biotechnologia - studia

Biotechnologia to nauka, która polega na używaniu procesów biologicznych do celów przemysłowych. Co ciekawe, tego typu rzeczy człowiek realizował od tysięcy lat używając chociażby procesy fermentacji do produkcji piwa lub produktów mlecznych. Dzisiaj, biotechnologia skupia się przede wszystkim na genetycznym modyfikowaniu zwierząt i roślin. Badania nad kodem umożliwiają zmiany jego części i dodawanie lub odejmowanie pewnych cech. Przykładowo, transgeniczne rośliny mogą mieć lepszy smak lub rosnąć szybciej oraz przystosowywać się do warunków, w których normalnie nie są w stanie wykiełkować. Zmodyfikowane genetycznie winogrona nie mają pestek, które przecież zazwyczaj przeszkadzają w delektowaniu się tym owocem. Biotechnolodzy przełamują kolejne biologiczne pewniki eksperymentując z naturą i zmieniając rzeczy, które wydawałyby się bardzo oczywiste. Biotechnologia – studia to bardzo atrakcyjna opcja dla młodych ludzi.

Biotechnologia jako nauka

biotechnologia - studiaBiotechnologia jest więc nauką rozwojową, która wyjątkowo potrzebuje nowych, młodych, inteligentnych osób. Jest to szansa na zrewolucjonizowanie przemysłu i kolejne wykorzystywanie do celów człowieka biologicznych procesów. Więcej, jest to możliwość na bardziej dogłębne poznanie świata i rządzących nim praw. Żywność genetycznie modyfikowana nadal wymaga mnóstwa testów. Jest to stosunkowo nowe odkrycie, więc nie wiadomo dokładnie w jaki sposób długofalowo wpływa na ludzi organizm. Zadaniem biotechnologów jest więc rozwijać myśli podjęte przez poprzedników i z całą mocą pracować nad ulepszeniem metod. Już w tej chwili modyfikowanie wpływa w sposób pozytywny na uzyskiwane przez rolników plony. Rozwój tej nauki może przynieść również jej popularyzację i trafianie nowoczesnych produktów do kolejnych gospodarstw.

Zawód – biotechnolog

Biotechnolodzy zatrudniani są też bardzo często w rozmaitych instytutach naukowych oraz firmach. Zleceniodawcy zależy często na odkryciu i opatentowaniu nowego produktu, którego będą mogli wprowadzić na rynek i odnieść sukces sprzedażowy. Naukowcy używani są więc poniekąd jako osoby, które mają przynieść określone zyski materialne. Ten prąd, czyli dążenie do uzyskania fortuny jest jednak motorem, który od wieków jest dobry dla wynalazków. Inwestowanie w nowoczesne technologie i dawanie możliwość pracy wykształconym biotechnologom w dobrze wyposażonych laboratoriach jest więc rzeczą niezwykle pozytywną, a dla ludzkości może znaczyć naprawdę wiele.

Biotechnologia – studia

Jeżeli chodzi o przedmioty takie jak biotechnologia – studia są niezwykle ciężkie i wymagają potężnej wiedzy biologicznej oraz chemicznej. Kandydat na studia najczęściej egzamin maturalny musi dobrze zdać właśnie z dwóch wskazanych wyżej przedmiotów. Liczba miejsc jest ograniczona i przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób najlepszych. Polskie ośrodki akademickie otwierają jednak chętnie tego typu kierunki studiów i obecnie biotechnologię można studiować na 29 uczelniach (z tytułem magistra) oraz na 6 politechnikach, które przyznają tytuł magistra inżyniera. Oczywiście wybierając uczelnie w przypadku takich kierunków jak biotechnologia warto najpierw dowiedzieć się, jak wygląda jej zaplecze naukowe. Potrzebne są bowiem rozmaite urządzenia do badania genomu, zaawansowane mikroskopy, słowem, dobrze wyposażone laboratoria. Studia biotechnologiczne są niezwykle trudne, ale osoby obdarzone logicznym myśleniem i darem do nauki przedmiotów ścisłych powinny dać sobie radę. Wyrzeczenia i wielka praca popłaci jednak zdobyciem prestiżowego dyplomu dającego wstęp do zaplecza naukowego największych polskich i nie tylko producentów żywności, kompostów, leków i innych rzeczy, gdzie młody człowiek będzie mógł realizować sam siebie i wchodzić na szczyt naukowych możliwości.

Gdzie studiować biotechnologię?

biotechnologia - studiaWedług rankingu sporządzonego przez Perspektywy zdecydowanie najlepszym ośrodkiem, który oferuje magisterskie studia z biotechnologii jest Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wedle wskazówek dla studentów, jest to najbardziej nowoczesna uczelnia, która oferuje kompleksowe i satysfakcjonujące wykształcenie. Kierunek na wydziale został oceniony na 100 punktów na 100 możliwych. Na drugim miejscu w rankingu z 79,3 punktami znajduje się Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii, projekt będący połączeniem starań Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Również więc na północy Polski można uzyskać w pełni rzetelną i dobrą naukę o biotechnologii. Na trzeci miejscu znajduje się Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (77,1), na czwartym Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (77,0). Są to więc kolejne uczelnie należące do ścisłej krajowej elity. Jeżeli chodzi o politechniki, najlepszą według Perspektyw jest obecnie Politechnika Warszawska (100,0), która wyprzedza Wrocławską (84,4), Śląską (79,0) i Łódzką (72,8).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here