Pod pojęciem narzędzi cyfrowych dla firm znajduje się obecnie gama zróżnicowanych rozwiązań wchodzących w skład szeroko pojętego przemysłu 4.0. Jakie z nich warto wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie?
1. Systemy informatyczne
Najczęściej używane narzędzia cyfrowe dla firmy to aktualnie systemy informatyczne oraz innego rodzaju oprogramowanie wspomagające prowadzenie działalności. Dzięki wielu wariantom do wyboru można dostosować je specjalnie do jej wielkości, branży oraz specyfiki pracy.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z szerokiej gamy systemów informatycznych, między innymi jak ERP – systemy do zarządzania zasobami, CRM – systemy do obsługi klientów, TMS – systemy służące do zarządzania transportem czy WMS – używane w zarządzaniu magazynami.
Integracja systemów informatycznych, korzystanie z chmury obliczeniowej, współpraca z różnymi typami urządzeń jak komputery, smartfony, tablety, czytniki danych pozwala na uzyskanie wysokiej efektywności pracy całego przedsiębiorstwa.
2. Inteligentna fabryka
Przedsiębiorcy, którzy chcą usprawnić procesy produkcyjne, mogą wprowadzić Narzędzia cyfrowe dla firmy w postaci internetu rzeczy (ang. IoT – Internet of Things).
Inteligentna fabryka na bazie IoT wykorzystuje urządzenia cyfrowe wyposażone w czujniki używające własnych adresów IP, które potrafią łączyć się z siecią. Mogą być one wspierane również przez sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. Dzięki temu można tworzyć zautomatyzowane linie produkcyjne, w których to maszyny wykonują większość prac, zgodnie z ustawionym programem działania i pod okiem operatorów.
Maszyny, systemy informatyczne i ludzie komunikują się wtedy ze sobą w czasie rzeczywistym, a automatyzacja procesów pozwala na ich skuteczne organizowanie i optymalizowanie.
3. Systemy automatyki budynkowej
W ramach dostępnych narzędzi cyfrowych dla firm budujących rewolucję przemysłową 4.0 dostępne są także systemy automatyki budynkowej, czyli systemy BMS, określane też jako inteligentne budynki.
Tego typu systemy pozwalają na zarządzanie całymi obiektami firmowymi, umożliwiając ich efektywną ochronę, kontrolę dostępu oraz automatyczne alarmowanie w razie pojawienia się zagrożeń. W rezultacie wpływają one na efektywność i bezpieczeństwo działania całej firmy.