynkach. Część z nich znajduje się w ścisłym centrum (jak np. Wydział Neofilologii, Wydział Anglistyki, Wydział Prawa i Administracji), jednak główna część uczelniach obiektów to zupełnie świeży kampus na Morasku w północnej części miasta ok. 8 km od samego centrum.

Znajdują się tam budowane w ostatnich latach gmachy Wydziału Historycznego, Biologii, Fizyki, Matematyki i Informatyki, a także wiele innych. Jest to zdecydowanie jedna z największych akademickich inwestycji w Polsce w XXI wieku. UAM to według Perspektyw trzeci najlepszy uniwersytet w Polsce za UW oraz UJ w Krakowie. Wedle tego samego źródła to najlepsze miejsce do uczenia się filologii: Wydział Neofilologii i Wydział Anglistyki zajmują pierwsze dwa miejsca w językowym rankingu detronizując stołeczne wydziały. Wedle niezależnego ministerialnego obchodu wydziałów, jedynym wydziałem prawa, który dostał prestiżową kategorię A+ jest właśnie ten poznański.

Poznań centrum akademickim jest nie tylko dzięki wyśmienitym wynikom UAM

Aż 20 tysięcy młodych umysłów ścisłych studiuje na Politechnice Poznańskiej, której budynki znajdują się głównie w południowej części miasta. 10 tysięcy osób natomiast nauki pobiera na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, którego siedziba główna znajduje się w charakterystycznej wieży niedaleko dworca głównego. Kolejne 10 tysięcy to studenci Uniwersytetu Przyrodniczego, tysiąc osób uczy się na Uniwersytecie Artystycznym, a 4 tysięcy na Akademii Wychowania Fizycznego.

Wśród uczelni prywatnych wyróżnić można poznańskie oddziały Uniwersytetu SWPS, Wyższą Szkołę Bankową, Wyższą Szkołę Logistyki, Wyższą Szkołę Języków Obcych czy też Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here