Bezpieczeństwo wewnętrzne - Studia

Bezpieczeństwo wewnętrzne – Studia na tym kierunku to swego rodzaju nowość na polskim rynku edukacyjnym. Jednocześnie stają się one coraz bardziej popularne. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie do końca wiedzą na jaki kierunek się zdecydować zalecamy bliższe przyjrzenie się właśnie bezpieczeństwu wewnętrznemu. Okazuje się bowiem, że rynek nie został jeszcze w pełni nasycony absolwentami tego kierunku i cały czas kończąc ten kierunek mamy szansę otrzymać całkiem ciekawą oraz co mniej istotne, dość oryginalną pracę. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu kierunkowi studiów.

Dla kogo są studia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne?

Dla kogo są studia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne?Studia te przeznaczone są dla wszystkich tych uczniów liceów, którzy szczególnie interesowali się przedmiotami humanistycznymi i społecznymi. To właśnie wyniki z matury z tych przedmiotów będą brane pod uwagę podczas przyjmowania na kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Zatem same zainteresowania tu nie wystarczą. Niezbędna będą także dobre wyniki z nauki oraz idealnie zdana matura. Mowa tu głównie o takich przedmiotach jak historia czy wiedza o społeczeństwie.

Studia te najczęściej są dostępne w trybie licencjackim, czyli takim, który zakończony jest uzyskaniem tytułu licencjata. Trwają one 6 semestrów. Oprócz tego niektóre uczelnie oferują dodatkowe specjalizacje i tym samym ukończenie studiów na poziomie magisterskim co oznacza najczęściej kolejne dwa semestry nauki.

Bezpieczeństwo wewnętrzne – Studia ciekawe i nietuzinkowe

Studia na tym kierunku na pewno należą do jednych z najciekawszych. Program nauczania to w głównej mierze zajęcia praktyczne co już na wstępie plasuje ten kierunek wyżej w hierarchii niż nudne kierunki z godzinami teoretycznych zajęć. Na studiach z bezpieczeństwa wewnętrznego studenci uczą się przede wszystkim strategicznego i logicznego myślenia, kierowania zespołem w kryzysowych sytuacjach czy też na przykład negocjacji. program wypełniony jest spotkaniami ze specjalistami z dziedziny administracji państwowej. Są to na przykład komandosi czy burmistrzowie miast. Takie spotkania mogą nauczyć o wiele więcej niż nudne wkuwanie teorii z książek.

Na tych studiach studenci poznają także w praktyce nowoczesne systemu bezpieczeństwa stosowane w rożnych jednostkach i instytucjach, zarówno tych o charakterze militarnym jak i cywilnym. Zajęcia praktyczne prowadzone są czasami w takich miejscach jak szpitale, jednostki wojskowe czy centra zarządzania kryzysowego. Czyni to te studia jeszcze bardziej ciekawszymi.

Zatrudnienie po studiach

Zatrudnienie po studiachNa pierwszy rzut oka można mieć przeczucie, że o pracę po tym kierunku może być dosyć ciężko. Nic bardziej mylnego. Jest to dość nowy kierunek, dlatego rynek nie zdążył jeszcze obsadzić wszystkich stanowisk wysokiej jakości specjalistami. Poza tym państwo oraz prywatne firmy coraz większą wagę przywiązują do bezpieczeństwa z racji na coraz większe zagrożenia suwerenności. Wszystko to sprawia, że studenci tego kierunku mogą bez problemu liczyć na zatrudnienie w różnego rodzaju służbach mundurowych lub w administracji państwowej. Również prywatne miejsca pracy takie jak lotniska czy proty mogą chętnie widzieć w swoich szeregach specjalistów od bezpieczeństwa. Nieustannie są oni również poszukiwani w wielu prywatnych firmach ochroniarskich działających na terenie kraju. Na wzrost zapotrzebowania na specjalistów od bezpieczeństwa niemały wpływ miała także nowelizacja ustawy dotycząca bezpieczeństwa danych osobowych, tzw. RODO. Ona również wymaga zatrudnienia dodatkowych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w firmach różnego rodzaju.

Inne podobne kierunki

Osoby o podobnych zainteresowaniach mogą również studiować inne tożsame kierunki studiów. Może to być chociażby bardzo podobne Bezpieczeństwo Narodowe. Również wszystkie kierunki humanistyczne będą odpowiednie dla osób interesujących się bezpieczeństwem. Może to być klasyczna historia z odpowiednią specjalizacją lub na przykład politologia lub stosunki międzynarodowe. Wszystkie te kierunki studiów mają wiele podobieństw jeśli chodzi o program nauczania i po wszystkich można znaleźć zatrudnienie w podobnych zakładach pracy. Wszystko tak na prawdę zależy od tego jaką konkretną specjalizację wybierze dany student.

Gdzie studiować Bezpieczeństwo Wewnętrzne?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele uczelni w największych miastach w Polsce prowadzi nabór na ten kierunek. Również bogatą ofertę przedstawiają uczelnie prywatne we wszystkich miastach akademickich. Przede wszystkim kierujmy się renomą danej uczelni oraz perspektywami rozwoju oraz zatrudnienia w danym mieście czy regionie. Wybór konkretnej uczelni i miasta to indywidualna sprawa każdego studenta wybierającego się na studia z bezpieczeństwa wewnętrznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here