studia - rzeszów

Gdy młodzi ludzie myślą o studiach, zwykle biorą pod uwagę największe i najbardziej znane ośrodki akademickie w Polsce: Kraków, Warszawę, Poznań, Gdańsk, Wrocław czy Łódź. Okazuje się że mniejsze miasta mają również ciekawą ofertę dla studentów. Przykład takiego miasta o ciekawej ofercie akademickiej, gdzie warto iść na studia – Rzeszów.

Studia – Rzeszów

studia - rzeszówW Rzeszowie znajdują się dwie uczelnie państwowe – Uniwersytet Rzeszowski z 12 wydziałami i nowo otwartym kierunkiem lekarskim i Politechnika Rzeszowska, uczelnie niepubliczne jak na przykład Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, a nawet Wyższe Seminarium Duchowne. Uczelnie te szczególnie w ostatnich latach osiągają coraz większe sukcesy. Co ciekawe, stosunek studentów do mieszańców w Rzeszowie jest najwyższy w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na 1000 mieszkańców przypada aż 262 studentów. Można więc Rzeszów bez wahania nazwać miastem studenckim.

Rzeszów i jego atrakcje

Oprócz samej oferty edukacyjnej, miasto oferuje znacznie więcej. Na początek warto wspomnieć o lokalizacji miasta. Rzeszów znajduje się na południowym wschodzie Polski, niedaleko granic z Ukrainą i Słowacją i jest malowniczo położony na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej. Główną rzeką jest Wisłok, nad którym miejscowa ludność lubi spędzać czas wolny wraz ze swoimi rodzinami. Miasto leży na trasie Drezno – Kijów oraz Białystok – Koszyce, a wybudowana niedawno autostrada A4 pozwala na szybki dojazd do Krakowa, Katowic, Wrocławia, na granicę z Niemcami i na granicę z Ukrainą.

Zabytki Rzeszowa

W Rzeszowie nie znajduje się wiele zabytków w porównaniu z na przykład Krakowem. Lecz może się poszczycić kilkoma ciekawymi przykładami miejsc historycznych. Warto wspomnieć o ratuszu, kompleksie piwnic, kamienicach, secesyjnych willach, zamku zaprojektowanym przez Tylmana z Gameren czy letnim pałacu Lubomirskich. Miejsca te świadczą o bogatej historii Rzeszowa, lokowanego jako prywatne miasto szlacheckie już w 1354 roku. Następnie przez wiele lat będącego istotnym ośrodkiem w województwie ruskim, a do 1918 roku miastem w zaborze austriackim. Młodzi ludzie z pewnością nie będą też nudzić się, biorąc pod uwagę liczne galerie handlowe, Rynek Główny, będący tradycyjnym miejscem spotkań, czy coraz częstsze wydarzenia kulturalne.

Jednymi z bardziej znaczących były koncerty Deep Purple i Jean-Michel Jarre, lecz nie można nie wspomnieć o licznych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Miasto to charakteryzuje się jednym z największych w skali kraju wskaźnik nasycenia powierzchni handlowej na 1000 mieszkańców. Władze miasta od lat przykładają również szczególną uwagę do rozwoju sportu. Oprócz dwóch dużych klubów piłkarskich – Resovia Rzeszów i Stal Rzeszów, miasto może się poszczycić występującą często w Ekstraklasie i I lidze drużynie żużlowej. Jednak największe sukcesy odnoszą rzeszowscy siatkarze – pięciu zawodników Asseco Resovii zdobyło złote medale w Mistrzostwach Świata w 2014 roku, a sama drużyna trzykrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. Miłośnicy bardziej niszowych sportów mogą również być zainteresowani sekcjami zapasów, rugby, futbolu amerykańskiego, speedballu czy łucznictwa.

Warunki życia w Rzeszowie

studia - rzeszówW ciągu ostatnich 30 lat obserwuje się intensywny rozwój miasta, współcześnie może się poszczycić dość niskim poziomem bezrobocia. Tak więc kadra wykształcona na Rzeszowskich uczelniach może znaleźć bez dużych trudności swoje miejsce na rynku pracy. Jedną z przyczyn niskiego bezrobocia jest fakt, że Rzeszów jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym nie tylko w regionie, ale również w skali całego kraju. Warto wspomnieć o produkcji sprzętu domowego, przemysłu maszynowego i spożywczego, jednakże najważniejsze są branże farmaceutyczna, IT, oraz przemysł lotniczy. Co ciekawe, jest to jedyne miasto oprócz amerykańskiego Middletown, w którym produkowane są silniki do samolotów F-16.

Rzeszów był jednym z pierwszych miast w Polsce, które udostępniło swoim mieszkańcom internet za darmo, a według rankingu „Gdzie się żyje najlepiej?” opublikowanego w tygodniku Przekrój, zajął drugie miejsce za Poznaniem. Rzeszów może się również poszczycić licznymi inwestycjami oraz lotniskiem Jasionka z wieloma połączeniami krajowymi i międzynarodowymi. W Jasionce i dwóch innych podrzeszowskich miejscowościach funkcjonują dobrze rozwinięte specjalne strefy ekonomiczne, podobnie jak w trzy w samym na terenie samego miasta.

Podsumowanie

Podsumowując, dla osób szukających miejsca na studia – Rzeszów jest ciekawym wyborem. Jest miastem mniejszym niż najbardziej popularne ośrodki akademickie, lecz dobrym miejscem tak do nauki, jak i do zamieszkania i pracy w tym mieście. Niski wskaźnik bezrobocia wskazuję na dobrą sytuację na rynku pracy. A coraz liczniejsze inwestycje i intensywny rozwój miasta sugerują, że będzie to miasto coraz bardziej atrakcyjne. Po zajęciach czy pracy, na mieszkańców czekają liczne kluby, restaurację, puby, a miłośników sportu może zainteresować bardzo popularny w Rzeszowie żużel, czy siatkówka na światowym poziomie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here