Czujniki Halla – jak działają i gdzie znajdują największe zastosowanie

0
908

Jednym z najbardziej popularnych podzespołów, które znajdują zastosowanie w elektronice, czy w przemyśle w ogóle, jest czujnik Halla. Jak działa czujnik hallotronowy? Jak nietrudno się domyśleć, jego działanie opiera się przede wszystkim na efekcie Halla. Zjawisko to związane jest z różnicą potencjałów w procesie przewodzenia prądu. Warunkiem zaś koniecznym do jego wystąpienia jest obecność urządzenia w polu magnetycznym ustawionym poprzecznie do kierunku przepływu prądu.

Zastosowanie czujników Halla

Czujnik hallotronowy, wykorzystując wspominanie różnice, może powodować między innymi uśpienie urządzenia, czy też jego wybudzenie w odpowiednim momencie. Nic więc dziwnego, że zastosowanie czujników Halla jest tak powszechne. Znaleźć można je w wielu urządzeniach codziennego użytku, jak chociażby telefonach, czy laptopach. To dzięki tym czujnikom laptop przechodzi w stan uśpienia, gdy tylko opuszczona zostaje jego klapa. Innym przykładem ich zastosowania są systemy stosowane w motoryzacji, jak chociażby systemy ABS.

Ponieważ jak każde inne urządzenie, także i czujnik hallotronowy ulega zużyciu, warto wiedzieć, gdzie można go kupić. Na polskim rynku funkcjonuje wiele sklepów, które zawierają właśnie taki asortyment. Znalezienie tam odpowiedniego czujnika nie stanowi żadnego problemu. I dotyczy to nie tylko sklepów obsługujących klientów stacjonarnie. Również w sklepach internetowych jest on produktem dostępnym.

Przykładem może być sklep https://elty.pl/pl/c/Czujnik-Halla/280. Na tej stronie znajduje się wiele produktów z kategorii elektronika, a część z nich obejmuje różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, w tym właśnie czujniki Halla. W tym miejscu warto dodać, że one same nie są kategorią jednorodną. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że można spotkać różne ich rodzaje. Na zasadzie Halla działają bowiem różne typy czujników. Każdy z nich jest oczywiście inny i sprawdza się w zupełnie innych warunkach. Po pierwsze dzielą się one na cyfrowe i analogowe, przy czym to cyfrowe znajdują szersze zastosowanie. One same też nie są kategorią jednorodną, gdyż podzielić można je na jednobiegunowe oraz dwubiegunowe.

Biorąc pod uwagę fakt, jak różne są rodzaje czujników Halla i jakie funkcje pełnią, ich wybór zawsze należy opierać na opinii fachowców. Nie należy też nigdy bać się zadawania pytań. Pasjonaci elektroniki, którzy prowadzą sklep, zawsze służą radą, odpowiadając przy tym na konkretne pytania i rozwiewając wątpliwości. Zakupy w oparciu o takie doradztwo zawsze są dobrą inwestycją, która po prostu procentuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here