doradztwo zawodowe - studia podyplomowe

Polska gospodarka staje się coraz nowocześniejsza. Wraz z jej rozwojem na znaczeniu zyskuje sektor usługowy, w którym coraz silniejszą rolę odgrywa szeroko rozumiane doradztwo. Polacy korzystają z niego chętniej, przede wszystkim dlatego, że bogacą się i mogą sobie pozwolić na zatrudnianie specjalistów z różnych dziedzin. To rozsądna praktyka, zwłaszcza że współczesny świat zmienia się w zasadzie każdego dnia. Podążanie chociażby za kilkoma dziedzinami życia jest trudne, jeżeli w ogóle możliwe. Nie sposób natomiast wiedzieć wszystkiego. Stąd tak duża rola doradców, na których zapotrzebowanie wciąż rośnie. Następstwem tego jest powstawanie kolejnych kierunków studiów, na których mają się kształcić różnego rodzaju doradcy. Obszarów ich zainteresowań jest bez liku. Niektórzy doradzają w kwestii finansowej, inni specjalizują się w związkach i tworzeniu relacji międzyludzkich. Da się nawet zauważyć coraz wyraźniejsze zapotrzebowanie na doradców od flirtowania. Jednak jedną z najsolidniejszych branż jest doradztwo zawodowe – studia podyplomowe na tym kierunku wybierane są przez spore grono młodych ludzi.

Zawód – doradca zawodowy

doradztwo zawodowe - studia podyplomoweDoradzanie w temacie zawodu i kariery jest tak znaczące, ponieważ praca jest obecnie bardzo istotną częścią życia ludzi. Pozostając źródłem dochodów i sposobem na utrzymanie, stała się także sferą samorozwoju oraz realizowania własnych ambicji. Owszem, ludziom wciąż zależy na tym, by zarabiać. Jednak ci współcześni poszukują także interesującego zajęcia. Zależy im, by wykonywane obowiązki pozwalały realizować swoje pasje i były powodem do dumy. Niestety, nie każdy potrafi znaleźć zajęcie, które łączyłoby aspekt finansowy i powiedzmy hobbystyczny. I tutaj właśnie na scenę wchodzi doradca zawodowy. Taka osoba powinna nie tylko dobrze orientować się w aktualnych potrzebach rynku pracy, ale również znać się na ludziach. Chcąc doradzać innymi, trzeba być otwartym i komunikatywnym. Doradca powinien chcieć oraz umieć pomagać różnym ludziom. Nie do wszystkich swoich klientów poczuje sympatię. Z oczekiwaniami niektórych nawet nie tyle nie będzie się zgadzał, co po prostu ich nie zrozumie. Mimo to jego zadaniem jest udzielenie wszelkiej możliwej pomocy. Czasami zawodowym marzeniom drugiej osoby trzeba trochę podciąć skrzydła. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że powinni przełożyć swoje siły na zamiary.

Jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje?

Z dnia na dzień nikt nie zostaje specjalistą w danej dziedzinie. Chcąc się nim stać, trzeba poświęcić na ogół lata na zdobywanie wykształcenia oraz gromadzenie doświadczenia. Doradztwo zawodowe – studia podyplomowe przygotowują kandydatów do takiej pracy. Pomagają zrozumieć mechanizmy rządzące rynkiem zatrudnienia oraz nauczyć się współpracować z różnymi ludźmi. Niektórzy doradcy zawodowi pracują w szkołach. Młodzież to bardzo ambitna, ale też wciąż niezbyt dobrze znająca świat grupa społeczna. Trzeba wiedzieć, jak utrzymać ambicje ludzi dopiero wkraczających w dorosłe życie, a jednocześnie uświadomić im, że wielkie marzenia nie spełniają się bez ciężkiej pracy.

Czasami w ogóle pozostają w sferze rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Pracując z dorosłymi, doradca także musi przygotować się na konkretne problemy. Ludzie mający już pewną praktykę na rynku pracy często są zniechęceni, zdesperowani lub po prostu wykończeniu własną rutyną. W takim wypadku zadaniem doradcy jest wskazanie możliwych opcji. Czasami w ramach wykonywanego zawodu można spróbować poszerzania kompetencji. Kiedy indziej rozwiązaniem okazuje się przekwalifikowanie. Decyzja należy do klienta, ale doradca powinien dysponować narzędziami i wiedzą, aby móc nakreślić mu co najmniej kilka scenariuszy.

Doradztwo zawodowe – studia podyplomowe

doradztwo zawodowe - studia podyplomoweDoradztwo zawodowe – studia podyplomowe to kierunek z przyszłością. Rynek pracy będzie się zmieniał coraz bardziej dynamicznie. Licznym przemianom podlega bowiem cała rzeczywistość. Doradcy będą zapewne mieli co robić. A ich klientami będą zarówno bardzo młodzi ludzie, jak i emeryci. Wiele mówi się ostatnimi czasy o wydłużaniu wieku emerytalnego. Bez względu na to, czy taka perspektywa się komuś podoba, bądź nie, ludzie pracują coraz dłużej. Niektórych zmusza do tego sytuacja finansowa. Coraz więcej osób decyduje się jednak na odłożenie emerytury z własnej woli. Chcą pozostać aktywni tak długo, jak jest to możliwe. Doradca zawodowy powinien być w stanie pomóc im znaleźć zajęcie dostosowane do ich potrzeb oraz możliwości.

Kto się nadaje do takiej pracy?

Kto się nadaje do takiej pracy? W tej branży w zasadzie chcieć, to móc. Nie obejdzie się jednak bez pewnych predyspozycji związanych z charakterem. Jak już wspominano, grunt to rozwinięte umiejętności interpersonalne. Komunikatywność, chęć rozwoju oraz szczere zainteresowanie pomaganiem innymi. Jeżeli chodzi o wiedzę praktyczną to pomocne będą zapewne doradztwo zawodowe – studia podyplomowe. W ich trakcie zdobędzie się podstawowe informacje, można też popracować nad doświadczeniem. Jednak realne predyspozycje do takiego zawodu potwierdzi dopiero rozpoczęcie pracy. Na szczęście ludzie ambitni i chętni do działania odnajdują się w tej branży bez większych problemów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here